Výběr jazyka
Cz | En
Web není aktualizován od roku 2012
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024    2025   

<<   leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec   >>


Publikovaných článků: 71


Konzultační centra nabízejí odborným školám v krajích služby na míru

Tisková zpráva, 31. března 2010  


Sbíráme příklady dobré praxe

Děláte ve vyučování zajímavé věci, máte zajímavý školní vzdělávací program a chcete se podělit o své zkušenosti? Neváhejte a pošlete nám svůj příklad dobré praxe. Zajímavé a přínosné příklady budou zveřejněny na webových stránkách projektu nebo portálu www.rvp.cz . Z a jednu normostranu publikovaného příkladu dostanete 400 - 500 Kč.  


OECD VET Review: Učení pro praxi

logo_en.gif  


Interakce učitele a žáků


Mezinárodní veletrh studentských firem na pražském Výstavišti

Tentokrát se na veletrhu představí téměř 150 fiktivních firem ze 14 evropských států.  


Národní ústav odborného vzdělávání v současnosti

logo.jpg Národní ústav odborného vzdělávání byl založen právě před šedesáti lety. Původně se jmenoval Studijní a informační středisko pro hospodářské nauky odborných škol a postupně vystřídal několik různých názvů. Jeho poslání bylo ale po celou dobu stejné – starat se o úroveň odborného školství v České republice. Velkou část své pozornosti věnoval proto obsahu vzdělání v jednotlivých oborech a podílel se na všech reformních krocích v této oblasti.  


www.rvp.cz


www.infoabsolvent.cz


Setkání zástupců projektu s odborníky z praxe

Na projektu Nová závěrečná zkouška spolupracuje s NÚOV také Hospodářská komora ČR. Zaměstnavatelé tak mají přímý vliv na to, aby jednotná zadání pro jednotlivé obory byla v souladu s potřebami praxe.  


Fiktivní firmy se představují na mezinárodním veletrhu

24. - 26. března 2010 proběhne v Malé sportovní hale na pražském Výstavišti již 16. Mezinárodní veletrh studentských firem.  


Poradna pro školy

23.3.2010    Lidové noviny    str. 26    Akademie  


Rodiče... Zpět do lavic!

23.3.2010   Aha!   PRAHA - Vzpomínáte, když ve filmu »Marečku, podejte mi pero!« rodiče večer střídali své děti v lavicích? Nebo jste stejnou situaci kdysi také prožívali? Nyní je to zpět! Celkem 325 středních škol v Česku začne nabízet večerní kursy dodatečného vzdělávání. Dopoledne budou studovat děti a u stejných učitelů budou večer »šprtat« dospělí. Školám totiž chybějí žáci a učitelům peníze.  


Ráno budou ve škole děti, večer dospělí

22.3.2010    Hospodářské noviny, Jana Machálková    Zájemců o studium na středních odborných učilištích ubývá. Školy proto hledají nový způsob výdělku.  


Ve dne učí děti, večer jejich rodiče

22.3.2010   Hospodářské noviny, Jana Machálková    325 středních škol začne nabízet večerní kurzy pro dospělé Kurzy povedou učitelé, kteří si tak budou moci přivydělat  


Firmy Žďárska vítají možnost komunikovat přímo se školami

19.3.2010  Jihlavské listy, Jiří Varhaník    Pravidelné setkání personalistů firem Žďárska pořádala 25. března ve firmě TOKOZ Okresní hospodářská komora. Tématem bylo celoživotní vzdělávání.  


Co mohou školy zlepšit při tvorbě ŠVP


Znají učitelé školní vzdělávací programy?

Jedním z cílů a kritérií kurikulární reformy na úrovni školy je předpoklad, že všichni pedagogičtí pracovníci jsou dobře obeznámeni s celým školním vzdělávacím programem (ŠVP) školy. Zeptali jsme se tedy pilotních škol, zda všichni pedagogičtí pracovníci zapojení do výuky podle ŠVP znají celý školní vzdělávací program. Dále nás zajímalo, zda a jak školy znalost ŠVP u učitelů kontrolují a ověřují. Na pilotních školách jsme dále zjišťovali, jak školy zapojují do přípravy a hodnocení ŠVP rodiče a žáky.  


Projekt Kurikulum S má novou hlavní manažerku

Od března 2010 zastává pozici hlavní manažerky projektu Ing. Taťána Vencovská, která ve funkci nahradila PhDr. Janu Kašparovou. Nová manažerka projektu pracuje v Národním ústavu odborného vzdělávání (NÚOV) od roku 2002 a v rámci projektu Kurikulum S a předchozího projektu Pilot S se podílela na spolupráci s pilotními školami na tvorbě a ověřování ŠVP, na školení lektorů a učitelů na tvorbu ŠVP a dále na spolupráci při tvorbě metodiky tvorby ŠVP.  


S čím školám pomáháme?

Hlavním cílem a posláním projektu Kurikulum S je pomoci středním odborným školám při přípravě a zavádění školních vzdělávacích programů (ŠVP). Bezplatnou poradenskou a konzultační činnost školám přitom vedle Národního ústavu odborného vzdělávání plní od loňského října i jedenáct konzultačních center v krajích.  


Výsledky soutěží CEFIF vyhlášených na podzim 2009


Vyšel informátor č. 45


Zpravodaj 3/2010

Inovace v odborném vzdělávání * Ochrana evropských monumentů proti biofilmům * Stárnutí společnosti a jeho důsledky * Ukončování středního vzdělávání v Srbsku * Průběh vzdělávání a přechod do zaměstnání  


Konzultační centrum pro Jihomoravský kraj chce vytvořit prostor pro komunikaci mezi školami

Základním posláním Regionálního konzultačního centra pro Jihomoravský kraj je pomáhat odborným školám nejen při tvorbě školních vzdělávacích programů (dále jen ŠVP), ale i jejich ověřování ve výuce za pomoci nových metod a forem práce a vytvářet prostor pro komunikaci mezi školami. Konzultační centrum je také místem setkávání pedagogických pracovníků SOŠ a místem, kde mohou jednotliví učitelé i celé pedagogické sbory těchto škol hledat odbornou pomoc.  


Konzultační centrum Moravskoslezského kraje nabízí své služby 150 odborným školám v kraji

Regionální konzultační centrum Moravskoslezského kraje bylo zřízeno v rámci projektu Kurikulum S v říjnu 2009 spolu s dalšími deseti konzultačními centry. Tato konzultační centra vznikla při vybraných školách a dalších vzdělávacích institucích a jejich hlavním posláním je bezplatná pomoc odborným školám při tvorbě a zpracování školních vzdělávacích programů formou konzultací a workshopů.  


Další vzdělávání pedagogických pracovníků a výchovných poradců

Sféra vzdělávání se neustále vyvíjí, zavádí se nové prvky a mění se legislativa.  Aktuální informace a nové poznatky z oblasti vzdělávání, kariérového poradenství, odborných poradenských kompetencí i legislativních změn získávají výchovní poradci a učitelé průběžným vzděláváním.  


Odborná centra zkvalitní výuku na školách

8.3.2010    Právo,  Ludmila Žlábková     Vytipovaná zařízení v Královéhradeckém kraji se dočkají výrazné finanční podpory z evropských zdrojů.  


Centrum celoživotního vzdělávání v Moravské Třebové

4.3.2010    ČRo Pardubice     


Centrum pro celoživotní učení

4.3.2010    Rychnovský deník    Rychnov n. K. – Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola (VOŠ a SPŠ) pravidelně pořádá tři dny otevřených dveří pro střední školu a učební obory a dvě podobné akce pro vyšší studium, které se uskuteční v březnu a v červnu. „Mimo již tradiční učební obory rozšiřujeme nabídku o nová zaměření a navíc rozvíjíme další činnosti v oblasti celoživotního vzdělávání. To znamená, že by zde mělo vzniknou centrum celoživotního učení pro zaměstnance, kteří potřebují získat technické vzdělání,“ prozradil ředitel VOŠ a SPŠ Hynek Martinek a připomněl i řadu kurzů, ve kterých škola nabízí speciální vzdělání jako například odhadce motorových vozidel, soudní znalec a podobně. Vznikem centra pro celoživotní vzdělávání rychnovská škola reaguje i na současnou nepříznivou situaci na trhu práce. „Patří sem totiž i rekvalifikace a pracovní rehabilitace. Podobně jsme přistoupili i k nabídce nového učebního oboru – kominík, který doposud nabízela jen pražská škola. Snažíme se tedy nabídnout zájemcům ty obory, které mají uplatnění ,“ dodal ředitel.  


Střední škola je i pro dospělé

2.3.2010    Slovácko - regionální týdeník    Veselí nad Moravou – Proměna škol v centra celoživotního učení. Tak zní název projektu Národního ústavu odborného vzdělávání, do kterého se od začátku letošního roku zapojila také Střední odborná škola ekonomická a Střední odborné učiliště Kollárova ve Veselí nad Moravou.  


Nová centra pro dospělé

1.3.2010    Hospodářské noviny   Střední odborné školy bojují o přežití, žáků je nedostatek. Proto se některé přemění na centra celoživotního vzdělávání a otevřou rekvalifikaci dospělých. Do projektu, jenž běží od loňského srpna, se zatím zapojilo 325 středních škol.  


Střední školy jsou i pro dospělé

25.2.2010    Hodonínský deník, ZUZANA ČERNÁ    Veselí nad Moravou – Proměna škol v centra celoživotního učení. Tak zní název projektu Národního ústavu odborného vzdělávání, do kterého se od začátku letošního roku zapojila také Střední odborná škola ekonomická a Střední odborné učiliště Kollárova ve Veselí nad Moravou.  


Semináře zaměřené na výuku dospělých

25.2.2010    Učitelské noviny    Ve všech krajích ČR kromě Prahy se uskutečnily motivační semináře, které měly za cíl získat pedagogy středních škol, kteří dosud vyučují žáky v rámci počátečního vzdělávání, pro práci s dospělými. Tato nová aktivita rozšíří nabídku kvalitních kurzů dalšího vzdělávání a zároveň pomůže překonat složité období, kdy se školy potýkají s propadem počtu žáků.   


Do projektu UNIV 2 se zapojili Třeboňáci

24.2.2010    Jindřichohradecký deník   Třeboň - SOŠ a SOU Třeboň je jednou z pěti Jindřichohradeckých škol, které se zapojily do nového projektu Národního ústavu odborného vzdělávání UNIV 2. „Naše škola byla vybrána krajem jako perspektivní, na které se bude provádět celoživotní vzdělávání dospělých. Jedná se o třímodulový program, jehož příprava bude trvat tři roky,“ vysvětlila zástupkyně ředitele SOŠ a SOU Třeboň Marie Florianová. V lednu začali s přípravou nabídky návrhů na náplň a formu studia. Po 22. dubnu by měli zástupci kraje, který je zřizovatelem školy, rozhodnout, jaká škola pak bude podle kterého návrhu pracovat.  


Školy: Vraťte se do škamen!

22.2.2010    Mladá fronta DNES,    ZUZANA DOUŠOVÁ   Pardubice - Třiadvacet středních škol a odborných učilišť se chystá učit nejen denní studenty, ale také zájemce o celoživotní vzdělávání.  


Celoživotní vzdělávání s ohledem na trh práce

19.2.2010    Haló noviny    PARDUBICE - Celkem 23 středních a vyšších odborných škol z Pardubického kraje se zapojilo do dlouho očekávaného projektu Národního ústavu odborného vzdělávání UNIV 2.  


Střední školy už sestavily týmy v projektu dalšího vzdělávání

19.2.2010    Jihlavské listy, Jiří Varhaník     Ve všech třinácti krajích České republiky (mimo Prahu) začaly po Novém roce na 325 středních odborných školách koordinovaně praktické činnosti, jejichž cílem je proměnit školy zaměřené na počáteční vzdělávání v centra celoživotního učení dospělých.  


Prázdné lavice zaplní dospělými

15.2.2010    Mladá fronta DNES    Plzeň - Dostat dospělé zpět do školních lavic. To je cíl projektu ministerstva školství „Proměna škol v centra celoživotního učení“. Z Plzeňského kraje se do projektu přihlásilo šestadvacet středních odborných škol a učilišť.  


Nové obory v rámci celoživotního vzdělávání

10.2.2010    ČRo Pardubice      


Střední školy se snaží přežít

6.2.2010    Chebský deník, IVANA KALINOVÁ    Karlovarský kraj - Školy v regionu se snaží přežít úbytek žáků, který by pro ně znamenal postupný zánik. Jak? Výuku hodlají rozšířit o celoživotní vzdělávání odborné, zájmové a občanské veřejnosti, které by mohli využít i senioři. Kvůli tomu se dvanáct středních odborných škol na Karlovarsku přihlásilo do projektu centra celoživotního učení dospělých. Na Karlovarsku se do tohoto projektu například zapojila Střední odborná škola stavební v Karlových Varech. „Na školách se od ledna postupně tvoří týmy učitelů, které mají být do budoucna schopné postavit vzdělávací programy, které budou reagovat na potřeby trhu práce v regionu, zvýší odbornost zapojených učitelů v oblasti vyučování dospělých a projektové principy se budou snažit trvale do budoucna udržet,“ uvedla metodička projektu UNIV 2 KRAJE pro Karlovarský kraj Eva Saligerová.  


Budují centrum odborného výcviku

27.1.2010    Týdeník Klatovska, DAVID KOJAN    Klatovy - Nové centrum odborného výcviku za zhruba třiatřicet milionů korun roste v současnosti v zahradě Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech. „Podle plánu by měla být stavba dokončena koncem letošního roku, ovšem podle informací, které máme od zhotovitele, by mělo být hotové už o letošních prázdninách. V tom případě bych byl rád, kdybychom, aspoň částečně, mohli začít po domluvě s naším zřizovatelem využívat nového centra už od září,“ plánuje ředitel školy Vladislav Smolík. Zřizovatelem školy a investorem stavby je Plzeňský kraj.  


Ve škole v Meziboří budou učit dospělé. O některé profese nemají mladí zájem

27.1.2010    Mostecký deník, OLDŘICH HÁJEK     Meziboří – Na Střední odborné škole v Meziboří (SOŠ) se budou učit i dospělí. Stává se z ní centrum celoživotního vzdělávání.  


Školy se musí více učit

25.1.2010  Literární noviny, Zoja FRANKLOVÁ     Necelých osm procent dospělých Čechů odpovídá v tuto chvíli „ano“ na otázku, zda se v posledních čtyřech týdnech zúčastnili nějakého vzdělávacího programu. Za poslední dva roky sice jejich počet vzrostl o dvě procenta, ale stále je Česká republika pod průměrem Evropské unie. Navíc by během několika let mělo podle nové evropské strategie takhle odpovídat 15 procent lidí.  


Další vzdělávání ve SŠTŘ Nový Bydžov znamená více šancí na trhu práce

25.1.2010    Hradecký deník,   Petra Stejskalová    Od 1. dubna 2010 zahájí naše škola zcela nový operační program pro konkurenceschopnost, ve kterém je prioritní osou další vzdělávání dospělých.              


Seznam škol Vysočiny v UNIV 2 - KRAJE

15.1.2010  Jihlavské listy     * Obchodní akademie a Hotelová škola, Havlíčkův Brod * Akademie - VOŠ, Gymnázium a SOŠ uměleckoprůmyslová, Světlá nad Sázavou * Gymnázium, SOŠ a VOŠ, Ledeč nad Sázavou * Manažerská akademie, SOŠ - Jihlava * Střední škola obchodu a služeb, Jihlava * Střední zdravotnická škola a VOŠ zdravotnická, Jihlava * SŠ automobilní, Jihlava * Střední průmyslová škola, Jihlava * Střední škola technická, Jihlava * SOŠ a Střední odborné učiliště, Třešť * Střední škola SČMSD Humpolec, Humpolec * Česká zemědělská akademie v Humpolci, střední škola * Střední škola, Pelhřimov * Střední škola stavební, Třebíč * Střední průmyslová škola, Třebíč * Hotelová škola, Třebíč * Střední škola řemesel a služeb, Moravské Budějovice * SOŠ, Nové Město na Moravě * VOŠ a SOŠ zemědělsko-technická, Bystřice nad Pernštejnem * Střední škola řemesel a služeb, Velké Meziříčí * VOŠ a Střední průmyslová škola, Žďár nad Sázavou * Střední škola technická, Žďár nad Sázavou * Střední škola obchodní a služeb SČMSD, Žďár nad Sázavou.  


Na špičce je u mě jasně rajská omáčka, směje se novopečená kuchařka Kateřina z Jihlavy

15.1.2010  Jihlavské listy, Jiří VARHANÍK     Ne zcela běžnou závěrečnou zkoušku zažila v pátek 11. prosince Střední škola obchodu a služeb v Jihlavě. Když před zkoušející usedla dvaadvacetiletá Jihlavačka Kateřina Čermáková, byl to i pro samotnou školu docela významný moment.  


Hodnocení pokusného ověřování školních vzdělávacích programů v tříletých oborech

Ve školním roce 2008/2009 skládali poprvé závěrečné zkoušky žáci tříletých oborů, kteří se učili podle pilotních školních vzdělávacích programů (ŠVP). Zajímalo nás, zda existuje z pohledu škol rozdíl v úspěšnosti žáků, kteří se vzdělávali podle pilotních ŠVP a podle standardních učebních dokumentů. Srovnání 15 pilotních škol přineslo zajímavé poznatky.  


Jak se přihlásit do nástavbového studia

Na podzim letošního roku se opět otevře nástavbové studium pro již vyučené. Žádané jsou obory strojírenské, elektrotechnické, gastronomické, dřevařské a stavebnické, a tomu odpovídá i nabídka škol. Na denní dvouleté studium se mohou těšit čerství absolventi středních odborných učilišť. Téměř polovina nabídek je pak určena pro dospělé, kteří mohou studovat při zaměstnání, a to v délce tří let. Školy budou otevírat především dálkovou formu. V soukromých školách si studium platíte. Školné se pohybuje od 8 do 24 tisíc ročně podle náročnosti oboru.  


Obor: strojírenství

26.2.2010    Šumperský a jesenický deník    str. 19    Moje práce     (sra)  


Pilotní školy spolupracují s více než 400 sociálními partnery

Jednou z klíčových aktivit projektu Kurikulum S je problematika vzájemné spolupráce škol a sociálních partnerů, zejména zaměstnavatelů. Při spolupráci mezi podniky a školami mají žáci možnost doplnit své teoretické znalosti i praktickými poznatky a seznámit se s reálným pracovním prostředím. Znalosti, schopnosti a dovednosti absolventů škol pak lépe odpovídají požadavkům trhu práce.  


2010


Střední škola je i pro dospělé

2.3.2010    Slovácko - regionální týdeník    Veselí nad Moravou – Proměna škol v centra celoživotního učení. Tak zní název projektu Národního ústavu odborného vzdělávání, do kterého se od začátku letošního roku zapojila také Střední odborná škola ekonomická a Střední odborné učiliště Kollárova ve Veselí nad Moravou.  


Gymnázium, nebo průmyslovka?

3.3.2010    Mladá fronta DNES    str. 2    Vzdělávání        Nemáte ještě VYBRANOU STŘEDNÍ ŠKOLU? Váháte, zda dítě přihlásit na víceleté gymnázium? Čtěte rady, které by vám mohly rozhodování usnadnit.  


Vyučení jsou ohroženi nezaměstnaností

3.3.2010    Mladá fronta DNES    str. 2    Vzdělávání     Jiří Vojtěch  


Obor: veterinářství

5.3.2010    Přerovský deník    str. 19    Moje práce   (sra)  


Jsou úspěšnými šéfy firem, a to jim ještě není osmnáct

8.3.2010    Mladá fronta DNES    str. 1    Kraj Karlovarský  ROMANA NÁJEMNÍKOVÁ  


Najděte práci v zahraničí

8.3.2010    Osobní finance    str. 40    Práce a podnikání - Chcete pracovat v zahraničí? Máte plné zuby front na tuzemských úřadech práce? Zkuste to u sousedů.  


Nová příručka učí žáky, jak se vyhnout dluhové pasti

10.3.2010    Mladá fronta DNES    str. 4     Vyučovat finanční gramotnost je letos povinné na většině středních odborných škol a učilišť. Souvisí to s přechodem na výuku podle nových vzdělávacích programů, které finanční gramotnost obsahují. Národní ústav odborného vzdělávání proto vydal příručku s názvem Finanční gramotnost - úlohy a metodika, která má středním školám s výukou nového tématu pomoci.  


Samostatná odborná práce v jednotném zadání závěrečné zkoušky

13.1.2010    Česká škola  V letošním školním roce bude jednotné zadání závěrečné zkoušky v sedmi oborech vzdělání obsahovat i samostatnou odbornou práci.  


Výuční list bude důvěryhodnější

13.1.2010    Rodina a škola Zoja Franklová   Závěrečné zkoušky učňů se sjednocují podobně jako maturity. Od tohoto školního roku mohou všechny školy, které mají učební obory, provádět závěrečné zkoušky podle jednotného zadání.  


Novinky


Informace projektu Kurikulum S


Informace o přístupu škol do informačního systému NZZ

Ředitelkám a ředitelům všech škol jsme odeslali dopis s pokyny pro stažení jednotných zadání 2009/10 v informačním systému NZZ.  


Porada zástupců konzultačních center

V pořadí druhá porada zástupců jedenácti konzultačních center a řídícího týmu projektu Kurikulum S proběhla v Praze 24. února 2010. Hlavní náplní schůzky byla výměna zkušeností z práce se školami, zhodnocení dosavadní činnosti center a plány projektu do dalšího období.  


Klima učitelského sboru


Nabídka seminářů pro školy

Součástí činnosti konzultačních center je pořádání seminářů, workshopů a dalších vzdělávacích akcí pro zástupce odborných škol.  


Zveřejnění 3. evaluačního nástroje, zahájení vzdělávacích a další akcí projektu a zveřejnění výsledků anket

Na webových stránkách projektu Cesta ke kvalitě v menu evaluační nástroje byl zveřejněn třetí evaluační nástroj k ověření: Dotazník postojů žáků. V letošním roce také zahajujeme vzdělávací a další podpůrné aktivity pro školy.  


Virtuální hospitace: věc veřejná

Praha, 2. března 2010 – Výzkumný ústav pedagogický v Praze v rámci projektu Kurikulum G dnes zahájil ostrý provoz modulu Virtuální hospitace. Na webových stránkách Metodického portálu www.rvp.cz se mohou zájemci podívat na autentické záznamy vyučovacích hodin z gymnázií z celé České republiky. Do konce března bude natočena čtvrtina z plánovaných čtyřiceti virtuálních hospitací.  


Kollárův beránek 2010

Celopražskou soutěž v opisu anglického textu pořádá STÚ pravidelně na jaře ve spolupráci VOŚ a OA Praha 8, Kollárova 5. Letošní ročník bude 16. dubna 2010.  


Porada zástupců konzultačních center

V pořadí druhá porada zástupců jedenácti konzultačních center a řídícího týmu projektu Kurikulum S proběhla v Praze 24. února 2010. Hlavní náplní schůzky byla výměna zkušeností z práce se školami, zhodnocení dosavadní činnosti center a plány projektu do dalšího období.  


Projekt Kurikulum S má novou hlavní manažerku

Od března 2010 zastává pozici hlavní manažerky projektu Ing. Taťána Vencovská, která ve funkci nahradila PhDr. Janu Kašparovou a která pracuje v Národním ústavu odborného vzdělávání (NÚOV) od roku 2002. Tady mimo jiné spolupracovala jak na projektu Kurikulum S, tak na předchozím projektu Pilot S. Své myšlenky při nástupu do vedení projektu shrnuje T. Vencovská slovy: „Školy se musí naučit obracet se na konzultační centra, což usnadní zavádění kurikulární reformy do praxe“.  


Kurikulum S přispívá k reformě středních odborných škol

V dubnu 2009 odstartoval tříletý národní projekt Kurikulum S. Hlavní manažerka projektu Jana Kašparová v rozhovoru popisuje náplň, cíle a roli projektu v kurikulární reformě.