Výběr jazyka
Cz | En
Web není aktualizován od roku 2012
Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024    2025   

<<   leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec   >>


Publikovaných článků: 59


Krize přivedla na veletrh vzdělávání do Rokycan čtyřnásobek lidí

28.4.2010    novinky.cz  Vzdělávacím agenturám i odborným školám rostou v krizi počty klientů, které jim posílají zejména podniky. Pomohly tomu programy ministerstev práce i školství, které rekvalifikace a celoživotní vzdělávání podporují. Stovkami miliónů korun na ně přispívá EU.  


Úřad práce v Rokycanech uspořádal 2. ročník výstavy vzdělávacích příležitostí v regionu pod názvem Celoživotní učení 2010

28.4.2010    personalista.com, Jan Míka    Hlavním partnerem při zajištění organizace této, v západních Čechách zcela ojedinělé, akce byl systém evropských služeb zaměstnanosti EURES,  roli dalších partnerů přijali EURES-T (česko -bavorské partnerství v otázkách zaměstnanosti), město Rokycany, Okresní hospodářská komora Rokycany, TJ SOKOL Rokycany a Střední škola Rokycany.  


J.Varhaník: Strojařina už dávno není jen o montérkách...

31.3.2010    Česká škola, J. Varhaník   I velmi úspěšné školy se začínají při očekávaném úbytku počtu žáků rozhlížet po výrazně větším zapojení výuky dospělých. Nový trend tímto směrem zachytila i Střední průmyslová škola Klatovy. A s ní dalších 26 středních odborných škol Plzeňska.  


Nezaměstnaní obsadili sokolovnu

28.4.2010    Rokycanský deník, G. KARNÍKOVÁ, M. ŠMEJKALOVÁ    Rokycany – Stovky zejména uchazečů o zaměstnání zaplnily včera sokolovnu v okresním městě. Uskutečnila se zde totiž výstava Celoživotní učení, kterou pod záštitou ministerstva práce a sociálních věcí pořádal Úřad práce v Rokycanech.  


Podmínek tendrů se školy bát nemusí, zaznívá z úřadů práce

27.4.2010    Česká škola   Obory, v nichž budou na středních a vyšších odborných školách stavěny programy celoživotního učení pro 1. vlnu projektu UNIV 2 KRAJE, jsou v těchto dnech postupně představovány ve všech třinácti zapojených krajích ČR. Třiadvacet středních odborných škol Vysočiny je např. představilo 1. dubna na jihlavské poradě s řediteli okresních úřadů práce a představiteli kraje  


ICT v životě školy - Profil školy21


Nové rámcové vzdělávací programy

19. dubna vydalo MŠMT dalších 45 RVP středního odborného vzdělávání. Největší počet tvoří RVP pro nástavbové studium pro absolventy tříletých oborů vzdělání s výučním listem.  


Pilotní školy debatovaly nejen o maturitách

Zástupci pilotních škol a realizačního týmu projektu Kurikulum S se sešli na poradě v Praze 21. dubna 2010, aby se dohodli na další společné spolupráci a seznámili se s aktuálním děním v projektu i v odborném vzdělávání.  


Dospělí se mohou vrátit do lavic

22.4.2010    Mladá fronta DNES,  Petra Procházková   Střední školy a učiliště v kraji se připravují na pokles studentů. Přemění se na centra celoživotního učení a nabídnou studium i dospělým. Zatím však narážejí na nezájem lidí. ZLÍNSKÝ KRAJ Jednačtyřicetiletá Alena z Kroměřížska je vyučená prodavačka. Posledních sedm let prodávala potraviny v jedné malé obci. Majitel krámku ho však zavřel a Alena šla na úřad práce. „Měla jsem aspoň čas si rozmyslet, co budu dělat dál,“ říká žena. Její rozhodnutí bylo rázné a pro Čechy trochu netypické. Nastoupí do školy. Na střední tak půjde zhruba ve stejné době jako její syn.  


Střední školy budou vzdělávat i dospělé lidi

23.4.2010  Mladá fronta DNES   LIBERECKÝ KRAJ Jak zlepšit nabídku vzdělání pro dospělé, se budou učit některé střední školy v kraji.              


ICOLLE 2010 Mezinárodní konference celoživotního vzdělávání

Institut celoživotního vzdělávání Mendelovy univerzity v Brně pořádá ve dnech 14. - 15. září 2010 2. ročník mezinárodní vědecké konference celoživotního vzdělávání ICOLLE 2010. Cílem konference je zhodnocení současných trendů celoživotního vzdělávání a transfer zkušeností. Na konferenci budou diskutována témata z oblasti dalšího odborného vzdělávání, vzdělávání pedagogických pracovníků a vzdělávání seniorů. Výstupem konference bude recenzovaný sborník příspěvků.  


Vaše otázky


Nabídka placené spolupráce pro učitele


Související projekty


Počítačová podpora procesu přiřazování.


Dosavadní činnost KC EQF


Charakteristiky jednotlivých úrovní


Úrovně kvalifikací v Národní soustavě kvalifikací


Pracovní skupina Národní rady pro kvalifikace


Poradní skupina


Pracovní skupina NÚOV


Složení KC EQF


Hlavní úkoly centra

NCP_EQF.jpg  


RECOMFOR


Vývoj vzdělanostní a oborové struktury žáků

Vojtěch, Jiří - Chamoutová, Daniela. Praha: NÚOV, 2010. 47 stran.  


Vzdělávací kurzy učí masérství nebo techniku

20.4.2010    Zlínský deník, VERONIKA VÁGNEROVÁ       Doplnit si vzdělání nebo si rozšířit informace ve svém oboru. To vše bude možné zdarma díky vlně programů celoživotního vzdělávání ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy s názvem UNIV 2 KRAJE, který organizuje Národní ústav odborného vzdělávání (NÚOV) Praha. Cílem projektu je postupná přeměna škol na centra celoživotního vzdělávání. Ta poté budou nabízet ekonomicky aktivní veřejnosti kurzy, díky jejichž absolvování mohou zájemci získat na trhu práce konkurenční výhodu. Ve Zlínském kraji se do tohoto projektu zapojilo pětadvacet středních škol. Kurzy se naostro rozjedou v roce 2012 a 2013.  


Výstava láká na rekvalifikace, školení a jazykové kurzy a další služby

19.4.2010  businessinfo.cz   V úterý 27. dubna 2010 se v Rokycanech uskuteční už druhý ročník výstavy vzdělávacích příležitostí s názvem Celoživotní učení 2010. Hlavním cílem akce, kterou ve spolupráci se systémem EURES pořádá Úřad práce v Rokycanech, je podpora celoživotního vzdělávání dospělé populace.  


Dětí je čím dále méně. Do lavic usednou dospělí

19.4.2010 Moravskoslezský deník, TEREZA KRUMPHOLZOVÁ      Populační křivka rok od roku klesá, dětí je tak čím dál méně, a školám nezbývá nic jiného než kromě –náctiletých posadit do lavic také dospělé.  


Informace o proběhlých metodických seminářích k jednotným zadáním

Pro učitelé, kteří připravují závěrečné zkoušky,  byly v březnu a dubnu uspořádány metodické semináře k jednotlivým jednotným zadáním závěrečných zkoušek. Každá škola měla možnost na seminář vyslat svého zástupce.  Celkem se uskutečnilo 64 seminářů, zhruba polovina v  SOU gastronomie a podnikání v Praze 9 a polovina ve SŠ informatiky a  spojů v Brně.  


Zpravodaj 4/2010

Modernizace odborného vzdělávání * Vzdělávací televize se vrací * Šetření gramotnosti dospělých * Plán reformy amerického školství * Další vzdělávání a plánování kariéry * Profesní rodiny jako příspěvek k posílení profesního principu  


Kritéria hodnocení vlastního hodnocení školy


Kritéria hodnocení plánu, procesu a zprávy o vlastním hodnocení školy


První ročník soutěže v informačních technologiích

SOŠ a SOU v Praze 10 – Hostivaři uspořádaly letos poprvé soutěž pro žáky středních škol, která je zaměřena na informační technologie. Účastníci budou muset prokázat, že se vyznají v teorii a zároveň mají také praktické znalosti. Při soutěži tedy budou muset sestavit PC, nainstalovat operační program či zapojit sít. Soutěžní úkoly jsou žákům zadávány v angličtině.  


Kurikulum S

obr_kurikulum2.jpg Projekt Kurikulum S - Podpora plošného zavádění školních vzdělávacích programů v odborném vzdělávání je tříletý národní projekt, který realizuje MŠMT ve spolupráci s Národním ústavem odborného vzdělávání jako partnerem. Projekt navazuje na ověřování školních vzdělávacích programů (ŠVP), které se uskutečnilo v rámci předchozího projektu Pilot S a potrvá do března 2012.  


Cesta ke kvalitě

obr_ae2.jpg Národní projekt na pomoc školám při vlastním hodnocení.  


Střední zdravotnická škola, Děčín


Realizace, správa, dohled a podpora serverové SW infrastruktury v NÚOV

Předmětem plnění veřejné zakázky je konsolidace stávajících serverových operačních systémů na jednu platformu Microsoft, vše realizované ve virtuálním prostředí VMware vSphere4, které je v současnosti používáno zadavatelem.  


Pozvánka na seminář


Dospělí opět usednou do lavic

14.4.2010    Plzeňský deník - Plzeň-jih, sever, PAVEL KORELUS, MICHAELA KUNEŠOVÁ      Plzeňsko – Dopoledne se budou ve školách učit děti, odpoledne a navečer dost možná jejich rodiče či prarodiče. Nenatáčí se však pokračování úspěšného českého filmu Marečku, podejte mi pero. Školy v Plzeňském kraji se zapojují do celorepublikového projektu UNIV 2, který je má proměnit v centra celoživotního vzdělávání. V současnosti se připravují na pilotní projekt, který bude pro první dospělé žáky zdarma, z peněz Evropské unie na ně bylo uvolněno 300 milionů korun. Později si budou zájemci vzdělání platit sami nebo je uhradí firmy, u nichž pracují.  


Zveřejněné evaluační nástroje

Na webových stránkách projektu Cesta ke kvalitě byly zveřejněny další dva evaluační nástroje, které se teď budou ověřovat na školách.  


Uživatelský portál evaluačních nástrojů

Hlavní funkce uživatelského portálu evalaučních nástrojů:  


Cílová skupina projektu Cesta ke kvalitě

Cílovými skupinami projektu jsou všechny typy škol, které jsou dovoleny Operačním programem vzdělávání pro konkurenceschopnost: MŠ speciální, ZŠ, SŠ, ZUŠ, konzervatoře i jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky.  


Přehled evaluačních nástrojů

Prezentované evaluační nástroje jsou školám předkládány k vyzkoušení a k ověření. Jejich použití je dobrovolné, takže bude záviset na rozhodnutí ředitelů škol.  


Připravované evaluační nástroje

Výběr evaluačních nástrojů do plánované třicítky je v rámci projektu Cesta ke kvalitě uskutečňován postupně.    


Ověřené evaluační nástroje

Evaluačním nástrojem rozumíme spolehlivou metodu či techniku sběru dat pro účely vlastního hodnocení školy. Mohou jimi být didaktické testy (které v rámci projektu vytvářeny ani ověřovány nebudou), dotazníky pro žáky, rodiče, učitele, hospitační protokoly, různé záznamové listy, kroniky akcí školy, rozhovory se žáky, rodiči, apod.  


Průvodce profilovou částí maturitní zkoušky

MŠMT vytvořilo informačního průvodce, jehož součástí jsou také praktické příklady, jak je možné stanovit nabídku povinných zkoušek profilové části maturitní zkoušky u vybraných oborů vzdělání.  


Závěrečná konference OECD

Odborníci OECD hodnotili odborné školství v České republice: našli silné stránky i problémy  


Střední škola techniky a služeb, p. o., Karviná-Nové Město


ENERSOL 2010

V únoru a březnu proběhly semináře o obnovitelných zdrojích energií a snižování emisí. Své projekty na nich prezentovali žáci z deseti krajů ČR.  


Úřady práce: Školy v tendrech chceme

6.4.2010    Jihlavské listy   Třiadvacet středních odborných škol Vysočiny představilo obory, pro něž chtějí do roka připravit vzdělávací programy pro dospělé.  


Projekt pod názvem UNIV 2

2.4.2010    Prima TV     


Konzultační centra nabízejí odborným školám v krajích služby na míru

2.4.2010    novinky.cz    Věda a školy  


Poradna pro školy

6.4.2010    Lidové noviny    str. 34    Akademie  


Nominace na mistrovství republiky

STÚ zveřejnil nominaci na Mistrovství ČR středních škol v grafických předmětech.  


Vyšlo další číslo zpravodaje projektu

Ve druhém čísle zpravodaje Informace projektu Kurikulum S, které vyšlo 12. března 2010, jsou uveřejněny vizitky regionálních konzultačních center Moravskoslezského a Jihomoravského kraje, které představí jejich činnost a nabídku školám.  


Školy na Plzeňsku řeší úbytek žáků, orientují se na dospělé

29.3.2010    novinky.cz, Věda a školy   Očekávaný úbytek žáků v Plzeňském kraji nutí stále více škol, aby se začaly orientovat také na výuku dospělých. V regionu jsou tak v současné době už téměř tři desítky odborných škol, jež se proměňují v centra celoživotního vzdělávání a nabízejí zapojení dospělých do výuky.  


Školy nahrazují úbytek žáků vzděláváním dospělých

28.3.2010    Impuls       


Dětí ubývá, školy chtějí dostat do lavic dospělé

29.3.2010    Mladá fronta DNES   PLZEŇ, KLATOVY Očekávaný úbytek žáků v Plzeňském kraji nutí stále více škol, aby se začaly orientovat také na výuku dospělých. V regionu jsou tak v současné době už téměř tři desítky odborných škol, jež se proměňují v centra celoživotního vzdělávání a nabízejí zapojení dospělých do výuky. „Na nový trend se v současné době připravuje například Střední průmyslová škola Klatovy (SPŠ),“ uvedl Jiří Varhaník z Národního ústavu odborného vzdělávání.  


Školy se přihlásily do projektu

27.3.2010    Tachovský deník   Tachovsko - Tři školy z Tachovska se zapojily do projektu UNIV 2 KRAJE. Cílem tohoto projektu je proměnit školy s využitím tří set milionů korun z evropské a státní dotace v centra celoživotního učení a mnohem více se přeorientovat na výuku dospělých. K tomu budou využity v rámci projektu postavené vzdělávací programy. Z Tachovska se do projektu přihlásilo Gymnázium Stříbro, Střední průmyslová škola Tachov Světce a Střední škola Bor.