Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Na špičce je u mě jasně rajská omáčka, směje se novopečená kuchařka Kateřina z Jihlavy

15.1.2010  Jihlavské listy, Jiří VARHANÍK     Ne zcela běžnou závěrečnou zkoušku zažila v pátek 11. prosince Střední škola obchodu a služeb v Jihlavě. Když před zkoušející usedla dvaadvacetiletá Jihlavačka Kateřina Čermáková, byl to i pro samotnou školu docela významný moment.  

Kateřina se totiž na téhle škole stala vůbec první absolventkou v oboru kuchař, která využila novou možnost českého vzdělávacího systému. Díky nedávno přijatému zákonu se mohla po letech vrátit "do lavic", využít vše, co se už naučila v praxi, složit během jediného roku dílčí zkoušky a završit ziskem výučního listu školu, kterou v raném mládí nedokončila.

            "Škola mě tehdy vůbec nebavila," ohlíží se do svých patnácti let Kateřina Čermáková, "měla jsem hodně absencí a před koncem druháku jsem skončila." Už přes tři roky Kateřina pracuje jako pomocná síla v kuchyni jihlavské psychiatrické léčebny. S léty ale přišly schopnosti, znalosti i nová motivace a přesvědčení, že na tomhle postu věčně zůstat nechce.

            Když se v českém školství v posledních letech začal objevovat obrovský důraz na nutnost celoživotního vzdělávání, přinesl tento trend i nový zákon: Ten od srpna 2007 umožňuje uznávat zájemcům o doplnění vzdělání jejich znalosti získané i mimo školní lavice. Doplňování dílčích kvalifikací začaly postupně nabízet ty školy, které si ve svých oborech k takovým zkouškám opatřují akreditaci. SŠOS Jihlava, z níž Kateřina před lety musela odejít, je jednou z nich, a tak původně neúspěšná žákyně mohla navázat tam, kde kdysi skončila.

            "Tenhle systém dílčích kvalifikací má do budoucna nahradit rekvalifikace. Jde právě o to, aby se lidé, kteří třeba předčasně vypadli ze systému, dodatečně ke vzdělání dostali postupným skládáním zkoušek z jednotlivých součástí oboru," vysvětluje odborná učitelka SŠOS Jihlava Helena Siwková.

 

Škola mě tehdy vůbec nebavila, ohlíží se

 

Kateřinu Čermákovou tedy čekaly tři dílčí kvalifikace - postupné složení zkoušek z přípravy minutek, studené a teplé kuchyně. Musela prokázat, že umí nanormovat pokrm, zpracovat příjemku ze skladu, sestavit svatební menu... U závěrečných zkoušek, ke kterým se tím pádem mohla přihlásit, ji pak 11. prosince za poctivou přípravu potkala i trocha štěstí: "Vylosovala jsem si otázku "vepřové maso", a na tu jsem byla dobře připravená...," usmívá se novopečená kvalifikovaná kuchařka. Neoblíbené otázky, jako třeba způsob trávení nebo druhy diet, ji k její potěše minuly.

            "Slečně Čermákové se naplnění zkoušky velice povedlo -zejména u ústní zkoušky bylo evidentně vidět, že je to člověk z praxe, a to je pak mnohem příjemnější práce i pro nás zkoušející. Pro mě osobně je vzdělávání dospělých daleko více naplňující - dospělý už totiž oproti mnohým dětem dobře ví, co chce a jaká je jeho motivace," oceňuje H. Siwková. Náročná závěrečná zkouška přitom zahrnovala pro Kateřinu písemnou, praktickou i ústní část. Součástí zkoušky byla např. odbornost, základy psychologie či ekonomika. U kuchařů a číšníků stále větší význam získává i práce s oborovou angličtinou.

            Dílčí kvalifikace má jihlavská SŠOS zatím autorizovány jen pro obory číšník a kuchař, v němž byla Kateřina Čermáková premiérovou absolventkou. V tomto oboru už se ale připravuje na skládání dílčích zkoušek i další paní z praxe a škola chystá

 

Kdysi neúspěšná žákyně mohla navázat tam, kde skončila

 

k autorizaci i další obory. "Za autorizace škola platí, a nejsou to zrovna malé peníze. Přesto si ale myslím, že by do toho školy měly jít," uvažuje H. Siwková. Škola obchodu a služeb podle ní letos vstoupila právě s tímto cílem i do nového projektu UNIV 2 - KRAJE, který tyto cíle bude v řadě učňovských oborů naplňovat.

Kateřina Čermáková, dnes už kvalifikovaná kuchařka, zatím v zaměstnání zůstává na své původní pozici - volné kuchařské místo pro ni v dané chvíli není a Kateřina je ráda, že má v ekonomicky složité době stálé zaměstnání. Věří však, že do budoucna svůj výuční list určitě bude moci uplatnit a rozhodně nelituje práce ani vložené investice kolem šesti tisíc korun.

            "Kuchařina mě baví, ale doma mnohem víc vaří přítel - toho baví ještě víc než mě," usmívá se Kateřina. Jejím zdaleka nejoblíbenějším jídlem je prý jasně rajská. "Snad už jen proto mě baví být kuchařkou, že se mohu těšit, až ji budu ochutnávat," směje se kuchařka. V jejím životě ale zůstává spousta prostoru i pro další velkou zálibu, a tou je četba: "Mám moc ráda třeba Stephena Kinga, ale přečtu doslova všechno, co mi přijde pod ruku..."

 

 

Nahoru