Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Ráno budou ve škole děti, večer dospělí

22.3.2010    Hospodářské noviny, Jana Machálková    Zájemců o studium na středních odborných učilištích ubývá. Školy proto hledají nový způsob výdělku.  

Učitele z 325 středních odborných škol čeká letos velká změna. Během dne budou vyučovat děti tak jako dosud, odpoledne a večer pak začnou přednášet dospělým.

            Školy nabídnou rekvalifikační kurzy pro dospělé a další semináře a školení. Budou kvůli tomu spolupracovat s úřady práce a firmami ve svém okolí, aby pokrývaly poptávku.

            Vše se bude dít v rámci projektu Národního ústavu odborného vzdělávání, který má řešit nepříznivou demografickou situaci ve školství. Například do učňovských oborů se letos přihlásilo přibližně o 15 % žáků méně než před rokem. Školy tak nedokážou naplnit své kapacity, a aby nebyly zrušeny, musejí hledat jiné způsoby „obživy“.

            „Kurzy mohou školám přinést peníze, za které si mohou třeba vybavit učebny a nakoupit další pomůcky,“ říká Jana Bydžovská z Národního ústavu odborného vzdělávání. Tento úřad nyní školí na tři tisícovky kantorů v tom, jak správně vzdělávat dospělé.

            Praxe, kdy se střední školy o večerech a víkendech mění ve vzdělávací centra pro veřejnost, je běžná například v Německu, Dánsku nebo Finsku. Český projekt bude hrazen z rozpočtu ministerstva školství a Evropského sociálního fondu. Středních odborných škol je v Česku asi 1200, do projektu se jich přihlásilo 540, což byl podle Bydžovské nadprůměrný zájem.

Nahoru