Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Školy na Plzeňsku řeší úbytek žáků, orientují se na dospělé

29.3.2010    novinky.cz, Věda a školy   Očekávaný úbytek žáků v Plzeňském kraji nutí stále více škol, aby se začaly orientovat také na výuku dospělých. V regionu jsou tak v současné době už téměř tři desítky odborných škol, jež se proměňují v centra celoživotního vzdělávání a nabízejí zapojení dospělých do výuky.  

Na nový trend se v současné době připravuje například Střední průmyslová škola Klatovy (SPŠ). "Klesá populační křivka. Pokud se školy chtějí uživit, musejí hledat nové cesty," uvedl Jiří Dio, ředitel klatovské SPŠ s padesátiletou historií.

 

Právě snaha využívat i v budoucnu moderní zázemí a učitele přiměla řadu škol reagovat. Vloni se jich v celé ČR do projektu ministerstva školství nazvaného UNIV 2 Kraje zapojilo celkem 325. "Cílem je proměnit školy s využitím 300 miliónů Kč z evropské a státní dotace v centra celoživotního učení," řekl Varhaník. Pro dospělé vzniknou nové vzdělávací programy.

 

V Plzeňském kraji kromě SPŠ Klatovy projekt realizuje dalších 26 škol, například z Horšovského Týna, Staňkova, Domažlic, Sušice, Spáleného Poříčí a další. Podle Varhaníka sice začal UNIV nové principy učení dospělých uplatňovat už v roce 2006, zatím se ale zaměřuje především na obory učňovské. SPŠ Klatovy patří k těm pilotním školám, kde se pokusí využít jeho možnosti v oblasti studijních oborů.Reakce na problémy trhu práce

 

"Cítíme potřebu reagovat i na současné problémy trhu práce, kde mnozí lidé těžko hledají uplatnění," řekl Dio. Na jeho škole vznikl jedenáctičlenný tým kantorů, kteří se projektem zabývají. Nyní vybírají výukové programy pro dospělé.

 

"Uvažujeme zatím o stavbě výukového programu v oblasti modelování na počítači a následného obrábění výrobků na CNC strojích. Druhou možností je oblast ekonomicky zaměřené výuky managementu ve strojírenství. Je ale nutné zvolit takový obor, u něhož nám podmínky umožní náš software využít," dodal ředitel. Software totiž nelze v některých případech užívat ke komerčním účelům.Školy propojí generace

 

Školy zapojené do projektu se mají také stát místy, kde bude běžné setkávání studentů různého věku. Toto propojení generací i témat je už dnes patrné právě na klatovské průmyslové škole. Kroužek studentů se zájmem o automobilovou techniku, který má kontakty na veterány i soutěžní jezdce, připravil na 31. března výstavu soutěžních a historických vozidel, ukázky diagnostiky a prezentace strojních měření.

 

Principy celoživotního učení bude prezentovat na Plzeňsku výstava k tomuto tématu, která se uskuteční 27. dubna v Sokolovně v Rokycanech.

Nahoru