Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Dětí ubývá, školy chtějí dostat do lavic dospělé

29.3.2010    Mladá fronta DNES   PLZEŇ, KLATOVY Očekávaný úbytek žáků v Plzeňském kraji nutí stále více škol, aby se začaly orientovat také na výuku dospělých. V regionu jsou tak v současné době už téměř tři desítky odborných škol, jež se proměňují v centra celoživotního vzdělávání a nabízejí zapojení dospělých do výuky. „Na nový trend se v současné době připravuje například Střední průmyslová škola Klatovy (SPŠ),“ uvedl Jiří Varhaník z Národního ústavu odborného vzdělávání.  

„Klesá populační křivka. Pokud se školy chtějí uživit, musí hledat nové cesty,“ konstatoval Jiří Dio, ředitel klatovské průmyslovky, což je škola s padesátiletou historií.

            Právě snaha využívat i v budoucnu moderní zázemí a učitele přiměla řadu škol reagovat na populační vývoj.

» Pokračování na straně D3

 

» Pokračování ze strany D1

Vloni se v celé České republice zapojilo do projektu ministerstva školství „UNIV 2 Kraje“ celkem 325 škol. „Cílem je proměnit školy v centra celoživotního učení, to vše s využitím 300 milionů korun z evropské a státní dotace,“ vysvětlil Jiří Varhaník. Pro dospělé vzniknou nové vzdělávací programy. V Plzeňském kraji se kromě SPŠ Klatovy účastní projektu dalších 26 škol, například z Horšovského Týna, Staňkova, Domažlic, Sušice či Spáleného Poříčí. Podle Varhaníka sice začal UNIV nové principy učení dospělých uplatňovat už v roce 2006, zatím se ale zaměřuje především na obory učňovské. Klatovská průmyslovka patří k těm pilotním školám, kde se pokusí využít možnosti v oblasti studijních oborů.

 

Odezva na realitu trhu práce

 

„Cítíme potřebu reagovat i na současné problémy trhu práce, kde mnozí lidé těžko hledají uplatnění," prohlásil Jiří Dio. Na jeho škole vznikl jedenáctičlenný tým kantorů, kteří se projektem zabývají. Nyní vybírají výukové programy pro dospělé. „Uvažujeme zatím o oblasti modelování na počítači a následného obrábění výrobků na CNC strojích. Druhou možností je oblast ekonomicky zaměřené výuky managementu ve strojírenství. Je ale nutné zvolit takový obor, u něhož nám podmínky umožní náš software využít,“ uvedl ředitel školy. Software totiž nelze v některých případech užívat ke komerčním účelům.

            Školy zapojené do projektu se mají také stát místy, kde bude běžné setkávání studentů různého věku. Toto propojení generací i témat je už dnes patrné právě na klatovské průmyslové škole. Kroužek studentů se zájmem o automobilovou techniku, který má kontakty na veterány i soutěžní jezdce, připravil na 31. března výstavu soutěžních a historických vozidel, ukázky diagnostiky a prezentace strojních měření.

            Principy celoživotního učení bude prezentovat na Plzeňsku výstava k tomuto tématu, která se uskuteční 27. dubna v sokolovně v Rokycanech.

Nahoru