Celkem 325 škol se v republice zapojilo do ministerského projektu UNIV 2 KRAJE, v němž školy vytváří vzdělávací programy celoživotního učení. Z EU a státního rozpočtu míří do projektu 300 milionů Kč.
Každá škola vytvoří během tří let tři vzdělávací programy, kantoři se proškolí v projektování, lektorování dospělých, marketingu atd. To má školám pomoci prosperovat i při očekávaném poklesu počtu dětí a řešit také konkrétní potřeby trhu práce v místě.
Ředitelé škol Vysočiny se ve čtvrtek sešli na pracovní poradě s managementem projektu. Představeny tu byly programy pro 1. vlnu projektu, která poběží do konce března 2011.
Celkem má být v 1. vlně vytvořeno 23 programů v délce 20280 vyučovacích hodin. Devatenáct z 23 škol chce programy už v 1. vlně i pilotně ověřit s konkrétními uchazeči o doplnění vzdělání. Podle projektové metodičky kraje Ivety Nemjové bude deset programů zaměřeno technicky a na řemesla, sedm na gastronomii a sociální sféru, tři na zemědělství a lesnictví a tři na ekonomiku a administrativu. Velká diskuze vznikla kolem výběrových tendrů úřadů práce na rekvalifikace dospělých, v nichž se prý školám často nedaří uspět. Nízkou cenou jim konkurují soukromé agentury, které si pak paradoxně najímají právě prostory ve školách i jejich odborné učitele.
„Problémem bývá i široké spojování témat v zakázkách, které pak škola nemůže obsáhnout,“ uvedl ředitel SŠOS Jihlava František Číhal. „To bylo v tom prvním šoku, teď se už úřady práce naučily dělit tendry do bloků a soutěží se zvlášť. Školy se také mohou spojit, aby obsáhly celý požadavek,“ reagoval ředitel brodského úřadu práce.