„Týká se to pouze ekonomicky aktivní veřejnosti, to znamená lidí ve věku 18 až 64 let,“ řekl krajský metodik projektu UNIV 2 KRAJE Pavel Vrba. Doplnil, že celá záležitost je kompletně financovaná ze sociálního fondu Evropské unie.
Podle hlavní manažerky UNIV 2 KRAJE z NÚOV Praha Jany Bydžovské budou do června 2010 zpracovány první verze programů, které se ještě zkorigují a nechají zhodnotit partnery škol, jako jsou firmy a úřady práce. Poté budou dopracovány konečné verze. „Vše se rozjede pro veřejnost až kolem roku 2013,“ podotkl Vrba. Školy, které se do projektu zapojují, jej vítají. Některé už totiž mají s podobnými programy bohaté zkušenosti. „Už jsme vytvořili řadu vzdělávacích kurzů, takže jsme se rozhodli zapojit se i do tohoto projektu,“ poznamenala zástupkyně ředitelky Střední zdravotnické školy v Kroměříži Zdeňka Kuciánová. Doplnila, že předchozí absolventi získali po dokončení dřívějších kurzů úspěšně práci.
Pro zainteresované školy má však tento projekt i jiný přínos než zvýšit konkurenceschopnost lidí. Střední školy totiž dostávají peníze podle počtu žáků, kteří je navštěvují. „Výhoda vyplývá už z podstaty. Cílem je přebudovat tato zařízení na centra celoživotního vzdělávání. Jestli v budoucnu klesne počet žáků, jakože tomu zatím vše nasvědčuje, můžeme je doplnit těmi dospělými,“ vysvětlovala zástupkyně ředitele Střední průmyslové a hotelové školy v Uherském Hradišti Kateřina Manová.
Ta plánuje veřejnost vzdělávat v odvětví cukrářství. „Je pro nás výhodné se v tom angažovat. Jinak by se taky mohlo stát, že naši učitelé tu nebudou mít co na práci,“ doplnila ji zástupkyně ředitele pro praktické vyučování Helena Mičkalová ze Střední odborné školy Josefa Sousedíka ve Vsetíně. Ta se zapojuje s programem Bonton, společenské chování, etiketa. „Bude se to týkat zejména moderního restauratérství,“ poznamenala Mičkalová.
Ze zlínských škol se do projektu UNIV 2 KRAJE zapojila například Střední průmyslová škola Otrokovice s nabídkou Desatero technika, Střední škola oděvní a služeb Vizovice s kurzem Pravidla osobního a písemného jednání. Střední odborná škola Luhačovice zase nabídne kurz Sádrování a jeho možnosti při tvorbě keramiky. „My chceme navázat na obor keramik, který se u nás vyučuje, a dovzdělávat naše absolventy,“ řekl zástupce ředitele pro výchovu mimo vyučování Radomír Divila ze Střední odborné školy v Otrokovicích. O připravované programy projevují zájem i úřady práce. „Jsme rádi za každý projekt, který zvyšuje vzdělanost lidí a je koncipován s ohledem na aktuální situaci na trhu práce,“ řekla mluvčí Úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšová. Proškolení lidé mohou díky tomu snadněji nalézt práci. „Snažíme se samozřejmě vymýšlet takové programy, které mají nějaký smysl a jsou uplatnitelné,“ uzavřela Zdeňka Kuciánová.
PŘEHLED VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ PRO DOSPĚLÉ
Kroměříž
* Chladicí a klimatizační technika
* Kuchař-číšník (získání kvalifi kace pro přípravu pokrmů
studené kuchyně)
* Rekondiční a sportovní masér
* Tvořivě při výchově dětí
Uherské Hradiště
* Projektové řízení a dotace
* Logistika skladování v obchodních řetězcích
* Další vzdělávání v oboru puškař
* Komunikující úřad
* Čalounictví
* Cukrařina lehce a s úsměvem
Zlín
* Kurz sádrování a jeho možnosti při tvorbě keramiky
* Nové trendy v gastronomii a jejich zkvalitňování
* Desatero technika
* Pravidla osobního a písemného jednání
* Obuvnická výroba
* Příprava pokrmů studené kuchyně
Vsetín
* Mikroprocesorová technika
* Výsadba a údržba městské zeleně
* Komplexnost a všestrannost zaměstnanců
* Osobní a firemní prezentace na internetu
* Truhlář - nábytkář
* Návrhová a realizační tvorba - modul I, II, III
* Bonton, společenské chování, etiketa
* Kontrolor strojírenských výrobků - metrologie
* Obsluha registračních pokladen pro malé a střední
firmy