Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Střední školy budou vzdělávat i dospělé lidi

23.4.2010  Mladá fronta DNES   LIBERECKÝ KRAJ Jak zlepšit nabídku vzdělání pro dospělé, se budou učit některé střední školy v kraji.              

„Do první vlny projektu zaměřeného na celoživotní vzdělávání dospělých se zapojilo čtrnáct středních a vyšších odborných škol z Libereckého kraje,“ uvedl krajský metodik projektu Jiří Čeřovský.

            Úřady práce například zjistí, že je zájem o pekaře. Vypíší tedy výběrové řízení na rekvalifikační kurz v tomto oboru. „Škola, která se chce do výběrového řízení přihlásit, musí přesně vědět, jaký program má připravit. A to se naučí díky našemu projektu,“ vysvětluje Čeřovský. „Pro úřady práce je výhodné, když jsou školy na ně připravené.“

            Školy si podle svých oborů, které mají pro studenty, vybírají, v jakých vzdělávacích programech se budou zdokonalovat.

            „Cílem je, aby se naučily kontaktovat veřejnost, zaměstnavatele, firmy, úřady práce. S nimi projednají, jaká je v té chvíli poptávka po vzdělávání, aby na ni mohly reagovat,“ vysvětluje. V každé škole je deset učitelů, kteří tvoří projektový tým. „Ten se učí nabízet například rekvalifikace pro úřady práce,“ uvádí. Učitelé se proškolí v projektování, lektorování dospělých či marketingu. Školám to pomůže prosperovat i při očekávaném poklesu dětí. „Některé školy už mají zkušenosti v této oblasti. Ty si je prohloubí a zdokonalí. Jsou i takové, které se vzděláváním dospělých úplně začínají,“ upozorňuje krajský metodik.

            Školy se do projektu přihlásily samy, musel je schválit Liberecký kraj. „Projekt začal v srpnu loňského roku. Od dubna tvoří školy vzdělávací programy, nejzazší termín, kdy musí být hotové v definitivní podobě, je do jara příštího roku,“ upřesňuje Čeřovský.

            V celé České republice se do tohoto projektu zapojilo tři sta dvacet pět škol. Z Evropské unie a státního rozpočtu do něj míří tři sta milionů korun.

FAKTA

Nabídka vzdělávání

Školy se v krajském projektu učí

připravovat vzdělávací programy,

aby obstály například ve

výběrových řízeních úřadu práce na

rekvalifikační kurzy.

Střední škola hospodářská a lesnická

Frýdlant:

výroba chleba a běžného pečiva

Střední škola gastronomie a služeb

Liberec: jednoduchá obsluha hostů

Střední odborná škola

a gymnázium Liberec:

profesní vzdělávání řidičů

Střední odborné učiliště

nábytkářské: programátor

dřevoobráběcích strojů

Střední škola řemesel a služeb

Jablonec: studená kuchyně

Obchodní akademie, Hospodářská

škola a Střední odborná škola

Turnov: průvodce cestovního ruchu

Vysoká odborná škola sklářská a

Střední škola Nový Bor:

strojník sklářských zařízení

Nahoru