Střední školy jim v rámci celoživotního vzdělávání umožní zvýšit šanci na úspěch na pracovním trhu, ať už změnou profese nebo zvýšením kvalifikace. Své zaměstnance do škol posílají i firmy. Absolventi po 100 až 120 hodinách teorie a praxe dostanou osvědčení. Nabídka kurzů záleží na odborném zaměření školy, většinou je ale možné vylepšit znalosti cizích jazyků, ovládání počítače nebo naučit se řemeslo.
Kromě němčiny a angličtiny pro začátečníky i pokročilé nabízí Gymnázium a Střední odborná škola v Plasích základy obchodní korespondence a letos připravila novinku v podobě krejčovských kurzů. „Kurzy začínají v říjnu a končí a trvají do května příštího roku,“ sdělila Kateřina Müllerová.
Na severním Plzeňsku se do programu celoživotního vzdělávání zapojila i Střední škola Horní Bříza. Tady se uchazeči 'vyučí' v řemeslných oborech kamnář, keramik, obkladač a zámečník.
Že vzdělávání zájemcům pomůže najít uplatnění uvedl na příkladu ředitel Střední školy v Oselcích Václav Bumbička. „Jeden z absolventů předvádí kování na Vodním hamru v Dobřívi,“ vzpomněl si ředitel.
Škola na jižním Plzeňsku nabízí vzdělávání zaměřené na kovářství, výrobu drobného nářadí a strojů. „Vloni odstartoval pilotní projekt se třinácti lidmi. Letos na něj navážeme, od listopadu do března se kovářské dílny znovu otevřou. Nyní si je ale zájemci uhradí sami,“ řekl Bumbička.
V Plzni poskytuje vzdělávání dospělých například Střední průmyslová škola elektrotechnická. „Otevřeli jsme kurzy angličtiny a němčiny pro ekonomy, webdesignu a kancelářských programů na počítači,“ informovala ředitelka Naděžda Mauleová.
Podle Národního ústavu odborného vzdělávání má celoživotní vzdělávání připravit lidi na ekonomické a společenské změny.