Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Vrací se do školy. Kvůli práci

18.9.2012    Plzeňský deník - Plzeňsko – Do školních lavic neusedají jen žáci a studenti. Doplnit nebo rozšířit vzdělání chtějí lidé, kteří vyšli ze školy před lety  

Střední školy jim v rámci celoživotního vzdělávání umožní zvýšit šanci na úspěch na pracovním trhu, ať už změnou profese nebo zvýšením kvalifikace. Své zaměstnance do škol posílají i firmy. Absolventi po 100 až 120 hodinách teorie a praxe dostanou osvědčení. Nabídka kurzů záleží na odborném zaměření školy, většinou je ale možné vylepšit znalosti cizích jazyků, ovládání počítače nebo naučit se řemeslo.

Kromě němčiny a angličtiny pro začátečníky i pokročilé nabízí Gymnázium a Střední odborná škola v Plasích základy obchodní korespondence a letos připravila novinku v podobě krejčovských kurzů. „Kurzy začínají v říjnu a končí a trvají do května příštího roku,“ sdělila Kateřina Müllerová.

Na severním Plzeňsku se do programu celoživotního vzdělávání zapojila i Střední škola Horní Bříza. Tady se uchazeči 'vyučí' v řemeslných oborech kamnář, keramik, obkladač a zámečník.

Že vzdělávání zájemcům pomůže najít uplatnění uvedl na příkladu ředitel Střední školy v Oselcích Václav Bumbička. „Jeden z absolventů předvádí kování na Vodním hamru v Dobřívi,“ vzpomněl si ředitel.

Škola na jižním Plzeňsku nabízí vzdělávání zaměřené na kovářství, výrobu drobného nářadí a strojů. „Vloni odstartoval pilotní projekt se třinácti lidmi. Letos na něj navážeme, od listopadu do března se kovářské dílny znovu otevřou. Nyní si je ale zájemci uhradí sami,“ řekl Bumbička.

V Plzni poskytuje vzdělávání dospělých například Střední průmyslová škola elektrotechnická. „Otevřeli jsme kurzy angličtiny a němčiny pro ekonomy, webdesignu a kancelářských programů na počítači,“ informovala ředitelka Naděžda Mauleová.

Podle Národního ústavu odborného vzdělávání má celoživotní vzdělávání připravit lidi na ekonomické a společenské změny.

Nahoru