Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Tři odsouzené ze světelské věznice složily zkoušky na jihlavské škole

13.1.2012    Jihlavské listy - Zajímavá premiéra proběhla 19. prosince 2011 na Střední škole obchodu a služeb v Jihlavě (SŠOS) - tři odsouzené z ženské věznice ve Světlé nad Sázavou tu složily dílčí kvalifikaci v učebním oboru Výpomoc při přípravě pokrmů.  

Osvědčení o získání dílčí kvalifikace získaly tři odsouzené na jihlavské SŠOS. Absolventkám má certifikát usnadnit návrat do civilního života a rozšířit jejich uplatnitelnost na trhu práce, a to v gastronomických provozech. „Na zkoušku je přibližně tři měsíce připravovala zástupkyně vedoucí kuchyně Renata Sochorová,“ vysvětluje pedagožka školy Helena Siwková. Zkoušky odsouzené skládaly před autorizovanou osobou SŠOS A. Hamáčkovou.

Zkoušky byly prvním výsledkem dohody vedení Věznice ve Světlé nad Sázavou a vedení jihlavské SŠOS na spolupráci o rozšiřování vzdělávání odsouzených. „V započaté práci bychom rádi pokračovali, protože všichni zúčastnění, včetně odsouzených žen, chápou důležitost dalšího vzdělávání,“ avizuje Siwková.

Ženská věznice ve Světlé se věnuje vzdělávání odsouzených cíleně i v dalších projektech. Jedním z nich je např. projekt UNIV 2 KRAJE, který mění 23 škol na Vysočině v centra celoživotního učení. Se školou VOŠ, G a SOŠ UMPRUM Světlá nad Sázavou se věznice v tomto projektu pustila do spolupráce v programu Výtvarné a řemeslné techniky pro drobnou tvorbu. Deset odsouzených žen docházelo na jaře 2011 za vzděláváním přímo do světelské školy k přípravě na drobné podnikání.

„Nemyslím si, že z 30 tisíc vězňů se všichni obrátí na tu správnou cestu a budou chtít se svým životem něco udělat. Nicméně jsou tam takové nadějné duše, o které se staráme,“ uvedla k tomu pro JL ředitelka věznice plk. Gabriela Slováková.

Skutečnost, že může podobný kurz absolvovat bez nějakého předchozího vzdělání, znamená podle slov ředitelky pro odsouzenou možnost lepšího uplatnění. Na získaném certifikátu není napsáno, že ho získala ve vězení: „Mnohdy poprvé v životě může prokázat nějakým dokladem, že opravdu něco umí.“

Na činnost a přítomnost odsouzených z místní věznice jsou zvyklí i občané Světlé. Odsouzené pořádají prezentace, besedy s mládeží, divadelní představení v parku, úklidy města apod. Pro vzdělávání vybírá věznice odsouzené, které mají nezávažný trestný čin a jsou příznivě profilovány.

„Je to opravdu jedna z mála věcí, které mají smysl v současné situaci, kdy jde do oblasti vězeňství málo financí,“ uvedla Slováková. Každý občan se podle ní někdy může ocitnout ve věznici - loni bylo takových v ČR na 23 tisíc a čísla narůstají. Při návratu do běžného života tito lidé hledají uplatnění, často i doplnění chybějícího vzdělání. „I počet negramotných nebo pologramotných odsouzených je docela vysoký,“ dodala Slováková. Mladá generace je bohužel podle ní stále agresivnější, čím dál méně respektuje nějaká pravidla, čím dál hůře se věznici daří s těmito mladými lidmi něco dělat.

***

Co je věznice ve Světlé:

* V roce 2000 věznice převzala objekt bývalé školy v přírodě, která byla postupem let přebudována v největší ženskou věznici u nás - v podstatě jedinou ryze ženskou.

* V roce 2010 byla navýšena kapacita věznice na 660 vězeňkyň. Loni tu ale bylo kolem 800 odsouzených, a to z celkového počtu zhruba tisíce žen, v té době v ČR vězněných. Kolem šedesáti žen bylo loni ve světelské věznici za vraždu.

* Věznice má 200 zaměstnanců, z toho pedagogických - vychovatelů, speciálních pedagogů, psychologů, sociálních pracovníků – je jen kolem třiceti.

Nahoru