Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Střední školy budou nabízet kurzy pro dospělé, dětí mají málo

8.12.2009  novinky.cz, Věda a školy    Střední školy budou nabízet kurzy pro dospělé, dětí totiž budou mít čím dál méně. Školy, které se takto nepřeorientují, budou mít v budoucnu velké problémy s naplněním kapacity. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ředitel Národního ústavu odborného vzdělávání Miroslav Procházka.  

Do projektu se zapojilo 325 škol ze třinácti krajů. Učitelé a zaměstnanci škol se musejí hlavně naučit specifika vzdělávání dospělých, pro ty mají také nabízet kariérové poradenství.

 

Pak by měly školy začít nabízet kurzy v rozsahu několika měsíců, v nichž by se dospělí mohli naučit nové dovednosti, které potřebují v zaměstnání, či se plně rekvalifikovat. Kurzy by škola nabízela po dohodě s místními úřady práce nebo soukromými firmami, kterým by absolventa připravila "na míru".

 

EU si dala za cíl, aby se do roku 2010 vzdělávalo 12,5 procenta dospělých občanů. Česká republika je dlouhodobě pod tímto průměrem, v roce 2007 si kvalifikaci doplňovalo 7,2 procent dospělých.

 

Pro statisíce dospělých, kteří by si mohli dodělávat vzdělání, mají přitom místa v lavicích právě střední školy. Ty v první polovině 90.let přijímaly kolem 130 000 dětí ročně, letos jich bylo jen 104 000. Podle prognóz pak nejhorší situace čeká střední školy v letech 2012-2014, kdy se na ně bude hlásit pouze 90 000 uchazečů. Střední školy jsou v současnosti naplněny ze 67 procent.

 

Projekt potrvá do roku 2012, bude stát 300 milionů korun. Z toho jde 15 procent ze státního rozpočtu, zbytek pak z peněz Evropské unie.

Nahoru