Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Mohou k maturitě, do lavic ale nemusí

24.11.2009  Českobudějovický deník,  Andrea Zahradníková    Do nového projektu se zapojí 25 jihočeských škol. Je určen pro ty, kteří pracují v oboru, aniž by se v něm vyučili.    

České Budějovice – Celkem 25 jihočeských škol se zapojí do projektu, v němž si dospělí mohou dodělat maturitu či výuční list, aniž by museli do školy chodit. Týká se všech, kteří během svého pracovního života získali nové vědomosti a odborné dovednosti.

            Projektu s názvem Uznávání výsledků neformálního vzdělávání a informálního učení v sítích škol se zúčastní například Eliška Rýdlová.

            „Naučím se nové věci a to se hodí při hledání zaměstnání,“ říká žena, která se přihlásí do kurzu cukrářského zdobení na střední škole cestovního ruchu v Budějovicích.

            Ten tam patří k nejžádanějším, zatímco na budějovické střední škole obchodní jsou to podle ředitelky Jarmily Beníškové počítače.

            Ti, kteří pracují dlouhodobě v oboru, v němž se nevyučili, tak mají možnost přijít buď pouze ke zkouškám a získat výuční list nebo maturitu, nebo k tomu ještě absolvovat všechny kurzy z daného studijního programu.

            „Po absolvování kurzu obdrží účastníci osvědčení. Přihlásit se může kdokoli přímo na konkrétních školách,“ vysvětlila Jiřina Tvrdková ze Střední školy a Vyšší odborné školy cestovního ruchu.

Nabídka kurzů visí na webových stránkách škol nebo na www.univcz.cz. Ceny stanovují školy podle obsahu předmětu.

            „Tento projekt ministerstva školství umožní, aby zájemcům o doplnění kvalifikace byly oficiálně uznány i znalosti a schopnosti, kterých nabyli mimo školu,“ přiblížila hlavní manažerka projektu Jana Bydžovská.

            Na první části projektu se v kraji podílelo 11 středních škol, do začínajícího druhého dílu se jich zapojí už pětadvacet. Lidem umožní nejen složit zkoušky, ale doplnit si i kvalifikaci v dílčích kurzech. Přesto, že se zapojuje více škol a narůstá tak nabídka programů, je zájem poměrně malý. Kurzy zatím zaplňují hlavně studenti škol, kteří si chtějí rozšířit kvalifikaci.

Obohatí i učitele

Všechny zúčastněné školy nyní připravují novou nabídku programů. Podle Tvrdkové se díky projektu zvýší prestiž školy, protože bude označena jako Místní centrum celoživotního vzdělávání.

            „Myslím, že se z celoživotního vzdělávání stane trend. Navíc i učitelé se tak zapojí do něčeho nového, co je obohatí,“ dodává Tvrdková.

Budějovické školy (výběr) – Střední škola a VOŠ cestovního ruchu, České Budějovice – Střední škola obchodní, ČB – Střední škola obchodu, služeb a podnikání, České Budějovice – Střední odborná škola elektrotechnická, Hluboká nad Vltavou – Střední průmyslová škola automobilní a technická, ČB – Střední odborné učiliště, Lišov

Nahoru