Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Kurzy vzdělávání v gastronomii jsou šancí k získání práce

23.5.2012  Právo - Pouhé základní vzdělání je obrovským handicapem na současném trhu práce. Jednu z šancí, jak to změnit, nabízí vzdělávání v gastronomických oborech.  

Ověřili si to autoři i absolventi programu dalšího vzdělávání dospělých na SOŠ a SOU obchodu a služeb v Chrudimi. Stejně jako další školy se i ta chrudimská musí vyrovnávat se současným poklesem počtu dětí v počátečním vzdělávání. Vedle tříletých oborů kuchař, číšník, cukrář a prodavač se proto začala více orientovat na kurzy dalšího vzdělávání dospělých a zapojením do projektu UNIV 2 KRAJE se změnila na centrum celoživotního učení.

Mezi programy dalšího vzdělávání, které škola v rámci projektu vytvořila, je kurz Komplexní obsluha hostů, směřující ke kvalifikaci Složitá obsluha hostů. Jeho nedávné pilotní ověřování s prvními deseti zájemci z řad veřejnosti potvrdilo některá fakta i paradoxy současného trhu práce.

 

Kurz dokončilo 70 % účastníků

 

Pilotní ověřování programu proběhlo v závěru roku 2011 a úspěšně jej dokončilo sedm z deseti účastníků. Právě získání kvalifikace v tomto oboru je totiž podle zástupkyně ředitele chrudimské školy a metodičky dalšího vzdělávání Lenky Morávkové v současných českých podmínkách dobrou výchozí pozicí pro nalezení práce.

„Troufám si říci, že kdo chce v tomto oboru pracovat, ten se uživí,“ říká Morávková. Právě číšníci jsou přitom v Česku obklopeni několika paradoxy.

Čím je to dáno? „Vysoké procento absolventů volí cestu práce načerno. Nechávají se zaměstnávat na víkendové jednorázové akce, rauty apod. Inkasují 1500 nebo 2000 Kč za akci na ruku bez daně a to jim stačí,“ popisuje jednu z praktik Morávková.

Na některé z nich škola marně apeluje, že z důchodového hlediska je takový přístup krátkozraký a že je důležité mít skutečný pracovní poměr. Právě v tomto oboru totiž kvalitní lidé mají šanci a odcházejí třeba už ze školy přímo do zahraničí. Pracují např. na dálkových lodích, ti nejlepší dostávají nabídky na místa v hotelích a podobně.

Obory kuchař nebo číšník jsou tak ve spojení s řadou vznikajících programů celoživotního vzdělávání jednou z velkých šancí pro ty, kteří během života i v pozdějším věku ztratili práci anebo hledají nové uplatnění.

Nahoru