Přímá spolupráce středních škol a strojírenských i hutních firem navíc přináší možnost otevírat kurzy ušité přímo na míru daným profesím. Firmy tak mohou školit své zaměstnance ve vybavených učebnách s kvalifikovaným personálem. „Mezi tradičně požadovanými jsou například kurzy svařování, jeřábnické kurzy nebo manipulace s vozíky a tlakovým zařízením,“ říká hlavní manažerka projektu UNIV 2 KRAJE Jana Bydžovská. Mezi oblasti s typickým zastoupením strojírenství v nabídce programů dalšího vzdělávání je Moravskoslezský kraj. Do uvedeného projektu se v něm zapojilo pětatřicet škol.
Principem dalšího vzdělávání je takové, které probíhá po prvním vstupu zaměstnance na trh práce. Zahrnuje vzdělávání zaměřené na rozvoj dovedností a znalostí důležitých pro uplatnění v profesním životě. Jednou z cest, jak pracovní konkurenceschopnost na trhu práce zefektivnit, jsou právě vzdělávací kurzy.
Projekt UNIV2KRAJE chce k takovým záměrům významně přispět podporou rozvoje dalšího vzdělávání v odborných středních školách. Jeho cílem je proměna těchto škol v otevřené instituce – centra celoživotního učení. Ta budou poskytovat nejenom počáteční, ale i další profesní vzdělávání.