Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Dospělí si doplní vzdělání

26.11.2009 Jindřichohradecký deník  Do nového projektu celoživotního vzdělávání je na Jindřichohradecku zapojeno pět středních škol. Jindřichohradecko - Národní ústav odborného vzdělávání v Praze rozjíždí nový projekt celoživotního vzdělávání. Do něj je zapojeno pět středních škol z Jindřichohradecka. Jedná se o vzdělávání dospělých se zaměřením na formální uznání těch znalostí, které uchazeči sami nabyli během života, a to i mimo školu.  

Některé jindřichohradecké střední školy se do projektu zapojily již v minulém roce. „Měli jsme kurz Životní prostředí a zdraví ryb a Základy velkochovu akvarijních druhů ryb. Program byl určen pro pracovníky rybářských podniků i menší podnikatele z oboru rybářství a vodního hospodářství, dále pak pro pracovníky Českého a Moravského rybářského svazu,“ informoval vedoucí projektu ve Střední škole rybářské a vodohospodářské v Třeboni Luděk Mojžíš.

 

Operační program

 

Ve střední škole rybářské se nyní koná také Operační program rybářství, do kterého jsou zapojeni pracovníci v oboru rybářství z Plzeňského a Jihočeského kraje.

            V novém projektu se o budoucích kurzech teprve rozhodne, protože ředitelé škol se začátkem prosince sejdou nejprve na celostátním semináři. Z Třeboně je do něj zapojena dále také Střední škola a učiliště v ulici Vrchlického. Z ostatních měst okresu pak dačická Střední škola technická a obchodní, jindřichohradecká Střední odborná škola a Střední škola v Českých Velenicích.

            „Kurzy jsou pro širokou veřejnost, kterou budeme dostatečně informovat. Loni jsme měli jeden kurz na počítače a druhý na zámečnické práce,“ sdělila ředitelka českovelenické střední školy Milena Elsterová.

Rekvalifikace

Celoživotním vzděláváním se zabývá také úřad práce. V jindřichohradeckém úřadu mají uchazeči o zaměstnání možnost těchto rekvalifikací: základy počítačů, tvorba internetových stránek, řidičské průkazy typu C, D a E, svařování, obsluha elektromotorového vozíku, mzdové účetnictví, pracovník sociálních služeb, účetnictví a daňová evidence.

            „Uchazečům o zaměstnání hledáme práci dva měsíce v jejich oboru. Pokud se nedaří, postoupí uchazeč na oddělení speciálního poradenství, kde se s ním sepíší individuální akční plány. Kurzy jsou zdarma a uchazeči po dobu jejich trvání dostávají podporu v nezaměstnanosti ve výši 60 procent původního platu,“ popsala postup úřadu ředitelka Stanislava Zemanová. Rekvalifikace jsou financovány Evropskou unií a jsou určeny nejen pro uchazeče vedené na úřadu práce, ale i pro zájemce z řad veřejnosti. Ti si zaplatí pouze ostatní výdaje mimo kurz, například dopravu. Uchazeči, kteří absolvují rekvalifikaci, prý práci snáze najdou.

Nahoru