Výběr jazyka
Cz
Web není aktualizován od roku 2012

Na 70 tisíc studentů dostalo letos Europass

1.7.2009     Právo     str. 5     Zpravodajství Pro vysvědčení si letos šlo 816 tisíc dětí ze základních škol a téměř 128 tisíc středoškoláků a učňů. Někteří z žáků obdrželi místo známek slovní hodnocení.  

K maturitnímu vysvědčení nebo k výučnímu listu dostalo letos také 70 tisíc studentů Europass.

            „V souvislosti s ekonomickou krizí nebude zřejmě pro absolventy snadné najít si uplatnění. Tím, že Europass pomáhá zvýšit jejich mobilitu, může přispět i k řešení této situace,“ řekla Právu Zoja Franklová z Národního ústavu odborného vzdělávání.

            Podle ní najdou zaměstnavatelé z celé EU v dokumentu to, jaké předměty absolvoval uchazeč o práci v rámci studia, v jakém rozsahu nebo třeba jakou měl při škole praxi.

            Ministryně Miroslava Kopicová v úterý také zhodnotila práci v rámci předsednictví EU.

            Mezi hlavní témata, která se Češi snažili v Unii prosadit, patří podpora dobrovolnické práce a mládežnických spolků. Dohodlo se, aby byly nově vznikající vědeckovýzkumné ústavy mezinárodního významu osvobozeny od placení DPH.

            Podle Jakuba Dürra, který na ministerstvu řídí evropské záležitosti, bylo důležité i stanovení společných cílů ve vzdělávání až do roku 2020.

            „V dohodě se členské země zavázaly, že za 11 let bude podíl vysokoškoláků od 30 do 34 let alespoň 40 procent. Zvýšit by se měl také počet dětí, které navštěvují školky. Evropané by také do budoucna měli umět víc cizích jazyků,“ uvedl Dürr.

            Rozdávání vysvědčení se i letos neobešlo bez incidentů dospívajících. Například osm jich pod vlivem alkoholu odhalili policisté na velkých diskotékách na Jablonecku, které se konaly po skončení školního roku.

            „Dva číšnici dostali za zakázané nalévání alkoholu mladistvým blokové pokuty. Každý z nich zaplatil 2000 korun,“ řekla policejní mluvčí Ludmila Knopová.

Nahoru