Výběr jazyka
Cz
Web není aktualizován od roku 2012

Kdo najde práci nejsnáze

7.10.2009 Mladá fronta DNES str. 1 Ekonomická krize by neměla ovlivnit poptávku po lékařích, zdravotnících, stavbařích nebo učitelích a sociálních pracovnících  

Podle průzkumu, který mezi zaměstnanci úřadů práce po celé České republice letos provedl Národní ústav odborného vzdělávání, by naopak hůře měli své první zaměstnání shánět absolventi ekonomických oborů, strojírenství a gastronomie. Potíže nyní mají také kosmetičky, maséři, zahradníci a absolventi humanitních oborů.

Firmy mají menší zájem Snáze by se přitom měli na trhu práce uplatnit lidé s vysokoškolským vzděláním a znalostí cizích jazyků, zatímco úřady práce podle agentury ČTK hodnotí šance na uplatnění absolventů učilišť jako špatné. Výhody ztrácí i řemeslníci, neboť mezi propuštěnými jich je řada – a firmy si tak mohou vybírat z těch, kdo již mají praxi. Úřady práce sice zatím nezaznamenaly výrazný nárůst počtu registrovaných absolventů, než jaký byl v předchozích letech, ale je rozhodující, jak dlouho absolventi mezi nezaměstnanými zůstanou.

            Potvrzují to i personální agentury. „O absolventy je letos mnohem menší zájem než v předchozích letech. Čím vyšší vzděláníabsolvent, tím hledá práci snadněji. Největší zájem je o technicky zaměřené absolventy – strojní inženýry, IT specialisty,“ říká Jan Záruba, Senior manager personální agentury Manpower. Podle Tamary Čermákové z agentury Synergie je momentálně větší poptávka po specialistech s praxí od jednoho roku do tří let, v úrovni tzv. nižšího managementu.

Nahoru