Podle průzkumu, který mezi zaměstnanci úřadů práce po celé České republice letos provedl Národní ústav odborného vzdělávání, by naopak hůře měli své první zaměstnání shánět absolventi ekonomických oborů, strojírenství a gastronomie. Potíže nyní mají také kosmetičky, maséři, zahradníci a absolventi humanitních oborů.
Firmy mají menší zájem Snáze by se přitom měli na trhu práce uplatnit lidé s vysokoškolským vzděláním a znalostí cizích jazyků, zatímco úřady práce podle agentury ČTK hodnotí šance na uplatnění absolventů učilišť jako špatné. Výhody ztrácí i řemeslníci, neboť mezi propuštěnými jich je řada – a firmy si tak mohou vybírat z těch, kdo již mají praxi. Úřady práce sice zatím nezaznamenaly výrazný nárůst počtu registrovaných absolventů, než jaký byl v předchozích letech, ale je rozhodující, jak dlouho absolventi mezi nezaměstnanými zůstanou.
Potvrzují to i personální agentury. „O absolventy je letos mnohem menší zájem než v předchozích letech. Čím vyšší vzdělání má absolvent, tím hledá práci snadněji. Největší zájem je o technicky zaměřené absolventy – strojní inženýry, IT specialisty,“ říká Jan Záruba, Senior manager personální agentury Manpower. Podle Tamary Čermákové z agentury Synergie je momentálně větší poptávka po specialistech s praxí od jednoho roku do tří let, v úrovni tzv. nižšího managementu.