Výběr jazyka
Cz
Web není aktualizován od roku 2012

Hluboká bude školit Vietnamce

10.7.2009     Mladá fronta DNES     str. 2     Jižní Čechy Hluboká nad Vltavou - Vietnamští žáci se budou připravovat na elektrotechnické a strojírenské profese podle osnov jihočeské školy.  

Hlubocká Střední odborná škola elektrotechnická (SOŠE) je zapojena do pilotního projektu, jehož cílem je pomoci odbornému školství v této asijské zemi.

            „Pro vietnamskou stranu zpracujeme učební osnovy a texty pro obory slaboproudá a silnoproudá elektrotechnika a IT technologie. Připravíme jim tematické plány na výuku i učební texty na odborné předměty. Ty se pak přeloží do vietnamštiny a na jaře příštího roku předají našim kolegům v Hanoji,“ uvedl včera ředitel školy Jan Staněk.

            Spolu se SOŠE jsou v pilotním projektu zapojeny také Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity, budějovická vzdělávací firma V-studio a Národní ústav odborného vzdělávání v Praze. Zájem o pomoc odbornému školství ve Vietnamu mají i další země, například Japonsko a Nizozemí. Hanoj má však na prvním místě zájem o spolupráci s Českou republikou.

 

V Hanoji staví vzorové učiliště „Vietnam nechce být zemí, kam se zboží pouze dováží a prodává, ale chtějí ho sami vyrábět. Proto usilují o přípravu domácích kvalifikovaných pracovníků. Podle našich standardů chtějí učit proto, aby jejich technické vzdělání bylo uznatelné v Evropě,“ objasnil Staněk.

V Hanoji se v současné době staví vzorové učiliště. První tři roky ho bude řídit český manažer, který dohlídne na výuku. Studenty mají zkoušet čeští odborníci. Pro hlubockou školu je to šance, která jí může přinést zajímavý finanční profit, ale především prestiž, protože její učitelé by mohli jezdit do Vietnamu třeba jako zkušební komisaři. „Tím se o nás bude vědět a ukážeme, že naše odborné školství má velmi dobrou úroveň,“ zdůraznil Staněk.

            Navíc mají příští rok na podzim na SOŠE dorazit vietnamští učitelé na čtyřměsíční stáž složenou z měsíční teoretické výuky a tříměsíčního odborného výcviku. Během svého pobytu na jihu Čech by měli získat pedagogické minimum, jehož garantem bude Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity.

Nahoru