Výběr jazyka
Cz
Web není aktualizován od roku 2012

Firmy shánějí řemeslníky i v krizi

12.9.2009 Plzeňský deník   PAVEL CECH Krize nekrize, šikovného zaměstnance, abys pohledal. Podobnou věc si zřejmě myslí podstatná část českých zaměstnavatelů.    

Praha Podle průzkumu největší personální agentury v ČR Manpower má totiž 17 procent firem problém sehnat kvalifikované a schopné pracovníky.

            A to dokonce i u povolání, která jsou jinak na trhu běžně k mání a zdánlivě jich je nadbytek. Například u kuchařů. „Jejich problémem ovšem je, že mají často potíže s pracovní morálkou. Takže sehnat dobrého kuchaře, který chodí včas do práce a umí vařit, je už několik let velice těžké,“ říká marketingový ředitel Manpoweru Jan Halbrštát.

 

Klesá zájem o účetní a inženýry

Podobné je to u řidičů. Těch je také více než dost a navíc má spousta dopravců existenční potíže, takže propouští. Podle českých podniků je to však i přesto pátá nejvíce nedostatková profese na trhu.

            „Ale to je dáno tím, že někde jich je moc a o 50 kilometrů dál je těžce hledáme,“ říká Halbrštát. Navíc zde často firmy shánějí specialisty například na vysokozdvižné vozíky. Nejvíce žádanou profesí ovšem zůstávají již několik let řemeslníci. A to i přesto, že ji pracovníci úřadů práce vyhodnotili jako jednu z těch, které zaznamenaly v době krize největší propad zaměstnanosti. Odborníci jejich nedostatek přičítají útlumu učňovského školství v posledních letech.

„Dlouhodobě je totiž zřejmé, že platové ohodnocení lidí s vyšším vzděláním je v porovnání s absolventy učilišť čím dál tím vyšší,“ říká Jiří Vojtěch z Národního ústavu odborného vzdělávání.

            Lidé proto posílají své děti raději na střední školy. Druhým důvodem je pokles populace, některé obory se nestačí rovnoměrně doplňovat mladými lidmi.

            Mezi nejhledanější profese se letos v důsledku krize poprvé probojovali i obchodní zástupci či projektoví manažeři. Naopak poklesl zájem o účetní, technické inženýry či v souvislosti s menším počtem zakázek ve stavebnictví i o stavební dělníky.

 

NEJŽÁDANĚJŠÍ POZICE V ROCE 2009

Lékař a zdravotnický personál Za nedostatek zdravotníků v ČR mohou například jejich časté odchody za prací na Západ.

Obchodní zástupce, manažer Patří mezi nejžádanější obory letos. Je to důsledek krize: firmy potřebují především prodávat a hledají zkušené lidi, kteří umějí najít nové trhy a zvýšit odbyt.

Řidič Důvod je především v regionálním rozložení. Celkově je sice řidičů nadbytek, ale neradi se za prací stěhují, takže jsou regiony, kde je o ně zájem. Řemeslník, technik, mechanik Žádaní jsou například truhláři, zedníci či instalatéři, popř. strojaři. Na trhu jich je nedostatek v důsledku nižšího zájmu žáků o technické obory v 90. letech.

Šéfkuchař/kuchař Nejedná se o novinku, zájem o ně je to stabilní trend, způsobený vysokou fluktuací.

IT pracovník Programátorů a softwareových vývojářů je nedostatek, neboť obor zažívá v ČR obrovský boom.

Nahoru