Výběr jazyka
Cz
Web není aktualizován od roku 2012

Dobeš posílá na psychology 14,5 milionu

12.10.2011    Brněnský deník    str. 14       (kp)  

Praha – Ředitelé základních a středních škol nemusejí propouštět psychology. Ačkoliv kvůli pochybení centra nedorazily peníze na jejich platy, na suchu nezůstanou. „Na školy odesíláme 14,5 milionu korun, budou je mít do týdne. O říjnovou mzdu, která se vyplácí v listopadu, tak nikdo nepřijde,“ řekl Deníku ministr školství Josef Dobeš (VV).

Ministerské miliony, jež jsou k dispozici díky slučování školských ústavů, mají vystačit na tři měsíce. Čerpání evropských peněz by mělo být obnoveno v prosinci, ale Dobeš si ponechává rezervu. Přiznal, že za prodlení můžou jemu podřízené složky, které měly na starosti rozvoj a metodickou podporu školských poradenských služeb (program VIP). „Odpovědní manažeři nezvládli přechod z VIP II na VIP III. Jak jsem zjistil, k tříměsíčnímu výpadku došlo i v roce 2009 při přechodu z jedničky na dvojku,“ vysvětlil Dobeš s tím, že za pochybení zaplatili odvoláním z funkce Jana Zapletalová, šéfka Institutu pedagogickopsychologického poradenství, a Richard Braun, který byl manažerem VIP II.

Na školách momentálně působí 400 psychologů. Dobeš by rád jejich počet navýšil minimálně o dvě stovky. Podle něj Zapletalová vůbec neřešila otázku, jak budou financováni po roce 2013, kdy skončí přísun peněz z evropských fondů. Řešení už ale má. „Nový systém financování regionálního školství, který zohlední ideální počet žáků, zajistí schopným ředitelům konstantní příspěvek na asistenty, psychology a speciální pedagogy i na školní pomůcky,“ uzavřel Dobeš.

Nahoru