Výběr jazyka
Cz
Web není aktualizován od roku 2012

Středoškoláci, mistři byznysu

  18.5.2009     Mladá fronta DNES     str. 3     VLADIMÍR ZEDNÍK      PRODÁVAJÍ AUTA, ŠATY I ŠPERKY Jak se zakládá a řídí velká firma? To na vlastní kůži zkouší studenti Střední odborné školy logistické v Dalovicích. Veškeré podnikání se děje podle platných zákonů - ovšem bez peněz    

Dalovice - Co má společného pohřební služba, cestovní kancelář, pekařství, nabídka svatebních šatů, šperků či dalších služeb a zboží? V republice existují téměř tři stovky těchto firem jenom na papíře. Když se jim obchod nedaří, mohou zbankrotovat. Nejde přitom o žádné bílé koně nebo zloděje, kteří okrádají stát. To si jen studenti středních škol zkouší, jak se zakládá velká firma. Obchodují přitom přes internet. Budoucí ekonomové a manažeři se tak připravují na svoji práci.

 „Parta kluků a dvě dívky ze třetího a čtvrtého ročníku se týden co týden scházeli v klubovně při zájmovém kroužku. Prodávali renaulty. Studenti měli jasno, že chtějí jet na mezinárodní veletrh fiktivních firem,“ popisuje pedagog Petr Klíma dobu před pěti lety, tedy počátky studentského fiktivního podnikání ve Střední odborné škole logistické Dalovice. Předloni se předmět praxe dostal do školních osnov pro třetí a čtvrté ročníky. Nyní ve škole podniká šest firem. Prodávají například osobní auta, šperky a módní oblečení. Dvě sedmi až osmi členné skupinky žáků ze třídy představují dvě firmy. Studenti si na začátku musejí vymyslet, jestli chtějí něco vyrábět, prodávat, či nabízet službu. „Je to ideální prostor pro vůdčí osobnosti, aby si řekly, že chtějí například prodávat šperky nebo auta,“ vysvětlil Petr Klíma.

Pak už to chodí jako v normálních firmách. Na valné hromadě se zvolí forma podnikání - většinou společnost s ručením omezeným - a společníci dají teoretický vklad v řádů tisíců či milionů korun. Petr Klíma měl zpočátku problém pochopit, jak fiktivní firma funguje, když faktury, razítka, objednávky a podpisy jsou pravé. Všechno se děje podle českých a mezinárodních zákonů. Jen peníze chybí. Hlavními protihráči jsou další fiktivní firmy v České republice nebo v zahraničí. Všichni si měří úspěchy na mezinárodních i regionálních veletrzích fiktivních firem.

Jedním z fiktivních dodavatelů výrobků je firma Witte Automotive v Nejdku. Studenti chodí k výrobci zamykacích systémů pro auta na brigády i praxe. Bývalí brigádníci mají šanci na trvalé zaměstnání. „V tuto chvíli je u nás v přijímacím řízení absolvent logistické školy pan Ivo Hodík,“ řekla mluvčí firmy Martina Poštová.

Další absolventka logistické školy, nynější vysokoškolačka Lucie Chytráčková, zpracovává svoji seminární práci na téma Výrobní a logistické systémy.


* Co je fiktivní firma

 

Fiktivní firmy zakládají studenti, učitelé jim jen pomáhají a radí.

Do ČR pronikla myšlenka v roce 1992 z vídeňské střední školy. V té době vzniklo Centrum fiktivních firem, které simuluje činnost bank, živnostenského a finančního úřadu zdravotní pojišťovny a dalších úřadů V zemi existuje 308 fiktivních firem, nejvíce na obchodních akademiích.  

Nahoru