Projekt byl zahájen v létě 2009 ve všech krajích s výjimkou Prahy, pokračovat bude ještě příští rok. Projektem ministerstvo školství reaguje na skutečnost, že se ČR propadá pod evropský průměr v účasti dospělých na celoživotním vzdělávání. Nízký podíl 7,5 % lidí v produktivním věku totiž hrozí ztrátou konkurenceschopnosti lidí na trhu práce.
Školy si přitom mohou lektorováním samy aktivně vylepšit ekonomickou situaci. Na Vysočině se do projektu zapojilo výraznějším zaměřením na dospělou klientelu 23 škol. V projektu probíhá vzdělávání jejich pedagogů, každá škola připraví tři programy vzdělávání dospělých.
Na Vysočině z první vlny už bylo 18 programů také ověřeno s prvními účastníky. Ti mají v rámci projektu účast v kurzu zdarma. Dva další programy první vlny se právě pilotují a tři na první ověření čekají.
Díky aktuálnímu přesunu prostředků uvnitř projektu nyní budou moci školy v UNIV 2 KRAJE pilotovat i některé vzdělávací programy druhé vlny, což pro první zájemce opět znamená bezplatnou účast v těchto kurzech.
Všechny konkrétní programy druhé vlny přineseme ve vzdělávací příloze JL 13. ledna.
Např. v Jihlavě by to měl být kurz „Základy kosmetické péče a dekorativní kosmetika“ na SŠ obchodu a služeb a dva kurzy na zdejší zdravotnické škole („Všeobecný sanitář“, respektive „Pracovník v sociálních službách se zaměřením na osobní asistenci v domácnosti“). Ve Žďáru to bude program „Výroba modelů pro slévárenství“, v Havlíčkově Brodu „Základy podnikání“ atd.
Celkem ve druhé vlně požádaly školy na Vysočině o pilotáž osmi programů.