Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Slováci přijedou diskutovat o spolupráci škol a firem

8.6.2010, Jihlavské listy    Školští odborníci z kraje Vysočina jednali koncem dubna v partnerském Nitranském kraji na Slovensku. Dohodli uspořádání vzdělávací konference Škola a firma, která by se konala letos 25. srpna v sídle kraje Vysočina. Cílem konference má být rozvoj spolupráce škol a firem. Právě to se podle Romana Křivánka, ředitele krajské vzdělávací instituce Vysočina Education, ukazuje jako společné téma obou krajů.  

Vysočina Education bude konferenci organizovat. Prezentována na ní budou již fungující partnerství mezi školami na Vysočině a v Nitranském kraji, podpora technických oborů a řemesel ze strany zřizovatelů atd.
Ze slovenské strany přislíbilo na jihlavskou konferenci účast minimálně 15 ředitelů středních škol, kteří projevili zájem o partnerskou spolupráci se školami z Vysočiny. Akce by podle Křivánka mohla být začátkem celého cyklu takovýchto interregionálních konferencí s názvem Partnerství ve vzdělávání. Organizačně by se strany střídaly.
Vedle konference se při schůzce na Slovensku diskutovalo také o společném projektu do programu Comenius Regio, který by měl zvýšenou pravděpodobnost k získání finanční podpory právě na základě prokazatelných společných aktivit obou regionů a jejich institucí. „Podobný projekt na stejné téma byl připraven i ve spolupráci s dalším partnerským krajem ChampagneArdenne a jeho výsledek bude znám v průběhu července,“ dodává Křivánek.
Spolupráci škol a firem na Vysočině rozvíjí i další projekty. Od loňska je to například tříletý projekt UNIV 2 KRAJE, podpořený z evropských fondů, do něhož se v celé ČR zapojilo 325 středních a vyšších odborných škol, z toho na Vysočině 23 škol.
Cílem projektu je právě nacházet konkrétní spolupráce škol s firmami, měnit školy v centra vzdělávání dospělých a stavět vzdělávací programy, které by absolventům pomohly najít uplatnění na regionálním trhu práce.
Školám by naopak umožnily využít jejich kapacity i při očekávaném poklesu počtu žáků v počátečním vzdělávání.

Nahoru