Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Škola chce konkurovat soukromým firmám

23.6.2010  Domažlický deník, Horšovský Týn – Vzdělávání dospělých, ať už jde o školení, kurzy či semináře, je v současné době výsadou především soukromých firem. To by měl změnit projekt UNIV 2 KRAJE Národního ústavu odborného vzdělávání, jehož cílem je proměnit školy v centra celoživotního učení.  

Zapojí se více než tři stovky škol z celé republiky a pionýrem ambiciózního projektu bude Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horšovský Týn, které ho zahajuje jako první.

            „Vzděláváním dospělých se zabývají hlavně soukromé firmy, pro které je to především kšeft, chtějí vydělat. My to chceme naučit i školy a vytvořit z nich místa, která garantují celoživotní vzdělávání,“ uvedl manažer Národního ústavu odborného vzdělávání Vladimír Ort.

            Projekt by měl škole pomoci překonat i očekávaný pokles počtu žáků.

            „Když budeme vzdělávat i dospělé, nebudeme muset v konečné fázi propouštět,“ poznamenal ředitel školy Václav Švarc.

            Vzdělávání dospělých bude přínosem i pro práci pedagogů. Ti tak budou mít větší přehled o skutečných a aktuálních požadavcích z trhu práce.

„Učitelé získají velkou zpětnou vazbu, zkvalitní se jejich odborná příprava a přenesou své zkušenosti zpět na žáky,“ předpokládá ředitel.

            Horšovskotýnská škola získala akreditaci a pustila se do vstupního školení řidičů pro skupiny C a C+E, do kterého se zapojilo 29 účastníků.

            „O profesní průkaz pro řidiče je velký zájem. Požadují ho často jak firmy z regionu, tak naši žáci, kteří si chtějí řidičský průkaz rozšířit,“ tvrdí Švarc. Během následujících dvou let škola v projektu připraví vzdělávací programy pro Kurz svařování a Kurz počítačových dovedností (ECDL). Vybraní učitelé absolvují elearningové školení a naučí se pedagogické projektování.

            Projekt poběží až do roku 2013 a v jeho rámci školy získají finance na lektory, pilotní ověření a také na zpracování metodik.

Nahoru