Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Šance pro nezaměstnané

2.11.2010, Znojemsko - Školám ubývají žáci, úřady práce mají v evidenci mnoho nezaměstnaných, lidé bez práce (a nejen oni) mají zájem se rekvalifikovat, popřípadě dále vzdělávat. Výsledkem tohoto trojúhelníku je aktivita zainteresovaných institucí, kterou zahrnuje projekt UNIV 2. Do toho je zařazeno celkem 325 škol z celé České republiky.  

V minulých dnech se konala na úřadu práce schůzka, na které byli přítomni zástupci Úřadu práce ve Znojmě, Národního ústavu odborného vzdělávání a tří znojemských středních škol - SOU a SOŠ Přímětická, SOŠ a SOU Dvořákova a SOU Uhelná. Zainteresovaní si ujasnili, po jakých oborech je největší poptávka. Na Znojemsku je zájem o následující obory, které jsou hlavně v oblasti služeb: kuchař-číšník, prodavač, kadeřnice, kosmetička, ale také automechanik, truhlář a některé další. Školy pak mohou připravit kurzy, jejichž cílem bude rekvalifikace, prohloubení kvalifikace či další vzdělávání. Následně by měly vzniknout vzdělávací programy, které dle svých možností mohou školy realizovat. „Školy by se pak měly stát také centry celoživotního vzdělávání,“ uvedla Lucie Pláňková z SOU a SOŠ Přímětická, která je na škole garantkou projektu UNIV 2.

V současné době připravuje tato škola pilotní projekt pro sociálního partnera, kterým je Jednota Moravský Krumlov. Bude určen pro asi deset lidí, kteří si budou prohlubovat své dosavadní vědomosti a praktické dovednosti, jako začínající pracovník v obchodě. Délka tohoto programu bude sto hodin, část bude možné realizovat samostudiem. Pilotní kurz je pro účastníky zdarma. „Na naší škole připravujeme ještě další dva projekty z oblasti služeb,“ pokračovala Pláňková. „Budeme reagovat na potřeby úřadu práce.“ Výsledek může být přínosný pro všechny strany. Školy využijí svého technického zázemí pro jednotlivé obory a také odborníky, kteří dané problematice rozumí, nezaměstnaní získají nové znalosti a dovednosti, které se jim budou hodit na trhu práce, a budou snáze hledat zaměstnání, úřadům práce pak v konečném efektu ubudou nezaměstnaní, kteří se touží vzdělávat a mají zájem pracovat.

Nahoru