Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Nejvíce žádají svářečské kurzy

8.10.2011    Zlínský deník - Otrokovice – Na projektu UNIV 2 KRAJE se podílí i Střední odborná škola – Centrum odborné přípravy Kroměříž. Její ředitel Miroslav Školoudík říká, že zájem o vzdělávání je velký. Některé cenné znalosti by jinde zdarma totiž nezískali. Na včerejší konferenci v Otrokovicích zastupoval COPT. Vzdělávání dospělých se věnují i mimo projekt.  

* Jaké kurzy konkrétně u vás ve škole nabízíte?

 

Je jich celá řada. Jsme technická škola, tudíž přirozeně převažují do oblasti strojírenství.

 

* O které z nich je největší zájem?

 

Máme i status svářečské školy, takže nabízíme také kurzy svařování či periodické přezkušování. Tyto kurzy jsou nejčastěji požadované a navštěvované. Z ostatních je to obsluha strojů CNC. V minulosti jsme dělali kurzy výpočetní techniky a kurzy jazykové. Zájem dnes však opadl.

 

* Čím to podle vás je?

 

Zřejmě je trh nasycený a potřeby firem se ubírají jiným směrem.

 

* Za jak dlouho zájemce kurz absolvuje?

 

Jsou to kurzy na míru. Obsah a výstup konzultujeme se zákazníkem. Pokud firma vyžaduje větší znalosti v dané oblasti, připadají do úvahy tři měsíce až půl roku. Většinou, pokud je společnost perspektivní  a má jasno ve své koncepci, vyžaduje delší dobu.

 

* Můžete přiblížit i kurz v rámci projektu UNIV 2 KRAJE?

 

V současnosti pilotujeme kurz klimatizace a chlazení, tepelná čerpadla, který je výstupemUNIVU2. Běží od konce srpna a končí k 1. prosinci. Zájem byl poměrně veliký. Nastoupilo 16 uchazečů z různých firem. Jsou to skutečně špičkové novinky v oblasti chlazení, klimatizace, které by se zadarmo v kurzu málokde dozvěděli. Je totiž jako jediný placený z prostředků projektuUNIV2.

 

* Kdo je zpravidla zájemcem o další vzdělání?

 

Většina klientů pochází z doporučení úřadu práce. Tyto kurzy úřad financuje a dohlíží na to, jak jsou absolventi úspěšní. Bohužel, většinou je dokončí z patnácti pouze čtyři. Je to mimo jiné náročné. Kurzy nejsou určeny pouze jedné konkrétní skupině zájemců. Může přijít třeba ten, který chce změnit profesi nebo například firma, která chce přeškolit vlastního zaměstnance.

 

* V jaké věkové kategorii se dospělí studenti pohybují ?

 

Zařadil bych je do střední a vyšší kategorie, řekněme 40 a výše. Jsou i výjimky, kteří nedokončili učební obor, který chtějí dokončit třeba v sedmadvaceti letech.

Nahoru