Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Má sedlářské řemeslo budoucnost?

14.10.2011    Olomoucký deník - Škol, které vyučují obor Sedlář, Zpracovatel kožedělného zboží, v České republice moc není. Na internetu jich najdete jen tolik, kolik je prstů na ruce nešikovného stolaře.  

Dvě z nich – SOŠ a SOUz Horní Heřmanice a SOU v Hořicích hledají cesty k tomu, aby toto pomyslné řemeslnické dno bylo nejen bez děr, ale aby se i trošku zalesklo. Na jaře roku 2011 se uskutečnilo setkání sedlářských učnů z Horních Heřmanic v Hořicích a 5. října přijeli do školy v H. Heřmanicích sedláři s pedagogy z Hořic. Studenti i pedagogové si vyměnili vzájemně zkušenosti, popovídali si o používaných materiálech, výtvarném zdobení a především o uplatnění na trhu. Heřmaničtí učni se více zaměřují na opravu a výrobu sedel a koňských postrojů, hořičtí více zpracovávají kůži na galanterní výrobky. V Horních Heřmanicích je kvalifikovaný pedagog již v důchodovém věku a jeho letité zkušenosti je skutečně škoda nevyužít. V Olomouckém kraji, kam regionálně spadá škola v H. Heřmanicích, MŠMT podporuje žáky tohoto oboru studijním stipendiem, které motivuje k dobré školní docházce i k výsledkům. Další podporou tohoto řemesla by mohlo být vzdělávání dospělých, které pro tento obor obě školy připravují za podpory EU v programu UNIV2.

Bylo by škoda, kdyby toto řemeslo nemělo následovníky v dalších generacích, protože kůže je materiál, který doprovází lidstvo od počátku jeho existence, jako surovina je nenahraditelná a pro své vlastnosti nacházela a bude nacházet široké uplatnění.

Nahoru