Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Do školních lavic na Libverdě usednou za rok i dospělí

2.7.2010, Děčínský deník     Do školních lavic Střední zahradnické a zemědělské škole A.E. Komerse Děčín Libverda usednou i dospělí. Škola totiž na rok 2011 připravuje vzdělávací program pro dospělé. „Musíme reagovat na pokles počtu žáků a při rostoucí nezaměstnanosti a krizi některých oborů také na nutnost konkrétně se orientovat na potřeby trhu práce,“ vypočítal důvody ředitel školy Libor Kunte.  

Právě tříletý projekt UNIV 2 KRAJE by měl škole pomoci. Tým kantorů začal na projektu pracovat počátkem letošního roku. „Vše je ve zrodu. Veškeré podklady jsem posledního června odevzdali, nyní nás čekají kontroly a upřesňování, do konce roku jej zhodnotí sociální partneři školy a pak dopracujeme konečnou verzi,“ uvedla Olga Fojtíková, kantorka školy, která má zpracování projektu na starost. Z evropských a státních prostředků bude do projektu vloženo tři sta milionů korun s cílem proměnit tři sta dvacet pět škol z celé republiky v centra celoživotního učení.

Bez omezení

Každá škola během tří let vytvoří pro dospělé studenty tři vzdělávací programy s maximální uplatnitelností v regionu. „Nejde jen o doplnění vzdělání, ale zájemci budou moci navštěvovat třeba jen jednotlivé moduly. Například když se bude chtít aranžérka dovědět něco nového o svatebních kyticích přijde jen na kurz svatební kytice,“ vysvětlila Fojtíková. Studium nebude ničím omezeno, pokud bude chtít kurzy navštěvovat senior, tak mu to škola umožní. „Přijít může doopravdy kdokoli,“ ukončila Fojtíková.

Vzdělávací moduly

Právě ve vzdělávacích modulech úzce zaměřených na jednu činnost vidí přínos i Vlastimil Fiala z děčínského úřadu práce: „Jde o nový fenomén. Lidé se kvalifikují jen na dílčí profesi, například kuchař zaměřený pouze na vaření knedlíků nebo právě zahradnice se zaměřením na vazbu svatebních květin. Na trhu práce naleznou lidé s takto úzce zaměřenou profesí v budoucnu pracovní místo snáz.“

„Tímto vzdělávacím programem pro dospělé reagujeme na poptávku trhu v kraji, která vzniká v oblasti údržby veřejné zeleně a okrasných dřevin,“ vysvětlil ředitel Kunte. Konkrétní náplní programu bude v prvním okruhu údržba keřů a ovocných dřevin, zakládání trávníků nebo obsluha motorové sekačky či křovinořezu. Ve druhém okruhu pak i floristika.

Libverda má v současné době jako vzdělávací subjekt akreditován na Ministerstvu zemědělství kurz pro výkon obecných zemědělských činností, díky jehož absolvování by i podnikatelé v zemědělství bez vzdělání mohli dosáhnout na evropské dotace.

Nahoru