Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Do lavic středních škol zamíří brzy ještě víc dospělých

4.9.2010    Mladá fronta DNES, s.3, Kraj Moravskoslezský - Středním školám a učilištím ubývají studenti, mnohé proto už v minulých letech zanikly, nebo se sloučily s jinými. A protože s přílivem mladých lidí se příliš počítat nedá, stále více středních škol se zaměřuje i na odborné vzdělávání dospělých  

KRNOV Většině učilišť i středních škol v našem kraji chybí studenti. Mnozí dospělí lidé naopak obtížně shánějí práci ve svém oboru...

Společné řešení obou problémů nabízí tříletý projekt Národního ústavu odborného vzdělávání nazvaný UNIV 2 KRAJE, jenž počítá s tím, že čím dál víc dospělých lidí bude v odborných školách získávat takové znalosti, které jim umožní uplatnit se v jiném oboru.

„Do projektu proměny odborných škol v centra celoživotního vzdělávání se vMoravskoslezském kraji zapojilo 37 škol. Během léta vytvořily vzdělávací programy pro dospělé, které budou postupně ověřovat s prvními klienty,“ říká Jiří Varhaník z Národního ústavu odborného vzdělávání v Praze.

Zdejší školy se tak připojily k více než třem stovkám škol v zemi, které s projektem začaly už loni.

Prvním a nejtěžším úkolem všech škol bylo najít takové obory, jejichž absolventi budou mít skutečně šanci najít práci. Navíc muselo jít o nabídku kurzů, které si budou zájemci ochotní zaplatit...

Zatímco některé školy nevidí ve druhé podmínce velký problém, mnozí ředitelé škol netají rozčarování. Doufali totiž, že projekt jim umožní sáhnout si na evropské peníze do té míry, že nabídnou kurzy vzdělávání zcela zdarma.

„Problém v tom nevidím,“ říká Jan Franek, ředitel Soukromé střední školy v Třinci, která jako první začne už v říjnu školit hutníky - valcíře kovů. „Nechceme vzdělávat lidi bez rozmyslu, má to být účelné. Proto dáváme přednost lidem, o jejichž vzdělání má zájem jejich zaměstnavatel, nebo se snažíme zájemcům o rekvalifikaci zaměstnavatele najít, a ten pak náklady zaplatí...“ vysvětluje Franek.

Hůř jsou na tom školy, které takovou možnost nemají. Například Střední škola zemědělství a služeb ve Městě Albrechticích chtěla nabízet program: společenská etiketa v praxi policisty. „První reakce ministerstva vnitra byla pozitivní,“ říká zástupkyně ředitele školy Jana Murová. Když se ale ukázalo, že kurzy budou placené, převládl názor, že policisté se mají vzdělávat v zařízeních resortu a peníze by neměly být přelévány jinam. Škola proto nakonec začne s kurzem účetnictví v praxi podnikatele.

Rozčarování přiznala i ředitelka Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy v Krnově Hana Košuličová. „Připravujeme program: pečovatelské služby. Měl to být kurz zaměřený na lidi, kteří se doma starají o postiženého příbuzného, pobírají na to příspěvky, ale často s takovou péčí nemají žádné zkušenosti. Jenže v regionu s vysokou nezaměstnaností a nízkými příjmy bude problém lidi přimět, aby si kurz zaplatili,“ míní.

Zájemci, kteří budou dost rychlí a přihlásí se včas, ale nezaplatí nic.

„Pilotní kurzy, ve kterých by se mělo školit průměrně 10 lidí, budou pro absolventy zdarma. Školy na ně dostanou peníze od nás,“ ujišťuje zástupkyně hlavní manažerky projektu Helena Marinková. „Někteří v tom možná nemají jasno, protože s kurzy začnou až po Novém roce. Na podzim se to upřesní,“ dodala.

ostrava.idnes.cz

 

Podrobný přehled škol a nabízených oborů najdete na: ostrava.idnes.cz

 

FAKTA Vzdělávání zdarma

37 středních odborných škol v kraji začne v příštích měsících nabízet vzdělávací kurzy pro dospělé.

Jen první klienti ale budou mít možnost absolvovat kurz zdarma, ostatní si ho pak zaplatí sami, nebo jim ho uhradí zaměstnavatel.

Kurzy, které připravují

střední školy v kraji

Krnov - Písemná a elektronická komunikace

Opava -  Florista

Účetnictví se zaměřením zpracování na PC

Tesař

Vítkov - Příprava teplých pokrmů

Ostrava - Zámečník

Elektrické instalace

Příprava teplých pokrmů

Svařování dle ČSN EN 287-1

Kadeřník

Pracovník v sociálních službách

Truhlář

Servisní pracovník v pneuservisu

Odpadové hospodářství

Rozvoj odborné způsobilosti v elektrotechnice

Bohumín - Dělník ve strojírenské výrobě

Petrovice u Karviné - Sportovní a rekondiční masér

Český Těšín - Jednoduchá obsluha hostů

Havířov - Zedník

Obloukové svařování v aktivním plynu

Šenov u Nového Jičína - Zedník - omítkář

Nový Jičín - Pracovník sociální péče, obslužná péče

Opravář malé zemědělské mechanizace

Správce malé počítačové sítě

Kopřivnice - Soustružník pro konvenční obrábění

Frenštát pod Radhoštěm - Elektrické instalace

Cukrář

Frýdek-Místek - Strojní obrábění - frézování

Příprava pokrmů studené kuchyně

Zhotovitel zateplovacích systémů

Podnikatelské dovednosti

Třinec - Hutník - valcíř kovů

Nahoru