Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Dětí ubývá. Školy vzdělávají dospělé

22.1.2011, Hodonínský deník - Pět škol z Hodonínska se zapojilo do projektu, který se zaměřuje na celoživotní vzdělávání dospělých. Ti mají zájem.  

Dětí ubývá, a tak střední školy hledají do prázdných lavic náhradu. Díky penězům z Evropské unie začínají vzdělávat dospělé a pořádají pro ně kurzy.

Prvním z projektů byl takzvaný UNIV, neboli Uznávání výsledků a informačního učení v sítích škol, díky kterému se první kurzy uskutečnily už v letech 2005 až 2008 v šesti krajích republiky. Na něj navázal UNIV 2 - Kraje. Jihomoravský kraj se do projektu zapojil až vloni. Z Hodonínska do něj vstoupilo hned pět středních škol, a to ve Bzenci, Bzenci - Přívoze, v Hodoníně, Strážnici a Veselí nad Moravou. „Do projektu jsme se přihlásili, protože se chceme stát centrem celoživotního vzdělávání,“ řekl ředitel Střední odborné školy ekonomické a SOU ve Veselí nad Moravou Jiří Vavříček. Tam v dubnu nabídnou zájemcům zcela zdarma truhlářský kurz.

Školy se však shodují v tom, že za rozšířením věkové skupiny studentů stojí i nízký počet dětí, které končí základní školy.

„Všichni víme, že demografická křivka obyvatelstva prudce klesá. Všechny střední školy mají problém s počtem žáků. Proto by se měly školy přeorientovat i na vzdělávání dospělých,“ uvedl zástupce ředitele Střední odborné školy ve Strážnici Václav Mikulka. Právě jeho škola se do projektu zapojí s kurzem CAD/CAM systémy.

Školy, které se do celorepublikového projektu nebály pustit, měly před časem navrhnout vzdělávací programy, o kterých si myslely, že by o ně měli lidé v produktivním věku zájem. Jeden z nich pak v rámci pilotního projektu nabídly zadarmo. První z nich se už rozjely. Další na zájemce teprve čekají. Od začátku října loňského roku už sbírá první zkušenosti Střední škola lesnická a rybářská ve Bzenci - Přívozu. Ta rozjela kurz Dopravy dříví hydraulickou rukou.

„O kurz byl celkem zájem. Účastníci byli spokojení,“ zhodnotil zástupce ředitele pro vzdělávání dospělých Ladislav Holubář. Jak doplnil, škola se v rámci celoživotního vzdělávání chystá letos zájemcům nabídnout ještě druhý kurz, který bude zaměřený na řezbářství. Ten si už ale budou muset zájemci, na rozdíl od toho pilotního, zaplatit. Stát by měl do deseti tisíc korun.

Degustovat víno nebo se naučit základům vinohradnictví mohou od soboty také ti, kteří se přihlásili do kurzu sommeliérství na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti ve Bzenci. Pokud by si kurz měli hradit sami, zaplatili by za něj kolem sedmi tisíc korun.

„Na podzim bychom rádi otevřeli kurz zaměřený na cukrářství. V plánu máme také kuchařinu,“ sdělil zástupce ředitele školy Libor Hána. Za sto hodin vzdělávání, které zakončí výstupním certifikátem, by zájemci zaplatili do osmitisíc korun.

Na podzim se pak mohou dospělí studenti přihlásit v Hodoníně do kurzu obchodní korespondence v praxi, který otevře obchodní akademie.

Bližší informace o projektu, jehož cílem je proměna středních škol v otevřené instituce, jež budou aktivně naplňovat koncept celoživotního učení, jsou na webových stránkách projektu: www.nuov.cz/ univ2k.

Nahoru