Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Ve škole v Meziboří budou učit dospělé. O některé profese nemají mladí zájem

27.1.2010    Mostecký deník, OLDŘICH HÁJEK     Meziboří – Na Střední odborné škole v Meziboří (SOŠ) se budou učit i dospělí. Stává se z ní centrum celoživotního vzdělávání.  

Mezibořská škola je jedna ze dvou z Mostecka, která byla vybraná do celostátního projektu, jehož cílem je vytváření center celoživotního učení. Kromě tradiční výuky bude nabízet i různé formy vzdělávání dospělých. Projekt má reagovat na požadavky trhu práce, na kterém se projevuje vzestup nedostatkových oborů, o které žáci, kteří opouštějí základní školu, nemají zájem, a proto se tyto obory nebudou na středních školách pro mládež otevírat.

            „Zájem o profese jako například slévač, soustružník či pokrývač ze strany zaměstnavatelů ale přetrvává, tyto obory bude možné zachovat díky vzdělávání dospělých právě v uvedených centrech,“ vysvětluje Jiří Líšťanský ze SOŠ Meziboří. „Naše škola se tedy díky zařazení do projektu stane v oblasti vzdělávání dospělých vyhledávaným partnerem zaměstnavatelů a úřadů práce,“ předpokládá ředitel školy Jiří Tyšer.

            „Dále se při vytváření celostátní sítě center vychází ze skutečnosti, že střední školy mohou své vzdělávací možnosti a své kapacity výrazně využívat ke vzdělávání dospělých a reagovat na očekávaný pokles středoškoláků z důvodu demografického vývoje,“ dodává Líšťanský. Předpokládá se, že ze současných přibližně 130 tisíc studentů poklesne stav v blízké době na 90 tisíc.

            Centra na jednotlivých školách by se také měla věnovat stále stoupajícímu počtu netradičních studentů, které má smysl vzdělávat – starší lidi i důchodce.

            Že dospělí o další vzdělávání projevují v Meziboří zájem, dokazuje již probíhající studium při zaměstnání. „V oborech stavebnictví a zámečník se ke studiu přihlásilo přes 60 zájemců,“ vypočetl Jiří Líšťanský.

***

K ČEMU BUDE CENTRUM DOBRÉ

– do projektu, který se uskuteční během let 2009 až 2013, se zapojilo celkem 325 škol ze všech krajů ČR, v Ústeckém kraji je to 28, v mosteckém regionu školy dvě. – projektem UNIV 2 se rozumí přeměna středních škol v centra celoživotního vzdělávání a zapojené školy se tak mají stát centry, které vedle j běžné výuky budou nabízet i různé formy vzdělávání dospělých – centra mohou využít dospělých při poklesu počtu mladých studentů

Nahoru