Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Dospělí se vracejí do škol, aby snadněji nalezli zaměstnání

8.10. 2011    Zlínský deník - Vzdělávací projekt UNIV 2 KRAJE má pomoci lidem uplatnit se na trhu práce  

Otrokovice – Uspět na trhu práce je v současnosti obtížné. Volných míst je totiž nedostatek a požadavky zaměstnavatelů na znalosti zaměstnanců stále rostou.

Dospělí si proto potřebují i přes mnohdy pokročilý věk doplnit znalosti. Zvyšovat vzdělanost pomáhá projekt ministerstva školství UNIV 2. Jeho snahou je proměnit střední odborné školy v centra celoživotního učení dospělých – a to prostřednictvím nejrůznějších kurzů, které mohou dospělí navštěvovat.

 

Ekonomická krize projekt zbrzdila

 

Ve Zlínském kraji došlo ke spuštění projektu v roce 2009 a účastní se ho zde 25odborných škol. S jeho řešením se měla odborná veřejnost možnost seznámit na včerejší konferenci v Otrokovicích. „Je to především vklad do budoucna a jedná se o jeden ze směrů, který by se mohl v České republice uplatnit. Není třeba zbytečně budovat zařízení na úřadech práce nebo v soukromých firmách, ale využít veřejného sektoru,“ říká o projektu krajský radní Josef Slovák s tím, že původním záměrem bylo vyplnit mezeru způsobenou úbytkem žáků právě vzděláváním dospělých. Okolnosti však podle něj projektu příliš nepřejí.

„Je tu například ekonomická krize. Školy některé projekty dělají spíše takříkajíc do šuplíku. Firmy totiž především zajímá, když školy nabízejí v rámci projektu vzdělání zdarma,“ podotkl. Pokud by podle něj došlo ke zpoplatnění, stát by měl říci, jak se bude financovat. Tedy zda vzdělání budou hradit úřady práce, stát nebo samotný zaměstnanec.

 

Největší zájem je o svářečské kurzy

 

Zatím tak podle něj řada škol školí například svářečské kurzy. O svářečské profese je totiž prý největší zájem. Jde o těžkou práci, kterou i kvůli zdravotním rizikům lidé nedělají celý život. „Firmy je ale potřebují stále, konstatuje. Příkladem fungujícího centra celoživotního učení je podle Slováka Střední průmyslová škola v Uherském Brodě. Ta je součástí areálu tamních Slováckých strojíren, které se školou spolupracují. „Vzniklo tam centrum s moderními technologiemi a jedná se o obrovské školicí středisko. Časem bychom rádi, aby to tak fungovalo v každém větším městě,“ říká Slovák. Zároveň dodává, že v rámci UNIV 2 se ujala například i část cukrářského řemesla. „Konkrétně na střední hotelové škole v Uherském Hradišti školili výrobu čokoládových výrobků. To mělo úspěch jak mezi nezaměstnanými, tak pracujícími,“ podotkl s tím, že pochvalu si však zaslouží všechny školy, které se projektu účastní. „Je za tím velký kus práce,“ uzavřel.

Ministerstvo školství navíc spouští i kampaň Rozšiřte si obzory, která má mezi lidmi vzbudit zájem o další vzdělávání. Lidé často mívají lichou obavu, že nejsou dost vzdělaní, aby se mohli dále vzdělávat. Z našich studií vyšlo najevo, že se nejméně vzdělávají prve ti s nejnižším vzděláním a přitom se potřebují vzdělávat nejvíce,“ říká hlavní manažerka projektu UNIV 2 KRAJE Jana Bydžovská.

Nahoru