Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Jít na učňák? Až budou kvalitní.

25.6.2011  Lidové noviny  str. 5  Domov B.Říhová    

Ministr školství chce, aby v Česku neklesal počet absolventů s výučním listem

PRAHA Je nutné, aby do učňovských oborů zamířilo víc žáků? Ministr školství Josef Dobeš má jasno: Ano, je to perspektivní. Společnost Scio, která připravuje pro školy přijímačky, tvrdí opak: Absolventi učilišť nenajdou práci. Odborníci vzkazují: Neřešte počty a učňovské obory hlavně zkvalitněte.
Scio si nechalo vypracovat analýzu. V ní stojí, že větší poptávka bude po vysoce kvalifikovaných lidech. „Podíl lidí s nízkou kvalifikací stále klesá a v roce 2020 by měli tito lidé tvořit zhruba 15 procent zaměstnaných. To je v souladu s aktuální vzdělávací politikou EU,“ stojí ve studii, která upozorňuje, že učňovské vzdělání je drahé a absolventi často končí na úřadu práce.
Podle ekonoma Daniela Münicha z Národní ekonomické rady vlády jsou debaty o počtech absolventů s výučním listem na nic. Důraz se musí klást na kvalitu škol. „Ne každý má chuť a schopnost studovat obory s maturitou. Těm je potřeba nabídnout kvalitní učňovské obory. Není dobré, když se vzdělává pro daného místního zaměstnavatele. Žák musí být vychovaný tak, aby se v dané firmě byl schopen rychle všechno naučit,“ řekl LN Münich.
Ministerstvo školství má v následujících čtyřech letech v plánu udržet stav, kdy do učilišť odchází 30 procent ročníku. Po podpoře učňovství volá Svaz průmyslu a dopravy ČR či Agrární komora.
„Naše analýzy ukazují, že by nebylo dobrým řešením nějakým způsobem regulovat počty žáků, kteří jdou do maturitních či učebních oborů. Při výběru školy je třeba respektovat zájmy žáků. Když budou nuceni vystudovat obor, o který se nezajímají, nebudou v něm pak pravděpodobně ani pracovat,“ uvedla mluvčí Národního ústavu odborného vzdělávání Zoja Franklová s tím, že podniky by při hledání pracovníků měly být aktivní a spolupracovat se školami, aby absolventi neutíkali jinam.
„Pouze rozhodnout, zda má, či nemá jít víc dětí na učňáky, to je strašná zkratka,“ řekl Jan Vitula, expert na školství TOP 09. Podle něho je třeba se podívat na celou strukturu středních škol. „Pokud se sníží počet studentů přijatých na VŠ, dojde i k poklesu uplatnitelnosti absolventů středních škol. To by časem mohlo znamenat, že začnou žáci více směřovat do učňovských oborů, kde bude poptávka setrvalá. O kvalitní řemeslníky bude vždycky zájem,“ dodal Vitula.
Ze statistik vyplývá, že každým rokem přibývá studentů s maturitou a ubývá těch vyučených. Může za to i klesající populační křivka. Míst na školách je víc než dětí, které se na ně hlásí, a není tak problém získat maturitu. Tento trend by měly zvrátit státní maturity, slibuje si ministerstvo školství. U nich letos propadla pětina ročníku.

Nahoru

Novinky

Nezaměstnanost absolventů škol se středním a vyšším odborným vzděláním – 2012

Burdová, Jeny – Chamoutová, Daniela.  Praha, NÚV 2012, 44 stran.  

Pondělí,  5. listopad 2012
 

Rozhodování žáků základních a středních škol o dalším studiu a práci v pohledu žáků i jejich rodičů

Hlaďo, Petr - Drahoňovská, Petra. Praha: Národní ústav pro vzdělávání 2012, 44 stran.  

Středa, 17. říjen 2012
 

Jak žáci základních a středních škol vybírají svou další vzdělávací nebo pracovní kariéru

Šťastnová, Pavlína – Drahoňovská, Petra. Praha: Národní ústav pro vzdělávání 2012, 40 stran.  

Čtvrtek,  9. srpen 2012
 

Analýza práce a potřeb poradců v oblasti kariérového poradenství Úřadu práce ČR

Drahoňovská, Petra – Eliášková, Ivana. Praha: Národní ústav pro vzdělávání 2012, 38 stran.  

Čtvrtek,  9. srpen 2012
 

další novinky