Výběr jazyka
Cz
Web není aktualizován od roku 2012

Valdštejnský palác bude hostit UNIV

V Senátu se bude hovořit také o budoucnosti celoživotního vzdělávání v ČR   PRAHA - Do finále dospěla první fáze projektu UNIV, jehož cílem je nabídnout české veřej-nosti možnost nového typu celoživotního vzdělávání a doplňování dílčí i úplné kvalifikace v síti středních a vyšších odborných škol. Závěrečná konference projektu UNIV se bude konat 29. května v Senátu Parlamentu   ČR od 10,00 do 14,00.     

text tiskové zprávy text tiskové zprávy (162 bytes)


Podpora celoživotního učení dospělých a rozvoj dalšího vzdělávání  ve středních a vyšších  školách patří k hlavním prioritám pro budoucnost českého systému vzdělávání. Cílem konference hlavním sále Valdštejnského paláce bude zejména zhodnotit přínos projektu UNIV, který po třech letech řešení prochází závěrečnou fází pilotního ověřování vytvořených vzdělávacích programů na školách v jednotlivých krajích.

 

UNIV - nový způsob získání kvalifikace

 

Systémový projekt ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy UNIV (Uznávání neformálního vzdělávání a informálního učení v sítích škol) je financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR. Umožní všem dospělým zájemcům rychlé doplnění dílčí nebo úplné kvalifikace a následně uplatnění na trhu práce. V tomto typu vzdělávání jim totiž budou díky nově vytvořeným hodnoticím standardům uznány ty zna-losti a dovednosti, které během života neformálně nabyli i mimo školu. Snáze tak získají nové dílčí kvalifikace nebo i výuční list ve zvoleném oboru.

 

Tento princip uznávání již nabytých kompetencí umožnil zákon č. 179/2006 Sb. o

uznávání výsledků dalšího vzdělávání, který je v platnosti od srpna 2007. Projekt UNIV se zatím uskutečnil v osmi krajích ČR (jde o kraje - Karlovarský, Jihočeský, Olomoucký, Pardubický, Ústecký, Zlínský,  Liberecký a Moravskoslezský). Do tříleté první fáze projektu se zapojilo několik desítek středních a vyšších odborných škol, v nichž vznikla centra vzdělávání dospělých.

 

Jaký je přínos projektu

 

Na konferenci vystoupí PhDr. Jaroslava Wenigerová, předsedkyně komise Asociace krajů ČR pro školství a sport, která zhodnotí přínos projektu pro kraje. Konkrétní efekty projektu pro zapojené školy pak přiblíží zejména jejich ředitelé a Mgr. Martin Mach, ředitel odboru 23 Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Z hlediska autorizujícího orgánu zhodnotí spolupráci v rámci projektu  Mgr. Petr Šamánek z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

 

Principy a přínos projektu UNIV představí z pohledu jeho řešitele (Národní ústav

odborného vzdělávání Praha) hlavní manažerka projektu PhDr. Jana Bydžovská a obsahová manažerka PhDr. Helena Marinková. O tom, jak by projekt mohl pokračovat v dalším období i ve zbývajících krajích ČR promluví PaedDr. Jaromír Krejčí, ředitel odboru 20 MŠMT.

       

 

Všechny zástupce médií srdečně zveme na závěrečnou konferenci UNIV.

 

V případě Vašeho zájmu, kontaktujte prosím ing. Petru Hniličkovou, manažerku pro publicitu projektu UNIV, NÚOV Praha, tel: 724652228, e-mail: petra.hnilickova@nuov_cz.

 

Nahoru