Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Z číšníka kuchařem?

29.10.2012    Blesk - Kvalifikační kurzy vám můžou změnit život (k lepšímu) Toužíte po lépe placené práci, rádi byste změnili obor nebo marně sháníte zaměstnání? Nový projekt ministerstva školství vám v tom může pomoct!  

Stačí se zaregistrovat na stránkách vzdelavaniaprace.cz. Tam se dozvíte nejen průměrnou mzdu vysněného zaměstnání ve státním i soukromém sektoru nebo aktuální výčet volných pracovních míst v hledaném oboru, ale i přihlášky do vzdělávacích kurzů nebo kvalifikačních zkoušek. Právě ty vám totiž můžou usnadnit cestu za novou profesí. Jak kvalifikační zkoušky fungují v praxi? Pokud například ovládáte nějaké řemeslo, které jste ale nevystudovali (třeba skvěle vaříte), půjdete na certifikační zkoušku, a když ji složíte, dostanete certifikát. Díky němu pak máte větší šanci najít lepší zaměstnání.

„Dříve měli lidé jednu školu a s tou vystačili celý život. Například úředníci si odpracovali svoji úřednickou kariéru a šli do důchodu, dnes člověk změní za život i několik profesí,“ říká Ivo Jupa, hlavní manažer projektu NSK2, který připravilo ministerstvo školství spolu s Národním ústavem pro vzdělávání.

K vykonávání určité profese nemusíte chodit 4 roky do učení, stačí vám schopnosti, které zaměstnavatel vyžaduje.

Kuchař-knedlíkář nepotřebuje umět obsluhovat hosty nebo dělat minutky a omáčky.

Naopak parketář, který se bude chtít uplatnit ve firmách na výrobu podlahových krytin, si může dodělat dílčí kvalifikaci. Když bude umět pracovat i s linem a betonem, dostane výuční list i certifikát podlaháře a hned může mít příležitost získat víc zakázek.

 

***

 

Pro koho je web vzdelavaniaprace.cz užitečný?

pro všechny, kteří hledají lepší práci v novém oboru ?? pro všechny, kteří hledají práci

pro maminky na mateřské

pro lidi s neukončenou školní docházkou

pro lidi nad 45 let

pro absolventy, kteří nemohou najít uplatnění na trhu práce

 

Příběhy zaměstnanců

Z elektrikáře montérem výtahů
Ondřej Nerad z Liberce se vyučil v oboru elektrikář. Když mu u zaměstnavatele skončila smlouva na dobu určitou, ocitl se najednou bez práce. Na pracovním úřadě mu nabídli udělat si bezplatný rekvalifi kační kurz na montéra výtahů. „Kurz probíhal v rámci 300 vyučovacích hodin a zahrnoval jak teorii, tak praxi v dílnách,“ říká Ondřej Nerad. „Kurz absolvovalo 5 našich klientů, z toho dva našli místo hned, další tři o práci jednají. Dokonce jsme zaznamenali zaměstnavatele, který má zájem právě o naše absolventy rekvalifi kačních kurzů z oboru výtahář s tím, že by je mohl zaměstnat,“ tvrdí Helena Adamcová z Úřadu práce Liberec. Že je absolvování dílčí kvalifi kace někdy dokonce přínosnější než samotný výuční list nebo maturitní vysvědčení, potvrzují i slova Jana Dvořáka z Unie výtahového průmyslu ČR. „Pro praxi je absolvent kurzu nesrovnatelně lépe vybaven než kdokoliv, kdo přijde ze školy, kde se dozvěděl spoustu teorie, která mu je ale k ničemu. “

 

Být doma s dětmi neznamená usnout na vavřínech!
Před nástupem na mateřskou dovolenou s dvěma dětmi pracovala Petra Kubicová jako asistentka přes francouzštinu ve firmě obchodující s tepelnou energií. Vedení jí ale po čase oznámilo, že zrušili její pracovní místo, a uzavřeli s Petrou nový pracovní poměr jen na dohodu. Mladá maminka se ale odhodlala vzít budoucnost do vlastních rukou a začala s podnikáním. „Uvědomila jsem si, že bych po návratu z mateřské už nemohla dál fungovat jako tlumočnice na plný úvazek, což vyžaduje spoustu času a pracovního nasazení. Proto jsem se rozhodla začít se živit fotografováním,“ vysvětluje Petra, která se rozhodla udělat si ze svého koníčku i živobytí. „Protože mám ráda děti, začala jsem je aranžovat třeba do košů a zátiší a fotila je. Jenže s tím logicky nastala i potřeba umět fotky v počítači dobře zpracovat.“ Proto se Petra přihlásila na několik kurzů, první byl workshop portrétu v Praze a následně kurz Photoshopu v Opavě. Pak odjela s manželem na fotoworkshop na Hvar, kde se učila fotit módu v exteriéru. „Nechci jen tupě čekat, až mi skončí mateřská a já se ocitnu po letech na pracovním trhu, kde se mnou budou zametat,“ říká odhodlaně Petra a dodává, že podobně uvažovat by měly i ostatní ženy na mateřské. „Znám ženy, které si během mateřské dodělaly vzdělání, naučily se jazyk a udělaly certifikáty,“ říká.

 

Nahoru