Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Ve dne učí děti, večer jejich rodiče

22.3.2010   Hospodářské noviny, Jana Machálková    325 středních škol začne nabízet večerní kurzy pro dospělé Kurzy povedou učitelé, kteří si tak budou moci přivydělat  

Dopoledne bude probíhat klasická výuka pro žáky, odpoledne a večer se školy promění ve vzdělávací centra pro dospělé. Lidem nabídnou rekvalifikační kurzy a semináře na různá témata.

            To je plán Národního ústavu odborného vzdělávání, který má zmírnit dopady nepříznivého demografického vývoje. Dětí je totiž málo, školy nejsou dostatečně naplněné a nedokážou si na sebe „vydělat“. Například na základní školy letos nastoupilo o 19 tisíc dětí méně než před rokem, u učňovských oborů je pokles asi patnáctiprocentní. Klesající křivka se podle demografů zastaví až v roce 2013.

            „Chceme školy vést k tomu, aby se vedle běžné výuky pro žáky zaměřily i na další vzdělávání pro dospělé. Školám to může přinést peníze, za které si mohou třeba vybavit učebny a nakoupit další pomůcky,“ říká Jana Bydžovská z Národního ústavu odborného vzdělávání (NÚOV).

Přivýdělek pro kantory Večerní kurzy pro dospělé budou nabízet střední odborné školy a učiliště, které pokles zájmu dětí pocítily nejvíce. Přihlášek chodí méně zejména do technicky zaměřených oborů.

            „Učiliště budou nabízet rekvalifikační kurzy v oborech, které se v nich vyučují i přes den, například v oborech zedník nebo elektrikář. Lidé dostanou i certifikáty,“ upřesnila Bydžovská.

            Lektory večerních kurzů budou běžní učitelé, kteří nyní procházejí školením, jak správně vzdělávat dospělé.

            Při tvorbě kurzů školy chtějí spolupracovat s úřady práce a místními firmami, aby pokryly poptávku v konkrétních regionech.

První rok projektu budou mít zájemci školení zdarma, náklady školám proplatí ministerstvo školství a Evropský sociální fond. V dalších už si lidé kurzy normálně zaplatí. Školám by to podle Bydžovské mělo přinést miliony. Učitelé za večerní lektorování dostanou 300 až 500 korun na hodinu.

            Středních odborných škol je v Česku asi 1200, do projektu se jich na výzvu NÚOV přihlásilo 540.

            „Takový zájem jsme ani nečekali. Ve spolupráci s kraji jsme pak vybrali 325 škol, kde budou večerní kurzy nabízet. V každém kraji kromě Prahy bude takových škol kolem dvaceti,“ upřesnila Bydžovská. Hlavní město se podle ní zapojit nechtělo, protože má jiné, vlastní projekty.

V cizině je to běžné Do projektu se zapojí například Střední odborná škola v Sezimově Ústí. Tady se snaží kurzy částečně nabízet už dnes. „Škola našeho typu musí počítat s tím, že se musí věnovat i vzdělávání dospělých,“ říká zástupce ředitele Miloš Blecha. „V zahraničí, například v Německu, Dánsku nebo Finsku je to zcela běžný trend,“ uvedl.

            Škola už začala oslovovat firmy v okolí, aby se jich zeptala, o jaké kurzy by měly zájem. „Zaměstnavatelé mají v době ekonomické krize větší nároky na vzdělání svých pracovníků. Před pěti deseti lety nevadilo, že má někdo třeba jen základní školu, hlavní bylo, že měl dovednosti. To už teď ale neplatí,“ popsal Blecha.

            Další zapojenou školou je například Střední škola polytechnická v Olomouci.

            „U nás vyučujeme čtrnáct učebních a studijních oborů. Chceme nabízet rekvalifikační kurzy pro nezaměstnané i školení pro zaměstnance firem,“ plánuje ředitel Aleš Jurečka.

***

Večerní kurzy 325 středních odborných škol se zapojí do nového projektu. Přes den bude probíhat běžná výuka, večer budou učitelé vést kurzy pro dospělé.

 

15 % o tolik meziročně poklesla poptávka po učňovských oborech. Je to dáno nepříznivým demografickým vývojem. Rekvalifikační kurzy Školy budou lidem nabízet rekvalifikační kurzy a další semináře. Spolupracovat budou s úřady práce a firmami ve svém regionu. Certifikáty Lidé v těchto večerních kurzech obdrží certifikáty. První rok budou školení zdarma, poté si je zájemci budou platit sami.

Nahoru