Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

V Kutné Hoře vyrůstá nová generace mistrů sommelierů

23.2.2012    denik.cz - Kutná Hora - Sommelierů je jako šafránu a to platí i o kutnohorských restauracích. Ale to se brzy změní. Kutnohorské učiliště řemesel ve spolupráci s krajským úřadem a Národním ústavem odborného vzdělávání odstartovalo sommelierský kurz.  

Tento kurz je jedním z kamínků projektu, který se snaží zvýšit zapojení středních odborných škol do poskytování dalšího vzdělávání. „Projekt má za úkol v každém okrese zajistit jedno až dvě místa pro celoživotní vzdělávání,“ předeslal Josef Vavřinec, zástupce ředitele Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Kutná Hora. Jedním vybraným subjektem je právě kutnohorské učiliště řemesel.

Restauratéři zvýší prestiž podniku

 

„Oslovili jsme kutnohorské restaurace a dali jim možnost poslat své zaměstnance na kurz, aby si zvýšili kvalifikaci,“ přiblížil systém výběru návštěvníků kurzu Karel Polívka, jeden z lektorů. Přihlásili se však i samotní provozovatelé restaurací, kteří se tak snaží zvednout prestiž svého podniku a přinést tam něco nového.

 

Velkou část osazenstva tvoří i absolventi učiliště řemesel. „Zatím je uplatnění v oboru gastronomie stále docela dobré. Až bude horší, tak přijde na rozhodování, co vlastně mohou svým zaměstnavatelům nabídnout navíc,“ poznamenal Polívka s tím, že právě tehdy budou mít právě díky každé další kvalifikaci takzvaně body navíc.

Malá vinařská sonda do „študákovy“ duše

 

Mezi účastníky kurzu jsou také učni z pořadatelské školy, kteří absolvovali obor kuchař číšník nebo nástavbový obor gastronomie cestovního ruchu. S jakými záměry vstupovali do tohoto kurzu? „Jsem vyučený v oboru a ta vína mají vlastně na něj i jakousi návaznost,“ podotkl Filip Flos.

 

Kvalifikaci si chce rozšířit i jeho spolužačka Monika Hladíková. „Rozšířím si také obzory a v lepších restauracích je to potřeba,“ dodala.

 

Vína zajímají další absolventku oboru kuchař číšník Veroniku Tvarohovou. Určitě ji uspokojí modul, který začne již v příštím týdnu a zaměří se na historii a samotnou podstatu vína. „Ráda bych se dozvěděla, jaké víno mi třeba bude chutnat,“ prozradila s tím, že by chtěla vědět něco víc o víně, když už ho pije.

 

Ryzí fanda do vín se mezi studenty sice nenašel, ale pozitivní spotřebitelský vztah nám potvrdili a prozradili i své konzumentské preference. Zatímco Filip Flos dává přednost trpčímu bílému kutnohorskému vínu, tak Veronika Tvarohová naopak má radši sklenku sladšího bílého vína. Oproti nim jejich spolužačka Monika Hladíková ráda ochutná polosladké červené víno, konkrétně Modrý Portugal.

Při ochutnávce vína musí odhalit korek

 

A co konkrétně v následujících třech měsících budoucí sommeliery čeká? Naučí se vše o servírování nápojů, proniknou do tajů vína, piva a dalších alkoholických nápojů. Jeden z modulů je věnován také rituálu spojenému s kávou a čajem. K nápojům patří také doutníky. V kurzu se dozví například o jejich správném skladování, aby je nepoškodili. Čekají je také praktické ukázky. „Budou ochutnávat a poznávat vína. Rozeznají například i špatné víno nebo víno s korkem,“ nastínil Lukáš Rudolfský, který má na starosti právě modul vína.

Nahoru