Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Ubývající žáky nahradí dospělí

23.11. 2009 Mladá fronta DNES, Střední Morava  Školy mají nový recept: místo mladých budou učit dospělé.        

Střední Morava - Letos usedlo do lavic středních škol v Olomouckém kraji 6135 studentů prvního ročníku. To je o 515 mladých lidí méně než vloni. Ve školním roce 2009/10 to bude už jen 5521 žáků. A ani prognózy na další roky nejsou příznivější.

            A právě v této pro střední školství těžké době přichází Národní ústav odborného vzdělávání s „elegantním“ řešením. Hodlá v prostorách škol vybudovat centra celoživotního vzdělávání, která budou nabízet různé formy vzdělávání dospělých. Zaplnily by se tak třídy a práci by dostali i učitelé.

            Do projektu proměn středoškolských ústavů v centra celoživotního učení se už v České republice zapojilo prvních 325 škol. V Olomouckém kraji je jich zatím pětadvacet.

„Vzhledem k rychlému rozvoji technologií bude celoživotní vzdělávání do budoucna nezbytné. Kvalifikovaných zaměstnanců je už nyní v řadě oborů nedostatek, přitom účast české dospělé populace na dalším vzdělávání je podle statistik nedostatečná. Je to pouze 5,7 procenta dospělých ve věku 25 až 64 let, zatímco ve starých zemích Unie činila průměrná účast 11,3 procenta,“ vysvětluje Jana Bydžovská z Národního ústavu odborného vzdělávání.

            Projekt je podle ní zajímavý i tím, že kromě podstatného rozšíření nabídky celoživotního vzdělávání v České republice pomůže zároveň školám překonat velmi problematické období, kdy se jim nedostává žáků kvůli demografickému poklesu.

„To znamená, že kraje umožní využít materiální i personální kapacity středních škol ke vzdělávání dospělých. V době, kdy se snižuje počet žáků v počátečním vzdělávání, je to pro školy jistě vítaná aktivita. Zároveň celoživotní vzdělávání bude více a snadněji dostupné pro zájemce z různých regionů,“ říká Jakub Stárek, ředitel odboru dalšího vzdělávání na ministerstvu školství.

 

Už se zapojilo pětadvacet škol střední Moravy A jak to bude v praxi vypadat? Každá škola, vypíše podle svého zaměření kurz, který pak bude nabízet veřejnosti. „To znamená, že když se škola zaměřuje na truhlařinu, může nabídnout starším truhlářům výuku na nejnovějších strojích, které v době jejich absolvování ještě vůbec neexistovaly,“ popisuje Jana Bydžovská. Kurzy mohou rovněž využít nezaměstnaní, kvůli rekvalifikaci. „Samozřejmě, že školy budou ve spojení s úřady práce a budou mít přehled o tom, o které obory je na trhu práce zájem.“

            Podle koordinátora projektu pro Olomoucký kraj Jiřího Poláška se zatím bude možné celoživotně vzdělávat v pětadvaceti školách střední Moravy. Do budoucna by se toto číslo mělo zvyšovat. „Školy jsou rovnoměrně rozprostřené po celém kraji. Lze je najít třeba v Olomouci, Jeseníku, Litovli, Prostějově, Přerově nebo Hranicích.“

***

* Proměna škol

O co jde?

Proměna středních škol v centra celoživotního učení je národní projekt Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Počítá s tím, že v době, kdy se ve školách snižuje počet žáků, bude možné využít materiální i personální kapacity středních škol ke vzdělávání dospělé populace. Program spolufinancuje Evropský sociální fond a státní rozpočet České republiky. Jeho finanční rámec je ve výši 300 milionů korun. Do projektu se zapojilo celkem 325 škol v Česku, z toho 25 přímo z Olomouckého kraje.

Nahoru