Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Školy pomáhají v táborském regionu zatočit s nezaměstnaností

18.1.2012    Táborský deník - Práce nikomu sama do klína nespadne. Nesedět, nečekat a vzdělávat se. To je jedna z cest, jak na trhu práce uspět. Vzdělávání dospělých často nabízely soukromé agentury a často si k tomu najímaly učitele ze škol. Školy se přitom mají možnost samy zapojit. V Táboře je v tomto ohledu aktivní střední průmyslová škola strojní a stavební, střední zemědělská škola a v Sezimově Ústí také Centrum odborné přípravy (COP).  

V projektu UNIV 2 Kraje se cíleně mění v centra celoživotního učení. Patří tak mezi pětadvacet škol v Jihočeském kraji.

Tým pedagogů se ale nejdříve cíleně připravoval, aby mohl sestavit tři vlastní vzdělávací programy.

Studenti, v tomto případě spíš klienti, skládají dílčí zkoušky. Když uspějí, mohou nakonec získat výuční list.

Zatím jde o takzvanou pilotáž. V první vlně od února do června 2011 s ní začala i táborská průmyslovka. Dva programy se týkaly truhlářského oboru.

Hlásilo se pětadvacet uchazečů. Vybraných bylo patnáct. „To bylo tak maximum, protože kurz obsahuje teorii i praxi a my chtěli udržet kvalitu,“ říká Pavel Štramberk, obchodní zástupce školy pro strojní výrobu.

Školy nabízejí programy zadarmo díky státním a evropským penězům.

Devět účastníků na průmyslovce přijalo možnost dělat učňovské zkoušky a tři z nich už učňovský list přebrali. Přidanou hodnotou i ambicí programů je také snižování nezaměstnanosti v regionu. Bývají totiž koncipované ve spolupráci s úřadem práce a firmami.

Úspěšné školy pokračují i v druhé vlně v roce 2012. Táborská průmyslovka tak přímo pro Kovosvit postavila vzdělávací program Slévač.

Školy budou těžit z toho, že si vzdělávací programy při pilotáži osvojí.

„Získají tak možnost nabízet je jako vlastní produkt. Mohou si tak přivydělávat a vylepšovat vlastní ekonomickou situaci,“ vysvětluje krajská metodička projektu Hana Čiháková.

Její slova potvrzuje vedoucí úseku celoživotního učení Hana Petrů z Centra odborné přípravy v Sezimově Ústí, kde mají se vzděláváním dospělých dlouhodobé zkušenosti.

I tato škola pokračuje v projektu UNIV 2 Kraje. Podle požadavků firmy VSP Data vytvořila školicí program, ve kterém zájemce připravuje na konkrétní pozici. „Výuka probíhá už od října. Programy přizpůsobujeme přání zákazníka. Například loni u nás tři zájemci absolvovali dílčí kvalifikace, po nichž mohli jít k závěrečné zkoušce, kterou složili v oboru strojní mechanik,“ dodává Petrů.

Aktivitu škol si pochvaluje i ředitel úřadu práce Pavel Kaczor. „Spolupracujeme s nimi na výběru kandidátů do kurzů. Programy nemusí nutně končit výučním listem, ale k lepšímu uplatnění hodně pomáhají i jednotlivé kvalifikační kurzy,“ říká Kaczor.

Střední zemědělská škola s pilotáží programu zatím nezačala, ale nabízí absolvování dílčích kvalifikačních zkoušek. „Hodně se v tomto ohledu snaží,“ chválí školu Kaczor.

Nahoru