Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Konference porovná znalosti žáků

24.8.2010,Jihlavské listy, Jihlava – Padesátku účastníků má mít Interregionální konference o spolupráci škol a firem ve vzdělávání, kterou 25. srpna pořádají v Jihlavě kraj Vysočina spolu s Nitrianským samosprávným krajem.  

Konference se bude pod záštitou obou hejtmanů zabývat tématem „Škola a firma společně“. Vedoucí pracovníky středních škol z obou krajů čeká od 24. do 26. srpna pracovní program. Ubytují se v úterý na SŠ obchodu a služeb Jihlava, po středeční konferenci na krajském úřadu je čeká ve čtvrtek návštěva škol.

Strukturu škol v krajích představí Miroslav Pech, vedoucí odboru školství kraje Vysočina, a jeho slovenské kolegyně Katarína Čurillová, respektive Ľubica Libová. Sledovány budou konkrétní spolupráce škol a firem. Za Vysočinu představí své příklady Zdeněk Borůvka, ředitel SPŠ Třebíč, a Josef Váca, ředitel SŠ technické Jihlava.

Obě tyto školy využívají zkušenosti ze spolupráce s firmami a výukou dospělých např. i v projektu UNIV 2 KRAJE, do kterého se v ČR loni v srpnu na tři roky zapojilo 325 škol. Vytvářejí v jeho rámci programy dalšího vzdělávání pro zájemce, kteří si chtějí rychle doplnit dílčí kvalifikaci, anebo postupně i kompletní výuční list. První vytvořené programy mají být pilotně ověřeny v praxi ještě do konce roku.

Prezentována bude i podpora technických oborů a řemesel z regionální úrovně. Příkladem z kraje Vysočina bude Stipendijní systém podpory (krajská radní Marie Kružíková + Kamil Ubr z koncepčního oddělení kraje). Spolupráce se školou se bude hodnotit i z pohledu firem: Projekt Vzdělávání energetiků na Vysočině představí Linda Štraubová (ČEZ).

Jedním z bodů bude i porovnání stavu znalostí a dovedností žáků základních a středních škol České a Slovenské republiky 20 let po rozdělení. Provede jej Michal Uhlař z Metodického a evaluačního centra.

Dojde také na konkrétní příklady spolupráce škol obou krajů. Prezentace „dvojic“ povedou František Číhal, ředitel SŠ obchodu a služeb Jihlava, a Beáta Gajdošíková, ředitelka Střediska praktického vyučování Nitra. Další příklad spolupráce odprezentuje Štefan Száraz ze Střední odborné školy Nové Zámky, která kooperuje se Střední školou stavební Jihlava.

Na konferenci se očekává výměna zkušeností a hledání možností budoucí spolupráce a námětů pro společné projekty obou krajů. Přijet mají školy z Nitry, Komárna, Tlmač, Levic, Šuran a Zlatých Moravců. Konferenci organizuje Krajská vzdělávací organizace Vysočina Education.

Nahoru