Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Dospělí opět usednou do lavic

14.4.2010    Plzeňský deník - Plzeň-jih, sever, PAVEL KORELUS, MICHAELA KUNEŠOVÁ      Plzeňsko – Dopoledne se budou ve školách učit děti, odpoledne a navečer dost možná jejich rodiče či prarodiče. Nenatáčí se však pokračování úspěšného českého filmu Marečku, podejte mi pero. Školy v Plzeňském kraji se zapojují do celorepublikového projektu UNIV 2, který je má proměnit v centra celoživotního vzdělávání. V současnosti se připravují na pilotní projekt, který bude pro první dospělé žáky zdarma, z peněz Evropské unie na ně bylo uvolněno 300 milionů korun. Později si budou zájemci vzdělání platit sami nebo je uhradí firmy, u nichž pracují.  

Na dospělé, kteří usednou do školních lavic, se chystají ve Střední odborné škole Plasy. V rámci programu UNIV 2 budou zájemce nejprve vzdělávat v práci s počítači. „První pilotní kurz odstartuje letos na podzim. Bude rozdělený na několik témat od spíše zájmových, týkajících se třeba úprav fotografií, po ty potřebné při práci v kanceláři, s textem, tabulkami a podobně. První kurz mohou studenti absolvovat zdarma,“ řekl učitel a metodik celoživotního vzdělávání Pavel Bulín.

            Plaská škola si podle něho od kurzů slibuje několik věcí -využití učeben, které jsou po odchodu školáků prázdné, zviditelnění školy a větší pracovní náplň pro učitele. Díky dalším kurzům, které budou následovat, si škola přilepší i finančně. „Další kurzy, například jazykové nebo ekonomické, už budou zpoplatněné. Uvažujeme o asi 40 korunách za vyučovací hodinu,“ pokračoval učitel.

            Organizátoři kurzů spoléhají hlavně na zájem firem. „Obeslali jsme firmy z okolí a kurzy jsme jim už začali nabízet,“ doplnil Bulín.

Kurzy, jejich podrobný program a zaměření, právě teď připravují učitelky Daniela Helusová a Kateřina Pešková. „Lidi, kteří se přijdou vzdělávat, čeká zhruba sto vyučovacích hodin. Budeme začínat od úplných základů. Kdo bude chtít, může absolvovat všechny hodiny, kdo ne, může si vybrat jen ta témata, která ho budou zajímat,“ vysvětluje Helusová. Její kolegyně pak bude mít na starost jazykový kurz. „Budou ho moci využívat studenti, kteří potřebují připravit na přijímací zkoušky nebo na zkoušky na vysokých školách, ale také cizinci, kterým chybí znalost českého jazyka. Třeba Vietnamci nebo Ukrajinci,“ podotýká.

            Z Plzeňska se do projektu kromě Plas zapojily i další školy. Střední škola Horní Bříza, Střední škola Oselce a Integrovaná střední škola Stod. Také ve Stodě budou studenti prvních kurzů pracovat s počítači. „Počítáme s lidmi kolem 50 let, které budeme učit základy práce s PC. Začít chceme v lednu příštího roku,“ řekla zástupkyně ředitele Alena Sedláčková. „V dalších kurzech bychom se chtěli zaměřit nejspíše na firemní management,“ uvedla zástupkyně.

Kdo se zapojil j Plzeňsko: SOŠ Plasy, SŠ Horní Bříza, SŠ Oselce, ISŠ Stod j Plzeň: SŠ informatiky a finančních služeb, SPŠ strojnická, ISŠ živnostenská, SSUPŠ Zámeček, SŠ sportovní a podnikatelská, SOU elektrotechnické, SPŠ dopravní, SPŠ elektrotechnická, SOU stavební, Krajské centrum vzdělávání a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky

Nahoru