Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Chcete lepší práci? Vraťte se zpět do lavic!

14.11.2011    Blesk - BLESKOVÉ Zaměstnání Rádi byste si polepšili v nové práci, ale máte pocit, že vám chybí potřebná kvalifikace? Ministerstvo školství pomáhá uspět lidem na pracovním trhu prostřednictvím kampaně Rozšiřte si obzory. Ta nabízí zájemcům vzdělávací a rekvalifikační kurzy, díky kterým získají aktuální informace a zlepší si znalosti a dovednosti v různých profesních oborech.  

Vzdělání není nikdy dost, kdo chce získat nebo si udržet dobrou práci, neměl by usnout na vavřínech, ale učit se novým věcem v oboru. Jenže Češi se do celoživotního vzdělání nehrnou, a když už zájem mají, často nevědí, jak se k doškolovacím kurzům dostat. Projekt ministerstva školství s názvem UNIV 2 KRAJE, ke kterému běží kampaň, má zájemcům hledání vhodného kurzu usnadnit.

Češi na vzdělání kašlou

Podle posledních výsledků EUROSTAT se v České republice vzdělává jen 7,5 % dospělých. Češi tak zaostávají za západními státy EU, kde se lidé vzdělávají častěji. Podle průzkumu Asociace institucí vzdělávání dospělých se Češi dál nevzdělávají hlavně kvůli lenosti a nedostatku času. Dalším důvodem bude možná i to, že si málo uvědomujeme, jak je důležité doplňovat si odbornou kvalifi kaci i jazyk, pokud chceme v zaměstnání postup nebo si udržet místo po padesátce.

Vzdělávat se může i pekař

Motivovat pracující se snaží ministerstvo i tím, že všechny kurzy jsou v rámci projektu pro uchazeče zdarma. Jejich nabídku najdete na webovém portálu vzdelavaniaprace.cz, kde jsou v abecedně řazeném seznamu podle profesí. Do kurzů se může přihlásit kdokoliv nad 18 let bez ohledu na to, jaké má nejvyšší dosažené vzdělání. Nabídka přípravných kurzů se zaměřuje na celou řadu profesí, nejvíc na běžné učební obory a gastronomii. Přihlásit se tu můžete třeba do kurzu technické angličtiny, angličtiny pro recepční nebo na základy počítačové gramotnosti. Nabídku doškolení tu najdou svářeči, zámečníci, truhláři, asistentky, autolakýrníci, aranžérky květin, kadeřnice nebo třeba hospodyně. Vybrat by si měl každý. Ať už absolvent, senior, dlouhodobě nezaměstnaný, maminka na mateřské nebo zaměstnaný člověk, který by rád změnil profesi, ale neví, jak na to. Ministerstvo má navíc v plánu nabídku vzdělávacích a rekvalifikačních kurzů dál rozšiřovat.

***

Jak se do kurzu přihlásit?

„Uchazeč si z nabídky vybere kurz, nakontaktuje školu nebo vzdělavatele a ten určí termín zahájení podle počtu uchazečů a možností lektorů,“ říká Jarmila Halouzková, která má projekt UNIV 2 KRAJE na starosti. Časový harmonogram i kontakt na metodika celoživotního učení, který se zájemci konzultuje umístění v kurzu, má škola na webu. Kurzy probíhají podle rozvrhu na středních odborných školách, učilištích nebo u vzdělávacích agentur, většinou jednou týdně. Není to ale podmínkou, záleží na škole a náročnosti programu. Aby se kurz otevřel, musí mít alespoň 10 uchazečů. Po absolvování dostane »student« certifi kát. „Nárok na něj se liší, někde je to jen za účast, někde za účast i složení dílčích zkoušek, někde probíhá závěrečná zkouška,“ vysvětluje Jarmila Hanzálková.

Nemusíte se ale bát, že by vás někdo zkoušel u tabule jako ve škole. Zkouška je hodně praktická, protože pro řadu lidí je těžké nechat se v dospělém věku z něčeho zkoušet. „Když dělá zkoušku pekař, vypadá to tak, že přijde do pekárny, kde si osahá prostředí a pak peče chleba či rohlíky před komisařem,“ říká hlavní manažerka projektu Jana Bydžovská. Zkouška stojí kolem tisíce korun, někdy vám ji ale proplatí i úřad práce.

Nahoru