Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Budují centrum odborného výcviku

27.1.2010    Týdeník Klatovska, DAVID KOJAN    Klatovy - Nové centrum odborného výcviku za zhruba třiatřicet milionů korun roste v současnosti v zahradě Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech. „Podle plánu by měla být stavba dokončena koncem letošního roku, ovšem podle informací, které máme od zhotovitele, by mělo být hotové už o letošních prázdninách. V tom případě bych byl rád, kdybychom, aspoň částečně, mohli začít po domluvě s naším zřizovatelem využívat nového centra už od září,“ plánuje ředitel školy Vladislav Smolík. Zřizovatelem školy a investorem stavby je Plzeňský kraj.  

Praktická výuka

Centrum bude škole sloužit zejména pro praktickou výuku učebních oborů pekař, cukrář, kuchař a kuchař - číšník, pro nástavbový obor podnikání a pro studijní obor ekonomika a podnikání se zaměřením na management gastronomie a hotelnictví, který škola nově otevírá letos v září.

            „V horní budově bude restaurační a ubytovací zařízení pro kuchaře a číšníky a žáky managementu gastronomie a hotelnictví, ve spodní budově bude zázemí pro pekaře a cukráře, nebude samozřejmě chybět ani prodejna, ve které si veřejnost bude moci výrobky žáků kupovat,“ vysvětlil Smolík. „Vybudování centra bude mít pro naše žáky jednoznačně pozitivní přínos, a to tím, že se zkvalitní podmínky pro praktickou výuku. Kromě jiného budeme centra využívat k přípravě žáků na republikové a mezinárodní soutěže, kterých se úspěšně účastníme již nyní,“ zhodnotila přínos centra zástupkyně pro odborný výcvik Marie Weinfurtová.

Plány

V současné době škola zpracovává podnikatelský plán centra, v úvahu připadá jednosměnný nebo dvousměnný provoz. „V žádném případě se nechceme zaměřit na kvantitu, půjde o centrum odborného výcviku, ve kterém se naši žáci naučí dovednostem, které potom budou potřebovat v dalším profesním životě,“ doplnil ředitel.

            Škola centra využije i pro celoživotní vzdělávání. „Zapojili jsme se do projektu Přeměna škol v centra celoživotního vzdělávání ministerstva školství. Chtěli bychom zde pořádat tedy rekvalifikační kurzy, semináře, vzdělávací programy, dělat také takzvané dílčí kvalifikace (pekař, cukrář atd.). Plánujeme další rozšíření spolupráce s Českou zemědělskou univerzitou, chtěli bychom i pořádat novou prestižní gastronomickou soutěž,“ informoval Smolík.

            Vybudováním centra odborného výcviku ovšem proměny školní zahrady neskončí. „V budoucnosti chceme ve školní zahradě vybudovat výchovně- vzdělávací i odpočinkové zázemí pro návštěvníky i obyvatele Klatov. Nyní už zde máme například naučnou stezku, jejíž součástí je i botanická zahrada, a parčík, plánujeme také hospodářský objekt, ve kterém by byla ustájena zvířata pro výukové a demonstrační účely,“ nastínil ředitel další plány.

Nahoru