Výběr jazyka
Cz
Web není aktualizován od roku 2012

Ředitel: Učni nemají s jednotnou zkouškou problém, maturanti ano

Praha 3. června (ČTK) - Na rozdíl od státních maturit, jejichž přípravu provázejí už několik let protesty, nemají učiliště s jednotnými zkouškami problém.  

    ČTK to dnes řekl ředitel Gymnázia a Střední odborné školy v Liberci Zdeněk Krabs, jehož škola nabízí i tříleté učební obory. Polovina všech učňů bude letos skládat zkoušky podle jednotného zadání, které je vypracováno pro každý obor.

  "Problém s tím mohou mít jen ty školy, které jsou špatné," uvedla Dana Kočková z Národního ústavu odborného vzdělávání (NÚOV), který zkoušky pro učně připravuje. Obavy, že pro některé školy budou zkoušky příliš lehké a pro některé zase moc těžké, však učiliště netrápí. Jednotné zkoušky pro ně nejsou povinné, o tom, zda je zavedou, rozhoduje ředitel školy. Co se týká státní maturity, střední školy si vybírat nemohou, příští rok ji zavedou všechny bez výjimky.
    "Nemůžu říct, že jsou to jednoduché zkoušky, ale je tam všechno, co má ten učeň umět," myslí si Krabs.
    Zadání jednotných zkoušek si ředitel stáhne z informačního systému, kam má přístup pod heslem. Pak je na něm, aby zadání zabezpečil až do zkoušek. Vyhodnocení si pak dělá každá škola sama. Naproti tomu u státních maturit budou zřejmě zadání testů v zapečetěných boxech rozvážet najatá auta, za únik zadání hrozí až půlmilionová pokuta. Výsledky se budou zpracovávat centrálně.
    "Oni to tvoří jako vědu, nevycházejí z požadavků těch škol," řekl ČTK Krabs k přípravě státní maturity. Zavedení jednotných zkoušek pro učně podle něj šlo tak hladce proto, že NÚOV je připravoval společně se školami a vycházel z jejich připomínek. Kolem státních maturit jsou však podle něj pořád nějaké zmatky, a školy i studenti se tak bojí neznámého.
    Jednotné zkoušky používá asi polovina všech učilišť, letos jimi projde podle odhadu Kočkové asi 12.000 mladých lidí. Při vytváření zadání se odborníci z ústavu radili také s firmami, aby zohlednili jejich nároky na budoucí zaměstnance. Za tři roky, až skončí projekt zavádění zkoušek, rozhodne ministerstvo školství o tom, jestli budou povinné.

Adéla Klimešová, ČTK

Nahoru