Výběr jazyka
Cz
INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ
Web není aktualizován od roku 2012

Vaše otázky

Re:Praktická zkouška truhlář Odpo
. 08. 2011, 11:55:34 | Jana Motyková Dobrý den, na základě konzultace s autorským týmem oboru Truhlář uvádím následující. Bohužel Vámi zmíněné skutečnosti nejspíše pramení z toho, že školy zcela nerespektovaly požadavky uvedené v JZZZ.
Z pohledu jednotného zadání závěrečné zkoušky je zahrnut jak dýhovaný nábytek, tak klasické konstrukční spoje.
V našich tématech na praktickou zkoušku je zařazeno ruční i strojové opracování v takovém rozsahu, aby žáci stihli výrobek v limitu 21 hodin. Konstrukční spoje (čepy, ozuby aj.) zhotovují vždy ručně (jsou zařazeny ve všech tématech). Materiál převažuje masiv a částečně dýhované konstrukční desky (lamino není). Výběr v nabídce máme široký - 12 témat:
téma 1. ODKLÁDACÍ STOLEK - je dýhováno, masiv i ozuby
téma 2. DĚTSKÁ ŽIDLE - je dýhováno, masiv i ozuby
téma 3. OKNO - sám o sobě specifický výrobek
téma 4. VOLNÉ, kdo si vymyslí
téma 5. SCHŮUDKY - masiv a ozuby (není dýhováno)
téma 6. STOLIČKA - masiv a ozuby (není dýhováno)
téma 7. TELEVIZNÍ STOLEK - dýhované (nejsou ozuby ani masiv - zásuvka je na kolíky)
téma 8. KONFERENČNÍ STOLEK - je dýhováno, masiv, zásuvka je na kolíky
téma 9. OKNO (sám o sobě specifický výrobek)
téma 10. KOMODA - je dýhováno, masiv i ozuby
téma 11. STOLEK S PROFILEM - je dýhováno, masiv i ozuby
téma 12. STOLEK - je dýhováno, masiv i ozuby
Doufám, že moje odpověď alespoň částečně zmírnila Váš pesimistický názor na výuku v truhlářských oborech. Pokud máte další dotazy, směřujte je, prosím, na moji adresu jana.motykova@nuov_cz

Re:Praktická zkouška truhlář Odpovědět Smazat   13. 12. 2011, 09:42:06 | Petr Zdravím:
Tak jsem četl váš příspěvek,a jsem z toho zklamán :-( ale bohužel je to tak jak píšete,dneska se dělá z lamina a z tapet a naše děti si vůbec nedovedou představit co je to za práci dělat z masívu.
Já když jsem se učil tak jsem (cinky) dělal v druhé polovině prvního ročníku.Ve třetím ročníku jsem dělal řediteli celou kancelář dýhováním laťovky (Mahagon a jasan),stolů,včetně zásuvek z buku.
Dnešní truhlařina už se asi neučí,je to jen samé lamino a lamelky,naši dědové by se moc divily.Je to smutné a je to tak :-(
 
Vaše otázky
12. 08. 2011, 21:57:44 | Havlíček Vojtěch Já jsem s těma chlapcema hovořil delší dobu. Co jsem se dozvěděl mě šokovalo:
výběr:
- skoro vůbec od druhého ročníku nepracovali s masivem (protože ten má škola jen pro první ročník a to ještě z z palet a beden). Od druhého ročníku pracovali většinou jen s laminem (většinou ze starých skříní). Hrany zažehlovali jen žehličkou. Vše prý pro nedostatek peněz na materiál a vybavení dílen.
- celý třetí ročník jsou ve firmách, kde dělají většinou přidavače, tedy odebírače za strojem a nebo práci, kterou nikdo nechce dělat (úklid, plení záhonků, skládání materiálu, svačináře, dokonce i topiče,...)
- písemné učňovské zkoušky dělají podle vašeho jednotného zadání, a jsou hodnoceny, tak že každý projde (při ústní zkoušce, kde se ukazují písemné zkoušky předsedovy jeden student viděl ve své práci i části které vůbec nedělal, takže mu je tam musel někdo dodělat, aby získal body, nepropadl a nevypadala škola blbě
- ...
Peníze jsou jedna věc a prestiž učitelů druhá Odpovědět Smazat   13. 08. 2011, 10:49:29 | Marcela Holanová http://www.novinky.cz/domaci/241723-s-malymi-vytrzniky-je-kriz-i-na-ceskych-skolach.html

Kdy s tím ministerstvo, vláda a všichni co s tím mají něco společného začnou něco dělat. Už teď je pozdě, chceme aby to tu vypadalo jako v Anglii, Francii,...
 
opravné závěrečné zkošky
26. 08. 2011, 09:16:17 | Jarmila Kozová dcera dělala závěrečky podle vašeho jednotného zadání a opravné zkoušky, prý již bude dělat podle zadání školy. Když jsme se ptali proč, tak protože to jednotné zadání je plné chyb a škola udělala chybu, že si to nemohla přečíst dříve, než do toho šla. Prý tam jsou pravopisné chyby, ale i dvoucestné odpovědi.
Může škola takto změnit pravidla na opravky?
Nechci psát kerá škola, aby to dcera neodnesla špatným postojem od zkoušejících
Děkuji
 
Vaše otázky
26. 08. 2011, 15:44:28 | Dana Kočková O využití jednotného zadání rozhoduje ředitel školy, je tedy možné, že škola připraví zadání vlastní. Případ, kdy škola v řádném termínu uplatní jednotné zadání a v opravném termínu zadání vlastní je méně obvyklý.
Se zdůvodněním, které uvádíte, však nemohu souhlasit:
1. Texty jednotných zadání byly několikrát kontrolovány po obsahové i formální stránce včetně jazykové korektury. Nevylučuji, že někde nám chyba utekla, nemohlo se však stát, že by zadání bylo "plné chyb".
2. Školy měly jednotná zadání k dispozici od března 2011, tzn. zhruba 2 měsíce na to, aby se s nimi seznámily a případné chyby opravily.
Prosím, uveďte alespoň mázev oboru, abychom Vám mohli sdělit podrobnější informace. Můžete se na mě obrátit přímo: dana.kockova@nuov_cz. Děkuji.
 
Český jazyk, pravopis, způsob sazby a typografie 
27. 08. 2011, 19:47:03 | Ing. Kozlíková Andrea mám různá zadání doma (syn a jeho kamarádi je nafilmovali kamerou, kterou mají v propisovací tužce), a manžel jako učitel českého jazyka kroutil hlavou
Dnešní technologie jsou úžasné.
PS. nechci uvádět zadání oboru, neboť by se podle toho asi dalo zjistit, z kterých škol to mohlo být, že?
 
Re:Český jazyk, pravopis, způsob sazby a typografie
30. 08. 2011, 08:14:21 | Dana Kočková Když napíšete název oboru a odkážete na chyby v zadání, můžeme se k nim vyjádřit. Obsah jednotného zadání vytváří tým odborníků z různých škol. Hotové zadání pak předáváme všem školám k využití.
 
verze zadání 
5. 09. 2011, 09:19:24 | Ing. Mrázková Barbora Dobrý den,
nešlo by trochu spolupracovat?
Teď jsem valila oči, že na vedlejší škole mají jiné zadání než u nás na stejný obor.
Nešlo by těm školám, co se přihlásily do JZZZ, poslat e-mail, že došlo ke změně v zadání a že na internetu je ke stažení upravená a aktualizovaná verze?
Přeci není normální, aby si to školy hlídaly samy.
A obzvláště, když už to mají nakopírované pro všechny studenty, když ředitel vybral tři varianty. Je normální, že si to školy připraví dopředu.
Jedná se o strojařský obor, kdyby něco.
Děkuji za pochopení.
B.M.
 
Re:verze zadání
6. 09. 2011, 11:21:55 | Dana Kočková Dobrý den, jednotné zadání obsahuje několik (více) témat pro jednotlivé zkoušky (písemnou, praktickou a ústní), jejich náročnost je srovnatelná. Z jednotného zadání ředitel vybere témata pro závěrečné zkoušky ve své škole. Tak se může stát, že ve dvou školách jsou vybrána jiná témata.
Nová jednotná zadání jsou školám zpřístupňována již standardně v březnu každého roku. Tuto informaci školy získávají také v Souboru pedabobicko-organizačních opatřeních, dopisem řediteli, direct mailem a dalšími cestami.
 
Re:Re:verze zadání 
7. 09. 2011, 02:25:32 | Ing. Mrázková Barbora Jedná se o jedno a totéž zadání stejného oboru, stejné téma, stejné číslo, ale jsou tam změny v číslech pro výpočty,...
 
Re:Re:Re:verze zadání 
7. 09. 2011, 08:30:32 | Dana Kočková Je možné, že se vůbec do systému NZZ nepřihlásili a využili zadání z předchozího roku. V tom případě škola nepostupovala zcela korektně, nicméně převzetí a využití jednotného zadání dosud není povinné a závisí na rozhodnutí ředitele.
 
Vaše otázky
7. 09. 2011, 18:05:09 | Ing. Mrázková Barbora ??? Co je to za nesmysl?
Co to tu píšete? Vy ani nevíte, že lžete. Mluvila jsem s kolegyní a upozornila mě, že tady na tomto fóru se to psalo, že se to opraví. Ale jsou školy povinni sledovat toto fórum a podle toho stahovat znovu zadání, staré tisky vyhodit a tisknout nové. A pokud píši, že se jedná o jedno a totéž zadání, tak mě uráží, že mě považujete za dementa, který ani neumí číst, když v tom zadání je napsaný školní rok. Velice se mě to vaše psaní dotklo. Místo toho aby jste napsala ano, udělali se opravy, popřemýšlíme o způsoby informování, tak se tu vykrucujete.
Je mě z toho špatně.
 
Re:Vaše otázky
7. 09. 2011, 21:47:56 | Dana kočková Špatně jsem pochopila Váš dotaz, domnívala jsem se, že se jedná o odlišná zadání, ale po Vašem upřesnění vidím, že šlo o chybu ve stejném zadání. Za chybu se omlouvám, stejně jako to po upozornění učinil pan Roll, vedoucí autorského týmu.
 
Re:Re:Vaše otázky 
8. 09. 2011, 19:43:32 | Ing. Mrázková Barbora Ale nás zajímá jak to budete řešit, aby se školám (co školám, někteří ředitelé to mají na háku), ale těm vyučujícím se dostalo informace, že došlo ke změně zadání.
Děkuji, že to vyřešíte.
 
Re:Re:Re:Vaše otázky 
9. 09. 2011, 09:13:22 | Dana Kočková Především musíme zajistit, aby zadání byla bez chyb. Když se stane, že nějaká chyba při kontrole uteče a přijde se na to až po zveřejnění jednotného zadání pro školy, budeme o tom informovat všechny školy daného oboru. Doufám, že k takové situaci, kterou jste popsala, už proto nedojde.
 
Vaše otázky
7. 09. 2011, 18:07:56 | Ing. Mrázková Barbora Zde máte např. důkaz!!!

Re:Vaše otázky
21. 04. 2011, 13:19:10 | Bohuslav Roll Děkuji za upozornění na některéh chyby, které bohužel vznikly. Omlouvám se Vám, ale i ostatním učitelům. U písemné zkoušky oboru klempíř - strojírenská výroba , téma 1 byla chyba opravena. Toto téma má 9 otázek.
Bohužel došlo, při překlopení z programu tvůrců do programu presentace, k některým nepřevídatelným změnám - viz rozhození tabulky odpovědí na test apod.. Bude opraveno v co nejkratší době. Je mi bohužel záhadou, proč k této situaci došlo.....
 
úprava zadání 
13. 09. 2011, 09:13:19 | Jana Masarošová Dobrý den,
bylo by prosím Vás možné dodávat zadání i ve formátu pro editaci, aby jsme nemuseli tisknout dva listy na jeden, potom to je hůře čitelné, když vlastně na formátu A4 tiskneme dvě stránky, jejichž velikost je 2× A5 na ležato. Jedná se nám o to, že to máte strašně roztahané (velké okraje, hlavičky nesmyslně široké a kolikrát zbytečné - na obálce je napsáno, že se jedná o JZZZ, školní rok,... tak proč na skoro každém dalším listu, písmo velké, mezery mezi řádky,... je to hodně peněz za kopírování, zvlášť, když se musí tisknout tři varianty pro výběr pro studenta a dvě stejně hned putují do koše. A to i přesto to je drahé, když si to necháváme tisknout v tiskárně, kde to vyjde levněji, než na naší kopírce. Rádi bychom si to sami upravili, když vy nechcete a je jedno z jakého důvodu, aby jsme snížili počty stran. které mají žáci na stole. Děkuji za pochopení Jana
 
Re:úprava zadání
14. 09. 2011, 08:08:11 | Petrželka Filip U nás to promítáme na plátno. Vůbec nekopírujeme, je to drahý.
 
Re:úprava zadání
14. 09. 2011, 13:18:05 | Libor Berny Dobrý den, zadání se nyní budou vytvářet v novém editoru, kde už nebude možnost vkládat prázdné řádky, tak jak to běžně používali autoři JZZZ v openoffice a tím vznikaly mezery, písmo je nastaveno na 10 bodů, což je asi nejmenší možné a autoři budou muset si nejprve rozmyslet jak sestavit zadání z jakých částí, bay co nejvíce využili plochu a pak teprve budou vyplňovat text a vkládat obrázky. A důkladnou kontrolou chceme zabránit, aby se jednotné zadání roztahovalo na velký počet stran.
 
Re:Re:úprava zadání
16. 09. 2011, 15:04:12 | Mgr. Koutný Marcel A obrazová grafika bude taky změněna pro použití do kopírky? Aby to nebyli kopie (scany) z učebnic, které se špatně kopírují.
 
Re:Re:Re:úprava zadání
23. 09. 2011, 13:56:58 | Libor Berny V systemu je nastaveno, ze obrazky muze autor do textu zadani vlozit, pokud ma obrazek rozsliśeni 300 dpi, tim se ten probelm vyresi
 
Re:Re:Re:Re:úprava zadání
26. 09. 2011, 01:02:17 | Mgr. Koutný Marcel A jak systém pozná, že se jedná o scan fotografie mnohdy malé z učebnice, která se prakticky zle kopíruje. I když DPI bude mít 300 a vyšší.
Např. obráběč, obrázky nástrojů v tabulce,... obor klempíř řada foto, která na kopírce jsou špatně viditelné,...
 
Vaše otázky
23. 09. 2011, 20:20:48 | Irena Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda v oboru aranžér jsou zkoušky z cizího jazyka, a pokud ano, tak jestli jen ústní nebo i písemné. Děkuji
 
Vaše otázky 
26. 09. 2011, 08:50:18 | Zuzana Dvořáková Dobrý den,
ano, zkouška z cizího jazyka, lépe řečeno krátká jazyková část, je zahrnuta (překlad slovní zásoby a jednoduchých vět). Pro školní rok 2010/11 jsme ji zařadili nově a to do písemné části jednotného zadání.
 
Zadání žákům? 
30. 09. 2011, 09:55:31 | Mgr. Ilona Hamanová Dobrý den,
naše škola uvažuje o zapojení do Jednotných závěrečných zkoušek. V souvislosti s tím se objevuje hlavně otázka ohledně zpřístupnění závěrečných otázek ústní části zkoušky žákům nebo alespoň učitelům odborných předmětů. Dosud u nás, stejně asi jako i jinde, byla praxe taková, že před Vánočními prázdninami dostali všichni žáci výtisk otázek k ústním zkouškám a podle nich se připravovali. Podle toho, co jsem dosud k JZZ četla mi připadá, že všichni (učitelé i žáci) kromě ředitele školy, případně osob pověřených tiskem zadání uvidí zadání poprvé až ve zkouškový den. Prosím Vás tedy o ujasnění této otázky. Děkuji
 
Re:Zadání žákům?
1. 10. 2011, 10:02:34 | Ing. Kamila Kovářová Stoletá praxe je fakt jiná, než v monopolu JZZZ. I u nás se před vánoci, rozdávali okruhy (ne konkrétní otázky).
Podívejte se po internetu, je toho tam mnoho. Všechny roky JZZZ se tam dají najít a můžete z toho čerpat.
NUOV by měl změnit strategii a mít JZZZ hotové do Vánoc, aby to mistři na OV a učitelé dostali včas. KDyž to v březnu dostanou do škol je to moc pozdě.
Moc pozdě aby !!! učitel probral i to co se na některých školách neučí, pouze se o tom umíní, jelikož to je k ničemu. Na řadě škol se bere více praktická teorie, než trapná teorie podle RVP - ŠVP. která neodráží zkušenosti z firem.
Jsou školy, kde aby nezasahovali do JZZZ, tak pokud si někdo vezme téma, které nebylo do hloubky probrané i správnou odpověď. Pak jsou školy, kde to předělají a sporná témata vyškrtnou a nahradí svými
Nejlepší je nevstupovat do JZZZ, ale podle vzoru JZZZ si udělat své vlastní ZZ. Máte vlastně ZZ podle svých představ, ale s možností mít stejné zadání. A pookud si to upravíte k obrazu svému i výrobky, tak ani licenční či podobné zákony neporušíte...
 
Re:Re:Zadání žákům?
3. 10. 2011, 15:01:15 | Dana Kočková Dobrý den, jednotná zadání se připravují v období září-únor a v březnu jsou zpřístupňována školám. Po jejich prostudování se šola (resp. její řditel) rozhodne, jestli zadání využije nebo ne. Může také využít zadání pro jednu nebo dvě zkoušky (písemnou, praktickou nebo ústní) a pro zbylé použít zadání vlastní. Jednotné zadání není povinné, školy ho dostávají jako nabídku, kterou mohou, ale nemusí využít.
 
Re:Zadání žákům?
3. 10. 2011, 14:53:35 | Dana Kočková Dobrý den, jednotná zadání(pro písemnou, praktickou a ústní zkoušku)budou ředitelům škol zpřístupněna v průběhu března 2012. Následně zadání získají vyučující, kteří budou připravovat závěrečné zkoušky. Žákům bude zadání předáno až v den zkoušky. Můžete jim pochopitelně před Vánocemi předat okruhy nebo otázky k ústní zkoušce, tak jako obvykle. Obsah okruhů máte možnost porovnat s loňským jednotným zadáním (ke kterému má škola stále přístup).
 
registrace
5. 10. 2011, 13:23:39 | Lukešová Dobrý den, můžete mi, prosím, sdělit do kdy se musí škola registrovat, aby mohla využít JZZZ?
Děkuji za odpověď. Lukešová
 
Re:registrace 
6. 10. 2011, 08:36:31 | Dana Kočková Dobrý den, registrovat se můžete kdykoliv podle pokynů na http://www.nuov.cz/nzz/informacni-system-nzz.
Získáte tak přístup k loňským jednotným zadáním. Nová zadání budou zpřístupněna v březnu 2012.
 
K čemu mohu použít jednotné zadání?
8. 10. 2011, 13:32:20 | Ing. Roman Fracis Na některých školách stará jednotná zadání (tedy opravená od chyb) používají normálně při výuce. Tedy ne v tom provedení jako poskytujete školám, ale bez hlavičky o JZZZ a samostatné úlohy. Tedy test, výkres, kusovník. Samozřejmostí je, že neřeknou studentům, že je to z jednotného zadání, ale že to co právě procvičují, tak na podobném principu může být i u písemné ZZ.
Podobně i výrobky z praktických ZZ.
JE TO MOŽNÉ? Můžeme to takto používat?
Děkuji za odpověď, abych měl klidný svědomí, když to tolik škol dělá (fakt jich znám hodně, mluvíme o tom s kolegy z jiných škol na různých setkáních pedagogů, soutěžích apod.) Akorát je hrozné, že celé zadání vždycky někdo musí přepsat, oscanovat a projet SW OCR ,... aby se to dalo ve Wordu upravit. Bylo by asi dobré to zveřejňovat i v tomto editovatelném formátu, protože, kdo si to chce upravit, tak si to upraví i když mu to dáte v jakémkoliv formátu. A takhle se to pak šíří mezi námi.
 
Re:K čemu mohu použít jednotné zadání?
11. 10. 2011, 09:46:44 | Romana Jezberová Vážený pane kolego,
k využívání jednotného zadání či jeho dílčích částí v běžné výuce by ve školách nemělo docházet.
Každý z vyučujících, který připravuje závěrečnou zkoušku podle JZZZ, totiž podepisuje závazek mlčenlivosti a je povinen zabezpečit JZZZ před únikem informací.
Jako tvůrci jednotného zadání ovšem nemůžeme zabránit tomu, aby vyučující nepředkládali dílčí části (tj. jednotlivé úkoly) vybrané z JZZZ z předchozích let žákům.
Je zcela logické, že snaží tímto způsobem o to, aby žáci byli lépe připraveni na ZZ.
Každému bychom ovšem velmi doporučovali v žádném případě nepředkládat žákům celá témata.
Také jednotlivé úkoly či otázky vybrané z JZZZ by vyučující měl přinejmenším pozměnit (např. jinak formulovat obsahově stejné otázky, příp. pozměnit výpočty apod.).
Vyhne se tak příp. nepříjemnostem se strany kontrolních orgánů (ČŠI).
Rovněž nepokládáme za žádoucí, aby si žáci hromadně sdělovali, že i přestože je zadání ZZ „tajné“, řeší nyní úkol či dokonce téma, který byl vloni součástí JZZZ. Z uvedeného důvodu také neposkytujeme JZZZ v editovatelném formátu.
 
Re:Re:K čemu mohu použít jednotné zadání?
18. 10. 2011, 23:28:37 | Mgr. Kamila Kovaříková Zbytečnost a prudérství.
Z Vašeho needitovatelného zadání se dá během pár minut udělat editovatelné. PS. i kdybyste to poskytovali pouze v papírové podobě, tak dnešní scanery s OCR systémem udělají totéž za pár minut a pak stačí doba co vypijete jednu kávu provést korekce chyb. S pozdravem Kamča
 
Re:Re:K čemu mohu použít jednotné zadání?
13. 11. 2011, 21:25:34 | Petr Hejma Tak a teď mi řekněte jak k tomu přijdeme jako u nás (ale asi i na jiných školách, jak jsem tak na konferenci učitelů Jihomoravského kraje spolu mluvili), když se do zadání dostala témata, která u nás na škole používáme k výuce. Tedy, že jedna z našich kolegyň dala do zadání úlohy, které ve škole probíráme, cvičíme, počítáme,...
Tak proč byxch pozměňoval zadání, jinak to formuloval a měnil čísla. Ta zadání tady jsou historicky již po kolegách, kteří tu již mnoho let neučí a dědí se z kantora na kantora.
Co s tím???
kdo mi na to odpoví?
 
Tisk potvrzení o absolvování zkoušky v angličtině
11. 10. 2011, 12:59:59 | Jana Vančatová Pokouším se vytisknout našim absolventům učebních oborů potvrzení o absolvování JZZZ v angličtině. Když zadám vpravo dolů číslo vysvědčení a dám tisknout nebo uložit, číslo se zkráí o první čtyři místa. (Příklad AB 123
456 se zkrátí na 23456.)Co s tím?
 
Re:Tisk potvrzení o absolvování zkoušky v angličtině
12. 10. 2011, 07:54:23 | Jan Velický Dobrý den. Stáhněte si znovu příslušnou šablonu a uložte. Pole čísla vysvedčení umožňuje zápis patnácti znaků. Pokud budete potřebovat další pomoc, kontaktujte prosím přímo webmastera.
 
složení předmětů
13. 10. 2011, 13:04:36 | vlasta stejskalová Vážení, kdy budu znát složení předmětů, ze kterých se bude skládat písemná závěrečná zkouška oboru aranžér.
S pozdravem
v. stejskalová
 
Re:složení předmětů
18. 10. 2011, 10:16:08 | Zuzana Dvořáková Dobrý den,
první pracovní setkání autorského týmu pro OV Aranžér pro letošní školní rok bude až za týden. Tam se rozhoduje o složení jednotlivých zkoušek. Ale troufnu si tvrdit, že koncepce písemné zkoušky se nebude příliš lišit od loňského roku.
 
Vaše otázky
13. 10. 2011, 19:53:56 | Milena Ungerová Dobrý den, chci se zeptat, jestli budou ve školním roce 2011/2012 v JZZZ pro obor cukrář podobně koncipované přepočty surovinových norem, jako byly v předchozím roce. Loňské ročníky totiž ještě měly výuku podle starých osnov, ale letošní už se učí podle švp. Při výpočtech se používá tzv. přepočtové číslo, ale v testech byla zkratka K. Znamená koeficient (což je to stejné, jako přepočtové číslo). V učebnicích se tento výraz už neužívá, žáci tedy o něm neměli po celé 3 roky ponětí. Já ve výuce totiž používám výraz přepočtové číslo. Ráda bych tedy věděla, jak to bude letos - abych do nich tentokrát nehustila koeficient, a pak tam nenašla přepočtové číslo. Děkuji.
 
Vaše otázky
20. 10. 2011, 11:05:51 | Eva Rathouská Grmelová Dobrý den paní Ungerová, odpovědí autorského týmu je, že se bude v písemné zkoušce používat přepočtové číslo (p.č.), které se počítá resp. zaokrouhluje na 2 desetinná místa. Pokud budete mít další dotazy je možné se na nás znovu obrátit. Hezký den. Eva Rathouská Grmelová
 
Re:Vaše otázky
1. 11. 2011, 19:10:52 | Milena Ungerová Díky za odpověď. Takže je to letos jinak. Už ne koeficient. Dokonce i to zaokrouhlování je jinak.....vloni to bylo na 3 desetinná čísla. Apropó - byly tam v zaokrouhlování chyby.
 
Vaše otázky
2. 11. 2011, 09:20:00 | Eva Rathouská Grmelová Dobrý den paní Ungerová, děkujeme za komunikaci s Vámi. Budeme se snažit, aby chyby v JZZZ Cukrář v letošním školnim roce nebyly. Přeji Vám příjemný den.
 
test - klempíř
6. 11. 2011, 22:11:19 | Unrát Vlastimil Dobrý den
nebylo by možné něco inteligentního udělat s testy?
1. jsou rozplizlé až na 5 papírů a přitom by to šlo udělat tak, že by ty krátké odpovědi byli vedle sebe. Např. a) stříbro b) měď c) železo atd. Rozumíte?
2. jsou všude stejné (u všech témat) a když sedí studenti vedle sebe, tak to opíšou. Tedy opisují. A neuhlídáte to ve třídě, kde sedí 32 studentů.  Představovali bychom si to tak, že by jsme mohli studentům rozdat více verzí testů, takže by to neopsali. Kdyby tu bylo deset, patnáct, dvacet různých verzí. Třeba obráběč je má rozdílné v tématech, to je paráda. Ale také rozplizlé. Děkuji za pochopení.
 
Re:test - klempíř 
7. 11. 2011, 23:02:55 | Roman Pane kolego, neřešte to, hoďte to do wordu, dejte řádkování jedna, velikost písma 8 - 10, zmenšete okraje stránky na jeden centimetr a rozdělte to na více tzv. novinových sloupců a máte test o pár stránek menší. U nás si to takto děláme sami z toho jednotného zadání, které je fakt natažené a které by nám jinak hodně nabouralo rozpočet s kopírováním. Sice nás to zdržuje, ale funguje to.
Jak to hodit do wordu vám určitě nějaký Váš ajťák poradí a když ne, tak studenti umí fakt hodně věcí.
 
Re:test - klempíř
7. 11. 2011, 23:04:51 | Roman dodatek: samozřejmě jsem měl na mysli, že Vám studenti ukážou jak to udělat na zcela jiném PDFku, ale ne na souboru s jednotným zadáním :-)) to by se NUOVu nelíbilo a nebylo to tak myšleno
 
Vaše otázky
7. 11. 2011, 10:55:58 | Romana Jezberová Dobrý den pane kolego,
Váš dotaz předáme tvůrcům jednotného zadání oboru klempíř, kteří rozhodují o tom, jaký obsah a formu mají testy v daném oboru. Požádáme je o zvážení, zda je žádoucí pro různá témata zadávat obsahově různé testy, nebo například ponechat stejný obsah testů,ale u jednotlivých témat změnit pořadí a čísla otázek, aby žáci nemohli tak snadno opisovat.
Pokud jde o formální úpravy testů (t.j. že jsou "rozplizlé"), předpokládáme, že nejpozději v příštím školním roce již budou ve všedch jednotných zadáních vytvářeny testy zcela jinak: Bude zprovozněn nový vnitřní editor JZZZ, který poskytne všem tvůrcům jednotného zadání pevnou strukturu pro tvorbu testů a neumožní jejich přílišné "roztažení" na řadě stránek JZZZ.
 
cmHDPNnxIo 
8. 11. 2011, 22:31:35 | srjnoqr GuwHVu irwwxcezrppk, [url=http://xfonkkmcgjyz.com/]xfonkkmcgjyz[/url], [link=http://ydoerjcbxabk.com/]ydoerjcbxabk[/link], http://caxhbhwisses.com/
 
Vaše otázky
14. 11. 2011, 00:11:02 | Sliby - chyby bylo napsáno
15. 04. 2011, 14:38:30 | Libor Berný Opět Vaše připomínky předávám vedoucímu autorského týmu...
...Můžete mně prosím napsat e-mail na adresu libor.berny@nuov_cz, abych Vám mohl napsat vypořádání.  Stalo se, bylo hned zasláno, ale nic mi do dnes nedošlo. Ale jak sleduji diskuzi, je to asi zcela podle pravidel.
 
Re:Vaše otázky
14. 11. 2011, 10:25:29 | Libor Berný Vážený pane, našel jsem e-mail, kde jsem Vám odpověděl a předal vyjádření editora zadání pana ing.Svobody. E-mail jsem odeslal 19.4. A odešel z mého počítače. Pokud máte problémy s e-mailovou poštou dejte si ji laskavě do pořádku. S pozdravem Libor Berný.
 
Re:Re:Vaše otázky
14. 11. 2011, 21:47:03 | ach jo Urážet umíte. To je pravda. A nebo jste úplně naivní, že tomu nerozumíte. Jak mohu ovlivnit fungování pošty na Seznamu, když pošlete mejl petrovi, tak dojde pavlovi. Ověřeno. Ověřeno, že kolikrát odeslaný e-mail nedojde kam má dojít. A vy místo aby jste ukázal tvář džentmena, a napsal, něco jako, posílám znovu, třeba se někde ztratil,...tak se necháte obyčejně vytočit.
 
Re:Vaše otázky
14. 11. 2011, 10:29:15 | Dana Kočková Informaci o úpravě výkresů v jednotném zadání Obráběč kovů spolu s vyjádřením Ing. Svobody (vedoucí autorského týmu) jsme odeslali na adresu Ing. Skuhravého 19. 4. 2011. Zprávu máme archivovanou, můžeme Vám ji znovu přeposlat.
 
Re:Re:Vaše otázky
14. 11. 2011, 21:49:10 | mám vás snad prosit na kolenou? A proč asi myslíte, že jsem před půlrokem vznášel námitku? Mám se snad doprošovat. To se u nás na Moravě stát nemůže.
 
Re:Re:Re:Vaše otázky
15. 11. 2011, 08:51:59 | Dana Kočková Dobrý den, vypořádání Vaší připomínky jsem odeslala na e-mailovou adresu, na kterou jsme odpovídali 19. 4. 2011. Kdyby byl opět problém s poštou, sdělte mi prosím, kam Vám máme zprávu poslat. Děkuji. dana.kockova@nuv_cz.
 
Vaše otázky
15. 11. 2011, 10:40:28 | Radek radovan.skuhravy@seznam_cz
 
Vaše otázky
22. 11. 2011, 22:49:32 | Mawerick Stat si zase neco vymyslel a zase na to dojedou nase deti to uz neni mozne od prvni republiky ucnovske zkousky fungovaly dobre tak nevim proc to zese menit od kdypak se na ucnovskych zkouska zkous z cizyho jazyka to snad ne to uz je moc i na me na ucnaky vetsinou chodi deti ktere nemaji na maturu tak porc to delat jednoduse kdyz to jde zase slozite ze
 
Vaše otázky
23. 11. 2011, 11:48:31 | Romana Jezberová Dobrý den, mrzí nás, že považujete naši snahu o sjednocení požadavků na to, aby absolventi téhož oboru (např.instalatér, nebo zedník) uměli všichni to, co je obecně všemi odborníky považováno za podstatné a základní pro výkon jejich budoucí profese. Právě k tomu směřuje jednotné zadání závěrečné zkoušky. Také po cca 8 letém ověřování tohoto způsobu ZZ lze říci, že to pochopily i odborné školy. Jednotné zadání je jim dosud pouze nabízeno a jeho využívání ve školách je dobrovolné. I přesto vloni využilo jednotné zadíní alespoň v jednom z vyučovaných oborů více než 76% škol v oborech vzdělání kategorie H (běžné učební obory).
Proč to asi školy dělají, když nemusí?
Problém je v tom, že po roce 1990 až dosud si mohla každá odborná škola navrhovat obsah závěrečné zkoušky sama. Pak se stávalo, že zkouška v témže oboru měla na různých školách velmi rozdílnou úroveň. Také hodnota výučního listu v očích veřejnosti (a hlavně zaměstnavatelů) značně poklesla. Nyní obsah ZZ vytvářejí společně odborní učitelé z různých škol a shodují se na tom, co je pro obor podstatné. Zaměstnavatelé posuzují jednotná zadání a hlídají, aby zadání neobsahovalo třeba zastaralé technologie, které se již v praxi běžně neužívají, apod.
Nakonec, pokud jde o ten cizí jazyk, prosím nelekejte se: Cizí jazyk je zařazen pouze do zadání takových oborů, kde je významně potřebný pro praktický výkon profese - např. kuchař,číšník, kadeřník.... Obory, kde není nutný, jej u závěrečné zkoušky pochopitelně nemají. Nám jde o to, absolventi oboru zvládali profesi a nemíníme je stressovat u ZZ nepřiměřenými požadavky na perfektní zvládání složitostí české gramatiky nebo zbytečným zkoušením teoretických vědomostí z předmětů, které v praxi neuplatní.
Pokud se podaří trochu přispět jednotným zadáním k tomu, aby výuční list opět nabyl v Čechách tradiční společenské vážnosti, budeme velmi rádi.
 
Re:Vaše otázky
4. 01. 2012, 23:26:53 | Student První tři řádky mě teda dostaly říkate aby všichni měly stejne vědomosti ale zkouška není poviná pro všechny školy tudiž si studenti budou vybírat školu podle naročnosti zkoušek.teda ja bych to tak alespoň udělal.
takže se muže taky stát to že v ČR bude spostu lidi vycházet jen se základním vzdělaním pač pro ty slabší tu asi není místo možna nějaký ten dvouletý obor :D
 
Vaše otázky
25. 11. 2011, 21:18:53 | Martin dobry den chci se zepat jestli k temto zkouskam budou i nove vyucni listy podle vseho jsou tezsi nez normalni zkousky ale lehci nez maturity a pripada mi trozku nefer ze nektere skoly treba se stejnymi obory (kdyz tedy tvrdite ze jsou tyto zkousky dobrovolne) maji tyto zkousky jednodusi nez ty druhe takze by mely byt k JZZZ nejake jine vyucni listy ne?? nebo by to tam melo byt alespon zapsano ze studenti absolvovaly JZZZ
 
Re:Vaše otázky
28. 11. 2011, 12:26:30 | Dana Kočková Dobrý den. Školy,kde žáci skládají závěrečné zkoušky podle jednotných zadání, žákům vystavují zvláštní formulář jako přílohu k výučnímu listu:
http://www.nuov.cz/nzz/certifikat
 
Ošetřovatelská péče
29. 11. 2011, 18:48:57 | Marie Bartoňová Dobrý den, tvůrci jednotného zadání témat k písemným, praktickým i ústním zkouškám nepřihlédli k RVP a ŠVP pro učební obor Ošetřovatel!!, ale téměř všechna témata se vztahují k předmětu Ošetřovatelství maturitních oborů a oborů vyšších zdravotnických škol!Naše škola se dobrovolně účastnila písemné a praktické části,ale jen proto,že nebylo problém vybrat 3 - 5 témat z
nabídky. Ústní zkoušky by v této podobě nebylo možné realizovat. Ať tvůrci jednotného zadání ještě jednou prostudují RVP oboru Ošetřovatel 53-41-H/01.
 
Re:Ošetřovatelská péče
1. 12. 2011, 16:08:58 | Dana Kočková Jednotné zadání se připravuje pro stávající obor vzdělání 53-41-H/002 Ošetřovatel. Zadání bude také k dispozici školám s novým oborem 53-41-H/01 Ošetřovatel (s RVP), které ho mohou využít podle svého uvážení. Jednotné zadání pro nový obor se bude připravovat až za rok.
Číselné značení oceli
22. 12. 2011, 20:28:10 | L.Václavík V prvních zadáních oboru "Zámečník", nevím proč, nebylo možné použít přednostně značení oceli podle ČSN, prý bychom nebyli evropští. V posledním zadání (2010/2011) jsme se stali konečně vlastenci?

JZZ
8. 12. 2010, 22:06:17 | Milena Ungerová
Je pravda, že se škola po vyzkoušení JZZ sama rozhodne,zda se vrátí zpět k původním ZZ, nebo bude v JZZ pokračovat?
 
Re:JZZ
10. 12. 2010, 13:31:29 | Dana Kočková
Na webovém portálu jsou v březnu každé škole K DISPOZICI jednotná zadání. O obsahu závěrečných zkoušek ROZHODUJE ŘEDITEL ŠKOLY (Vyhláška č. 47/2005), a tak škola buď připraví ke zkouškám zadání vlastní nebo využije zadání jednotná. Využití jednotných zadání bylo a je zcela DOBROVOLNÉ.
 
Re:Re:JZZ
11. 12. 2010, 22:52:01 | Radim Hrbka
Jak dlouho DOBROVOLNÉ? Pak to přijde z vrchu nařízením, že to bude povinné a co s tím, když to je zatím nepoužitelné. Nemyslím to, že tam je tolik chyb, že kdyby podle toho naše kadeřnice pracovali, tak polovina lidí odejde holohlavá. Ale nepoužitelné v tom, že to bodování je málo přísné. Výučák dostane každá.
A naše paní ředitelka stejně napíše hodnocení, aby s tím neměla žádnou práci. Tak do zpětné odezvy je lepší napsat (jako ji to poradili jiní ředitelé), že je vše v pořádku. A je klid.
Učitelé mají míň práce, stejně jim nikdo nepřidá za práci navíc, tak JZZZ je ideál jak si nehonit triko. Co naplat - škola je placena za kus (za žáka) a hodně propadlých dělá škole špatnou reklamu, tak se radši všichni nechají projít.
Taková je realita. Hlavně se mi líbí, jak si všichni hrajeme na projekty,... výkazy,... ale je to samá lež. Papír sežere vše. Děti si řeknou, tam to uděláš, tam klidně běž. Fakt je, že nemáme problém s žáky. Když teď každá se u nás vyučí.
 
Re:Re:Re:JZZ
15. 12. 2010, 22:13:38 | Milena Ungerová
Máte naprostou pravdu - žáci nic neumějí - protože nic umět nechtějí, ale málokdo na to dojede....přece by za to mohla učitelka...A kdo by chtěl proti sobě štvát rodiče i vedení??? Jak ale donutit žáky, aby alespoň trošku pracovali? Po dobrém to nejde a po zlém taky ne. Už vím, co to znamená "vyhoření".
 
Re:Re:JZZ
15. 12. 2010, 22:06:20 | Milena Ungerová
Dokud nebudu mít možnost si je prohlédnout, tak nemohu vědět, jestli by nebylo lepší připravit zadání k ZZ sama. Podle toho, jak to probíhalo u oboru Aranžér na naší škole (byla jsem třídní dělené třídy - proto o tom vím), tak to příliš nikoho nenadchlo. Naprosto chyběla zkouška z cizího jazyka. Obor Aranžéř se tedy vrací k původním ZZ a Cukráři si to vyzkoušejí letos. Je někde alespoň malá zmínka o tom, v jakém rozsahu ta zkouška je - myslím jaká zkouška z jakého předmětu?
 
Re:Re:JZZ
10. 03. 2011, 22:53:20 | Milena Ungerová
"Školy samy a dobrovolně k té zkoušce přistupují, aniž by jim to nějaký zákon nařizoval," pochvaluje si také Jaromír Krejčí z ministerstva školství. V roce 2014 by tak prý chtěli jednotné zkoušky pro učně uzákonit, odpor škol a veřejnosti jako v případě státních maturit ale neočekávají. Tak tady jsem si přečetla, jak dlouho ještě budou tzv. DOBROVOLNÉ!
 
Vaše otázky
13. 12. 2010, 09:51:44 | Dana Kočková
Domníváme se, že model, kdy školy přistupují k jednotnému zadání postupně a dobrovolně, je lepší než model, kdy by se jednotné zadání stalo povinné, aniž by školy měly dostatek času se na něj adaptovat.
Své připomínky k jednotnému zadání pro obor Kadeřník sdělte prosím elektronicky editorce autorského týmu: vera.nemcova@nuov_cz. Děkuji.
 
Učební obor: Kuchař (65-52-H/001) Učební obor: Kuchař - číšník pro pohostinství (65-51-H/002) Dobrý den, kdy budou zveřejněny JZZ uvedených oborů pro školní rok 2010-11?? Nebo platí ty z minulého roku?? Děkuji
16. 12. 2010, 18:10:10 | Kocunová
nemám příspěvek
 
Re:Učební obor: Kuchař (65-52-H/001) Učební obor: Kuchař - číšník pro pohostinství (65-51-H/002)
Dobrý den, kdy budou zveřejněny JZZ uvedených oborů pro školní rok 2010-11?? Nebo platí ty z minulého roku?? Děkuji


17. 12. 2010, 18:31:56 | Dana Kočková
Jednotná zadání budou zpřístupněna na webovém portálu https://skoly.nzz.nuov.cz/ v průběhu března 2011. Součástí jednotného zadání v uvedených oborech je samostatná odborná práce (SOP), pokyny k zadání SOP obdrží školy poštou v lednu 2011 - budou rovněž zveřejněny na těchto webových stránkách projektu.
 
Re:Učební obor: Kuchař (65-52-H/001) Učební obor: Kuchař - číšník pro pohostinství (65-51-H/002) Dobrý den, kdy budou zveřejněny JZZ uvedených oborů pro školní rok 2010-11?? Nebo platí ty z minulého roku?? Děkuji
Odpovědět Smazat   15. 02. 2011, 17:41:58 | Lucie Kozáková
jo to by se mi taky hodilo =D
 
Vaše otázky
22. 12. 2010, 00:55:14 | Ing. Jaromír Halvsa
V průběhu března to je katastrofa!!! Třeba truhlář nemá šanci kvalitně připravit si materiál. Vemte do úvahy, že to v Březnu bude zveřejněné, ředitelé to stáhnou a budou vybírat a zbude žákům pouze duben a květen. Odečtěte teorii, tak to je 1 měsíc = 4 týdny = 20 dní praxe odečtěte velikonoce,...
Pokud jsme si to dělali sami, tak již v lednu žáci dostali zadání, aby si stihli vše připravit.
A to nepočítám, když někdo onemocní.
Z toho důvodu, také několik žáků nemůže absolvovat každý rok ZZ v řádném termínu.
Zde je vidět, že to nemají zase promyšlené a že nemají páru o tom co který obor potřebuje za přípravu.
A u nás nejdeme cestou, že to třeťákům, připravují druháci jako jinde,...
Chtělo by to dotáhnout do konce a zveřejňovat v lednu.
 
Re:Vaše otázky
6. 01. 2011, 14:40:47 | Jana Motyková
Vážený pane inženýre, na webovém portálu https://skoly.nzz.nuov.cz/ jsou v březnu po zadání identifikačních údajů k dispozici VŠEM ŠKOLÁM (prostřednictvím jejich vedení) jednotná zadání oborů, které vyučují. V průběhu pilotního ověřování i několikaleté existence této - pro školy zcela dobrovolné (a snad i výhodné nabídky) jednotných zadání závěrečných zkoušek - jsme se s obdobnou připomínkou u oboru truhlář nesetkali. Je zcela na Vás (resp. na vaší škole), zda jednotné zadání (nebo pouze jeho část) využijete, nebo připravíte své vlastní závěrečné zkoušky.
Pokud budete mít konkrétní připomínky k obsahu témat, kontaktujte mne na adrese jana.motykova@nuov_cz.
 
Re:Re:Vaše otázky
30. 01. 2011, 01:40:49 | Mgr. Peterka Ladislav
Dobrý den paní Motyková.
Ano, protože to řada škol zapře. Znám spoustu škol, kde budou lhát, že to tak nedělají, ale to nevadí.
Pokud si student tu svoji práci, chce nechat NA PAMÁTKU!!! jako práci poslední, tak se brání, aby používal předpřipravené dílce někým cizím z nižšího ročníku. Takové dílce jsou kolikrát nedobře obrobené, chyby v rozměrech,... Proč to dělat jednoduše, tak jak Komenský učil. Škola hrou!!! Děláte z toho grotesku.
 
Re:Re:Re:Vaše otázky
18. 02. 2011, 13:14:34 | Jana Motyková
Dobrý den pane magistře,
domnívám se, že pokud materiál k JZZZ připravují žáci nižších ročníků, tak by odpovědný pedagog (mistr odborného výcviku) měl zabezpečit jeho odpovídající kvalitu. Pokud si některé polotovary připravují sami žáci 3. ročníků, neměli by znát zadání zkoušky.
 
Vaše otázky
5. 02. 2011, 11:15:50 | Ing. Jaromír Halvsa
A jak to prosím Vás máme udělat, když studenti ten výrobek chtějí na památku, ale nesouhlasí s kvalitou připravených dílců od nižších ročníků. Odmítají to zaplatit a nám tady zůstávají neprodejné výrobky!!!
Prosím o odpověď na setkání. Bude nás tam takových více, ale mnozí to veřejně nepřiznají.
 
Re:Vaše otázky
18. 02. 2011, 13:46:27 | Jana Motyková
Dobrý den pane inženýre,
domnívám se, že pokud materiál k JZZZ připravují žáci nižších ročníků, tak by odpovědný pedagog (mistr odborného výcviku) měl zabezpečit jeho odpovídající kvalitu. Pokud si některé polotovary připravují sami žáci 3. ročníků, neměli by znát zadání zkoušky. Na krátkou dobu přípravy materiálu jsme žádné připomínky neobdrželi.
Své dotazy můžete přednést na seminářích, které se k JZZZ oboru Truhlář uskuteční ve druhé polovině března v Praze a v Brně a na které školy, které mají žáky tohoto oboru ve 3. ročníku, obdržely pozvánku.
 
Re:Re:Vaše otázky
26. 02. 2011, 19:06:34 | Bc. Jan Radomil
Vážení,
to dost dobře to nejde, když máte polovinu studentu na práci levých. Co s tím pokažený materiálem? Když to bude muset někdo udělat znovu, aby to bylo OK. Je vidět, že to smolíte od stolu a nikdy jste nebyli v praxi učňovského školství aspoň minimálně jeden rok.
Fakt je a přidávám se do diskuze, že si to na školách budeme dělat tak jak to je správné a jak vy nechcete. Nechcete nám pomoci a vymýšlíte zrůdný model průběhu závěrečných zkoušek.
A kde není žalobce, není soudce, Navenek se budeme tvářit, že dodržujeme Vaše pravidla, ale uděláme si to po svém. Jen nás učíte podvádět a zároveň jako škola učíme podvádět mladou generaci. Tfuj.
Proč bych se na to náš zástupce, který tam pojede ptal na tom setkání, když nevidím vůli dát školám volnou ruku, aby si to mohli upravit podle situace, která je v daném ročníku.

zavěrečné zkoušky   5. 02. 2011, 18:30:51 |
 mirka chtěla bych se zeptat mám tema gastronomie na příč časem vubec nevím co si mám pod tímto představit ...prosím o radu..děkuji předem ...

Re:zavěrečné zkoušky 11. 02. 2011, 08:12:10 | 
Taťána Vencovská Dobrý den.
Témata k samostatné odborné práci jsou úmyslně volena tak, aby umožňovala co nejširší možnosti pro jejich zpracování. Specifikace tématu se odvíjí od zájmu a možností žáka. Pro téma Gastronomie napříč časem je možné využít například témata související s historií a stravováním v libovolné etapě nebo také s budoucností a představami žáka, jak se bude gastronomie vyvíjet.
 
Závěrečky   15. 02. 2011, 17:38:15 | 
Lucie Kozáková No bohužel sem tedy měla takovýhle štěstí a tohle téma na Závěrečné zkoušky si dnes vytáhla..=/ ..Popravdě si s tím taqké nevím rady a žádného zkušeného kuchaře a číšníka neznám..Jsem obor kuchař číšník takže potřebuji jak něco o tom tak taky jak založit tabuly..co uvařit .. =) a hlavně to teda taky musím přeložit do němčiny a odkecat o tom něco jak v češtině tak ještě v němčině.. a jelikož mluvim rychle tak by toho teda mělo bejt hodně abych měla o čem těch 5 minut mluvit a neměla to odkecaný už za =D poraďe prosííím =)
Re:Závěrečky 15. 02. 2011, 17:45:14 
Lucie Kozáková ***oprava : taky dnes vytáhla... ( Gastronomie napříč časem).
 
Re:Re:Závěrečky   16. 02. 2011, 10:32:16
 Taťána Vencovská K vašemu dotazu , týkajícímu se SOP na téma Gastronomie napříč časem bych Vám doporučila promyslet si možnosti, které Vám toto téma poskytuje. Zvolit si nějakou výraznou časovou etapu, ke které máte vztah, zjistit si, co bylo v té době pro gastronomii typické ( příklady témat -stravování na venkově počátkem minulého století , stravování podle Dobromily Rettigové apd.). Vyhledat si potřebnou literaturu a kuchařky, vybrat vhodnou skladbu menu atd. Nejvíce ze všeho však doporučuji konzultovat průběžně s učiteli jak odborného výcviku, tak teoretického vyučování u Vás ve škole. Ti Vám přesně poradí, jak byste měla postupovat, abyste práci zvládla po obsahové, odborné i formální stránce včas. Na konzultaci jazykové části zase doporučuji obrátit se na učitele cizích jazyků, kteří Vám rádi poradí.
Re:Re:Re:Závěrečky 1. 03. 2011, 16:43:36
Britka Zdravím,taktéž jsem si vytáhla Gastronomii napříč časem a jako podtéma jsem zvolila právě Rettigovou.Jenže si nevím rady s charakteristikou tabule.O Rettigové jsem toho našla spoustu,mám i plno kuchařek ze kterých čerpám,ale potřebovala bych nakopnout s tou charakteristikou.
Re:Re:Re:Re:Závěrečky 17. 03. 2011, 08:34:38 
Taťána Vencovská Doporučuji, abyste do charakteristiky příležitosti ve stručnosti popsala dobu, kdy Magdalena Dobromila Rettigová žila, jak se vařilo, jaké suroviny se používaly, jaké byly pokrmy a co vás zaujalo např. odlišnosti od dnešního stravování. Co se týká tabule, ta musí odpovídat tomu, co se učíte. Připravíte nákres tabule včetně výzdoby. Právě výzdobu je vhodné zaměřit na období konce 19. století. Dále je požadován nákres prostření pro 1 osobu včetně popisu. Své představy konzultujte s učiteli odborného výcviku, kteří vám jistě rádi poradí a uvidíte, že se vám vše nakonec povede.
Re:Re:Re:Re:Re:Závěrečky 22. 03. 2011, 16:21:42
Britka Děkuji mnohokrát :)..s naší mistrovou jsem už něco prokonzultovat chtěla,ale není zrovna dvakrát ochotná a řekla bych,že ani moc chytrá(mladá holka,co před časem dokončila školu a mnoho znalostmi neoplývá),tak jsem jako konzultantku svojí práce zvolila jinou paní mistrovou,která je ohromně vstřícná a ráda mi pomůže.
JZZ u dvouletých učebních oborů 18. 02. 2011, 10:15:19 | Marta Bernatíková Prosím o iformaci, zda u dvouletých učebních oborů je rovněž JZZ.
Děkuji. Bernatíková
Re:JZZ u dvouletých učebních oborů 18. 02. 2011, 12:00:23 | Dana Kočková Přehled JZZZ pro obory kategorie E (mezi nimiž jsou i dvouleté obory) naleznete zde: http://www.nuov.cz/nzz/co-pripravujeme-ve-skolnim-roce-2010-11.
Vaše otázky 20. 02. 2011, 14:55:40 | L.Václavík Kdy se předpokládá spuštění jednotného zadání závěrečné zkoušky pro obor "Hutník" ?
Re:Vaše otázky  21. 02. 2011, 09:29:41 | Dana Kočková Jednotná zadání budou zpřístupňována postupně v průběhu března. Konkrétní datum závisí na termínu dokončení prací v autorském týmu a na výsledku následné kontroly. Na webových stránkách budeme průběžně informovat o tom, která zadání jsou již zpřístupněna.
Vaše otázky  2. 03. 2011, 13:38:23 | Niky ACHJOOO..uz je brezen a nemame ani otazky jsem obor kuchar cisnik..uceni mi moc nejde pochybuju otom ze zkousku uspesne zvladnu:(
Re:Vaše otázky 2. 03. 2011, 15:45:45 | Dana kočková Hlavu vzhůru!Zkoušky určitě zvládnete. Požádejte učitele o radu, jak se na ně připravit a postupujte podle jejich pokynů. Jednotná zadání budou zpřístupněna v průběhu března - ovšem jen pro učitele, kteří budou zkoušky připravovat. Žáci zadání dostanou až před zkouškou.
Vaše otázky 11. 03. 2011, 18:27:00 | HAUR Dobrý den..vybrala jsem si toto téma k závěrečné zkoušce..ale hledám, jak kde získat informace jak na to..moc nepochopila jsem : GASTRONOMIE NAPŘÍČ ČASES..chápu , že je to od náky doby až doposud..ale stále nevím moc pořádně..chci jít do toho s tím, že chápu i to téma úplně, abych vedela jak na to..mohla byste mi doporučit?jak mám na to jednoduše jít??s tím i , že porozumím tématu tak že bude se mi to dělat líp, než moc nerozumět tomu..Dekuju moc za odpoved..jinak hold nějak sama poradím:-) ale když tedka koukám, že už dost jste lidem poradila..tak kdyby jste mi odpovedela, byla bych ráda..:-)
Re:Vaše otázky 14. 03. 2011, 15:07:31 | Dana Kočková Přečtěte si prosím odpověď Ing. Vencovské na dotaz ze 16.2. Požádajte o konzultaci učitele nebo učitelku, která vám práci zadávala.
Re:Vaše otázky 3. 04. 2011, 15:35:42 | Klára Ahoj. Vylosovala jsem si stejne tema a nejsem z toho vubec chytra :( dala jsi uz neco dohromady??
Vaše otázky  14. 03. 2011, 15:36:44 | Jaroslav Halama dobrý den
náš pan mistr nám řekl že nám materiál budou připravovat druháci.a když jsme s tím nesouhlasili tak nám řekl že máme napsat sem že on s tím nic neuděla.Co je to za hlouposti kdyš já si výrobek chci koupi a darovat své mamince k narozeninám. Já si ho chci vyrobit od píki a ne dostat materiál kde se nebudu moci spolehnout na kvalitu lepené spárovky, dýhování ,,..
všdyť to do teťka šlo že si třeťáci mohli připravovat sami materiál k zavěrečkám.
Děkuji že budete jednat rozumě a že si to všichni tak jak byly zviklí připraví sami.
děkuji moc za celý třetí ročník truhlářů
Re:Vaše otázky 27. 03. 2011, 13:29:38 | Dana Kočková Dobrý den,
o tom, jakým způsobem se bude připravovat materiál pro závěrečnou zkoušku, rozhoduje škola; vychází při tom z konkrétních podmínek a možností, které má.
Vaše otázky 15. 03. 2011, 19:00:42 | Niky Dobrý den,chtela bych se zeptat jak ma vypadat obsah,nebo jak to ma jit jednotlive za sebou,pred chvili jsem na internetu narazila na nejakou predlohu obsahu a mam to uplne jinac serazene.Ubec nevim co s praci,ve skole nam k tomu nic nerekli neco mam zpracovane ale s obsahem si nevim rady
Re:Vaše otázky 17. 03. 2011, 08:16:18 | Taťána Vencovská Úkolem obsahu je umožnit snáze se zorientovat v delším textu. Zpracujte ho tak, aby odpovídal skutečnému řazení jednotlivých částí vaší práce, které bude vycházet ze zadané osnovy práce, kterou jste dostali k dispozici při zadání SOP. Můžete se podívat i na www.nuov.cz/nzz/pohostinství , kde je pořadovaná struktura práce také popsána. V každém případě doporučuji konzultovat zpracování práce s vašimi učiteli odborného výcviku, teoretických předmětů i dalších podle potřeby.
Vaše otázky 15. 03. 2011, 19:08:38 | niky jsem obor kuchař číšník...patri to k tomu obsahu,moc vam predem dekuji za odpoved
Vaše otázky 15. 03. 2011, 20:11:27 | Simča Dobrý den chtěla bych poradit k tématu gastronomie napříč časem potřebovala bych vědět jen jak mám začít s objednávkou? Děkuji předem za odpověď
Re:Vaše otázky 17. 03. 2011, 08:50:10 | Taťána Vencovská Objednávka musí mít příslušné náležitosti jako např.datum,označení objednatele, označení adresáta atd. Text bude vycházet z toho, co objednáváte. Váš dotaz se týká běžného učiva, proto se zeptejte svého učitele ve škole.
V průběhu března ?  21. 03. 2011, 13:30:11 | J. Spurná Dobrý den, je již 21. 3. - kdy budou zveřejněna zadání ? Rádi bychom se již připravovali, zejména teď po seminářích, když zjišťujeme, že došlo v některých našich oborech k docela výrazným změnám. Děkuji.
Re:V průběhu března ?  21. 03. 2011, 13:47:00 | Dana Kočková Zadání jsou zpřístupňována postupně - nyní je jich cca 70. Konkrétní dotaz (o jakou školu se jedná, která JZZZ očekávate atd.) napište RNDr. Bernému: libor.berny@nuov_cz
Vaše otázky  22. 03. 2011, 06:25:51 | Niky Dobrý den chtela jsem se zeptat jestli se nekde na internetu daji stahnout otazky- okruhy z ekonomiky ve skole nam jeste nic nedali a myslim ze je uz ted pozde
Re:Vaše otázky  22. 03. 2011, 10:40:28 | Taťána Vencovská Pokud máte na mysli obor Kuchař - číšník, mohu Vám poskytnout následující informaci. Ekonomika je zastoupena pouze v písemné zkoušce a to jednou otázkou, která vychází z platných učebních onov, týká se tedy běžného učiva, které jste ve škole probírali.U písemné zkoušky si můžete vybrat téma ze 3 nabízených, můžete si tedy zvolit takové téma, jehož skladba otázek v písemné zkoušce Vám bude nejlépe vyhovovat.
Vaše otázky  23. 03. 2011, 20:09:53 | Lukáš Dobrý den,
prosím Vás jsem studentem pekař a chci se zeptat jestli budou těžké stroje a zařízení.Vloni dostali bývalí třeťáci zadání již na konci ledna,ale my jsme stále nic nedostali.Učitel mi otázky neprozradí jelikož je údajně neví.Prosím o brzkou odpověď,děkuji.
Re:Vaše otázky 24. 03. 2011, 14:09:09 | Ema Baboráková Lukáši, rozsah znalostí z předmětu strojů a zařízení,který se bude prověřovat v písemné části závěrečné zkoušky, bude v souladu s tím, co jste probrali dle tematického plánu. Je na každé škole, zda žákům sdělí jakýsi okruh témat, která se mohou vyskytovat v podobě zadání jednotlivých otázek ve vlastní závěrečné zkoušce.
Re:Re:Vaše otázky   1. 04. 2011, 16:18:12 | Ivan Dobrý den, na záverečnou práci jsem si vylosoval Gastronomie napříč časem. Jsem vegetarián a proto bych chtěl mít v práci vegetariánské menu. Boužel mně nenapadá nějaké téma na které by se takové menu dalo použít. Děkuji za radu
Vegetarianske Menu   1. 04. 2011, 16:20:18 | Ivan Dobrý den, na záverečnou práci jsem si vylosoval Gastronomie napříč časem. Jsem vegetarián a proto bych chtěl mít v práci vegetariánské menu. Boužel mně nenapadá nějaké téma na které by se takové menu dalo použít. Děkuji za radu
Re:Vegetarianske Menu   10. 04. 2011, 09:41:42 | Dana Kočková Spoustu informací o vegeteriánství naleznete např na Wikipedii. Jsou tam rovněž informace o historii vegeteriánství. Ty by se Vám pro zpracování SOP mohly hodit.
Vaše otázky   23. 03. 2011, 20:12:23 | Lukáš Promiňte,to jsem zas já.
Zapoměl jsem se také zeptat jestli při ZZ v oboru pekař bude také English (angličtina),děkuji.
Re:Vaše otázky   24. 03. 2011, 14:11:53 | Ema Baboráková Sděluji Vám, že znalost angličtiny se bude prověřovat v písemné části JZZZ. Vašim úkolem bude přeložit jednoduchý text dopisu nebo rozhovoru, který se týká Vaší profese.
Gastronomie napříč časem   29. 03. 2011, 16:57:48 | majinka Dobrýden dneska jsem si také vytáhla téma gastronomie na příč časem a naše mistrová nám doporučila, udělat třeba májouvou a nebo mysliveckou tabuli, křtiny a další naše nápady žejsi máme vymyslet jenže mně prostě přeijde že to není k tématu. ráda bych jsi třeba vzala tu myslivost psát o myslívcích jak se dřív lovilo a kolik bylo honů na zvěř. a proto se psát porádte mi prosím zda to můžu mít nebo ne???
Re:Gastronomie napříč časem   10. 04. 2011, 18:15:25 | Dana Kočková Téma SOP je tak široké, že tam můžete psát o myslivecké kuchyni, vegetariánské nebo jiné. Stačí zasadit ji do nějakého dobového kontextu.
Re:Vaše otázky   3. 04. 2011, 15:43:28 | Klaruška Ahoj. Mam stejne tema a tez nevim co pouzit..:( taky by mi vyhovovalo udelat vegetarianskou stravu. Zatim pa...
Re:Re:Vaše otázky  6. 05. 2011, 09:33:39 | Taťána Vencovská Pokud je Vám téma vegetariánské kuchyně blízké, je možné je zpracovat i pro účely SOP,je to totiž jeden z vývojových trendů v oblasti stravování, ke kterému se lidé uchylují nebo i v minulosti uchylovali z různých důvodů.Pokud se Vám podaří alespoň něco z toho popast, určitě svoji volbu obhájíte.
Vaše otázky  24. 03. 2011, 21:25:31 | Lukáš Dobrý večer,
takže chápu dobře,že stroje budou pouze v písemných ZZ?U ústních ZZ nebudou?Děkuji
Re:Vaše otázky    26. 03. 2011, 17:51:32 | Ema Baboráková Lukáši, chápeš to na jedničku. Letos se budou znalosti ze strojů prověřovat pouze v písemné závěrečné zkoušce. V písemné zkoušce budeš mít i část z technologie a surovin.
Ústní zkouška bude už jen z technologie a surovin, ale pokud v ní budeš uplatňovat i znalosti ze strojů, zkušební komise to ocení. Držím Ti pěsti!
Vaše otázky  24. 03. 2011, 21:26:19 | Lukáš PS:myslím u pekaře
Re:Vaše otázky  26. 03. 2011, 17:58:23 | Ema Baboráková O.K., odpověď byla k oboru pekař
závěrečné zkoužky   27. 03. 2011, 10:54:22 | Hana Dobrý den,
dostaneme letos také k vypracování otázky z různých odborných předmětů, které si budeme losovat při ZZ?Do teď jsme žádné otázky ještě nedostali.SOPku dávám dohromady,ale mám obavu, abych vůbec zkoužky zvládla.
Děkuji
Re:závěrečné zkoužky    27. 03. 2011, 13:04:42 | Dana Kočková Dobrý den, když se již dnes zajímáte o obsah zkoušek, nepochybuji o tom, že je zvládnete. Okruhy-otázky, podle kterých se budete připravovat k ústní zkoušce, Vám připraví škola - zeptejte se prosím na to třídního učitele. Konkrétní otázky jednotného zadání jsou do zkoušek pro žáky tajné. Výjimkou jsou otázky ze světa práce, které jsou veřejně přístupné a Vaši učitelé je dostali v pokynech z NÚOV.
Vaše otázky   28. 03. 2011, 21:19:08 | lUKÁŠ Dobrý večer,
můj kamarád chodí do II. ročníku oboru pekař a prý se přes něho Vás mám zeptat a zároveň ho omluvit,jelikož nemá počítač s internetem a tak Vám nemůže napsat osobně,ale teď k dotazu.Chce se zeptat,zda-li stroje a zařízení nebudou v ústních ZZ i příští rok, kdy je bude dělat (pokud vše dobře dopadne).
Svým i jeho jménem Vám děkuji za brzkou odpověď.
Re:Vaše otázky   4. 04. 2011, 10:34:49 | Ema Baboráková Dobrý den, Lukáši.
Jak bude vypadat zadání závěrečné zkoušky pro příští rok, to je ještě předčasné sdělovat. Myslím však, že s největší pravděpodobností to bude jako letos.
Zajímalo by mě, co Ti vyhovuje více - ústní nebo písemné prověření znalostí ze strojů? Prosím, abys mi názor touto cestou sdělil. Děkuji.
j  28. 03. 2011, 21:57:30 | Bc. Daniel Vančura Dobrý den,
rád bych se informoval. Ve škole prvním rokem budeme realizovat JZZZ a paní ředitelka jmenovala mě a kolegyni zodpovědnými osobami s nakládáním JZZZ. Chtěl bych se tedy zeptat, jakmile budeme mít k dispozici verzi pro učitele a žáky, zda můžeme s ostatním odborným učitelům dát k nahlédnutí verzi pro učitele, abychom se poradili a nebo do ní můžeme nahlížet jen s kolegyní, když jsme podepisovali bezpečnostní protokol o mlčenlivosti. A ještě jeden dotaz mám. Příští rok budeme konat JZZZ ve všech oborech na škole a tím pádem se ptám, když máme obor kucař - číšník a to se zaměřením kuchař, číšník nebo KČ, jestli bude i příští rok pro zaměření zvláštní zadání, jelikož kód oboru je jen jen pro všechna zaměření.
Předem děkuji za odpověď.
Re:j 28. 03. 2011, 22:01:53 | Dana Kočková Dobrý den, jednotné zadání můžete dát učitelům podle potřeby, důležité je, abyste o tom provedli záznam do bezpečnostního protokolu.
Příští rok budou pro obor Kuchař-číšník k dispozici 3 zadání, ze kterých si škola vybere zadání podle zaměření svého ŠVP.
Vaše otázky  30. 03. 2011, 15:52:34 | Niky Dobry den , chtela jsem se zeptat jestli jako jsou stranky novamaturita nebo knihy..jestli je neco takoveho i pro ucnovsky obor kuchar cisnik..predem vam moc dekuji za odpoved
Vaše otázky  4. 04. 2011, 09:28:53 | L.Václavík Dobrý den,
je možné stáhnout loňské zadání JZZZ oboru hutník ?
Re:Vaše otázky 4. 04. 2011, 12:57:51 | Dana Kočková Dobrý den, loňské jednotné zadání již není školám k dispozici. Informace Vám ale může podat editor JZZZ Hutník Ing. Prskavec: milan.prskavec@nuov_cz
Vaše otázky 4. 04. 2011, 19:15:07 | Lukáš Dobrý den,paní Baboráková.
Odpovídám Vám na Váš dotaz.Vyhovovuje mi spíše písemné prověření ze strojů,jelikož nejsem moc dobrý řečník :(
Když jsem si o přestávce o hodině IKT zjístil,že jste mi odpověděla,tak jsem s touto zprávou zašel za svým kamarádem a také jsem se ho zeptal co by mu více vyhovovalo a on na to,že spíše písemná zkouška,takže pokud by to bylo jako letos,tak by prý měl obrovskou radost,jelikož také před cizími lidmi se mu špatně hovoří.
Mám Vám ještě jednou jeho jménem poděkovat a zároveň Vám děkuji i svým jménem.
Na shledanou.
Re:Vaše otázky  6. 04. 2011, 07:41:53 | Ema Baboráková Lukáši, děkuji Ti za odpověď a mám radost, že i Tvůj kamarád se již letos zajímá o to, jak příští rok ukončí studium na oboru pekař. Je to známka toho, že mu není vzdělání lhostejné, stejně jako Tobě. Přeji Vám hodně úspěchů!
Vaše otázky 6. 04. 2011, 18:59:58 | Lukáš Děkujeme.
Re:Vaše otázky 13. 04. 2011, 16:21:51 | Novotná Barča Dobrý den, mám smělý dotaz...Po velikonočním pondělí máme dělat prakticé maturity, vylosovala sem si SVÁTKY V KALENDÁŘI s podtématem DEN UČITELŮ. Můj dotaz tedy je... jak mam charakterizovat vylosovanou příležitost s ohledem na využití v gastrnonomii. Předem moc děkuji za odpověď. Bára
Vaše otázky  7. 04. 2011, 07:56:31 | Jarmila Malá Proč musí studenti podepisovat u pana ředitele, že nebudou šířit jednotná zadání? Dostanou od mistra výkres, a další papíry a musí to podepsat.
Kam až s tím zajdete. Takové bizárnosti.
Re:Vaše otázky 7. 04. 2011, 13:27:50 | Dana Kočková Tento postup opravdu není v pořádku. Prosím, uveďe, o jakou školu a obor se jedná,abychom zjistili podrobnosti a mohli si věc vysvětlit, Pište prosím na adresu: dana.kockova@nuov_cz. Děkuji.
Vaše otázky  8. 04. 2011, 15:56:13 | Martin Dneska sem si vylosoval tema na zaverecky (Gastronomie napříč časem) a vůbec nevím co stím!nevím jaký bych mel udelat menu a slavnostní tabuly!potřebuju poradit!
Re:Vaše otázky  10. 04. 2011, 09:31:48 | Dana Kočková Na podobný dotaz odpovídala Ing. Vencovská 16.2. - podívejte se na její odpověď. Požádejte prosím o radu také učitele, který Vám práci zadával.
Otázky ze světa práce  11. 04. 2011, 17:48:46 | L.Václavík V pokynech k hodnocení je uvedeno, že otázky ze světa práce (OzSP ) ovlivní hodnocení max. jedním klasifikačním stupněm. Pokud bude žák klasifikován v odborné části stupněm "dostaečný" a OzSP bude znát výborně, měl by být hodnocen stupněm "dobrý". Pokud bude hodnocen "nedostetečně" v odborné části, a OzSP bude znát opět výborně, měl by být hodnoce stupněm "dostatečný". V pokynech je ale uvedeno, že by neuspěl. Otázky ze světa práce potom nemají smysl v klasifikaci.
Re:Otázky ze světa práce  12. 04. 2011, 09:57:59 | Dana Kočková Otázky ze světa práce mají v porovnání s otázkami odbornými menší význam, i když není zanedbatelný - ovlivňuje klasifikaci o 1 stupeň. Stěžejní jsou odborné otázky, proto při jejich neznalosti žák zkoušku složit nemůže.
Re:Re:Otázky ze světa práce 12. 04. 2011, 13:01:25 | L.Václavík Z toho plyne, že otázky ze světa práce jsou bezvýznamné nebo v pokynech je příslušný odstavec nešťastně formulován. Buď má váhu 1 stupně pro celou zkoušku, včetně nedostatečné a má to platit jednoznačně (je mi jasné, že pokud odbornou neumí, neprospěl), potom ale nemůže např. zlepšovat celkové hodnocení zkoušky o 1 stupeň v ostatních případech celkového hodnocení zkoušky.
co si představit  13. 04. 2011, 19:01:37 | Novotná Bára Dobrý den, mám smělý dotaz...Po velikonočním pondělí máme dělat prakticé maturity, vylosovala sem si SVÁTKY V KALENDÁŘI s podtématem DEN UČITELŮ. Můj dotaz tedy je... jak mam charakterizovat vylosovanou příležitost s ohledem na využití v gastrnonomii. Předem moc děkuji za odpověď. Bára
Re:co si představit 15. 04. 2011, 14:09:45 | Dana Kočková Netroufáme si radit, alespoň stručně: jde o slavnostní příležitost oslavy dne učitelů, která se slaví ve školách každoročně, jejím cílem je poděkovat učitelům za jejich práci. Můžete uvést, proč byl stanoven den učitelů právě v tento den, kdo byl J. A. Komenský, jaký byl jeho přínos pro českou historii a evropskou vzdělanost, proč je dobré si jeho odkaz připomínat i dnes (úloha učitele v naší době). Dále návrh menu na slavnostní večeři, kterou pořádá ředitel Vaší školy, návrh na slavnostní výzdobu apod. Poraďte se prosím s učitelem, který Vám práci zadával.
nekvalitní obrazová dokumentace!!!   14. 04. 2011, 10:51:16 | Ing. Radovan Skuhravý bylo to tu probírané, že jsou nekvalitní obrázky v JZZ a bylo přislíbené, že se to změní. Ale skutek utek.
Vždyť se na to podívejte, když to vytiskenete. Např. Obráběč kovů 23-56-H_001
str. 22, 75,... je to zubatý jako prase v zimě, blbě čitelné
- dále stínované obrázky na naší tiskárně (nemáme žádné moderní stroje) jsou tak tmavé, že to je těžko rozeznatelné
- typografie pod psa (psaní matematických symbolů (např krát,...), v tabulkách různá velikost písma (např. s. 237,...), psaní spojovníků a pomlček,...
zarovnání čísel pod sebe
A mnoho dalšího. Nemám čas to vypisovat nejsem zato placen. Uvedl jsem pouze malý zlomek. A pošlu to i na MŠMT, aby si v tom udělali pořádek, když to jde z evropských peněz.
Asi to nikdo nekontroluje. Ostuda českého školství.
Re:nekvalitní obrazová dokumentace!!!   15. 04. 2011, 14:30:42 | Libor Berný Dobrý den,
děkuji za připomínky. Předal jsem je panu Svobodovi, vedoucímu autorského týmu a chci, aby špatné výkresy opravili.
Jenom chci Vas upozornit, že se jedná o oddíl správná řešení jako podklad pro hodnocení a není to obsahem oddílu výkresová dokumentace, přesto je třeba tyto výkresy upravit resp. vložit nové v lelším rozlišení. Co se týče formátu písma, pro další tvorbu bude nasazen nový textový vlastní textový editor, u kterého budou nastaveny přesně styly a nebude je moci každý autor měnit. Prosím pro jakékoliv další připomínky k obsahu využijte dotazník, který bude zpřístupněn na konci května a školy v němu mohou vyplnit své konkrétní připomínky adresně a vedoucí každého týmu je povinen je vypořádat. Takto to bylo nastaveno již vloni.
Re:Re:nekvalitní obrazová dokumentace!!!   17. 04. 2011, 10:05:47 | Ing. Radovan Skuhravý dotazník je bezpředmětný, neboť se k němu nedostaneme, mnohokrát jsme dávali připomínky a ředitel se na to vykašlal (nemá na to čas), ale jak vím od kolegů ze setkání, tak to tak funguje i na jiných školách.
Re:nekvalitní obrazová dokumentace!!!  23. 05. 2011, 07:39:38 | Ing. Jaroslav Svoboda Nekvalitní obrazová dokumentace byla ihned po Vaší připomínce napravena.
Re:Re:nekvalitní obrazová dokumentace!!!   24. 05. 2011, 10:57:10 | Ing. Radovan Skuhravý asi jsem blbej, ale co se prosím Vás změnilo? Je to stále zubaté.
Je jedno jestli to je verze pro učitele a nebo pro žáky, kvalita by měla být na dnešní možnosti (technické) suprová. A není
Re:Re:Re:nekvalitní obrazová dokumentace!!!   26. 05. 2011, 14:56:19 | Ing. Jaroslav Svoboda Já nic zubatého nevidím, asi jsem blbý já. Nicméně mne kontaktujte ntelefonicky a já Vám pošlu výkresy v originále DFT, či PDF.
Re:Re:Re:Re:nekvalitní obrazová dokumentace!!!   26. 05. 2011, 21:54:20 | opět já Tak si to prosím Vás vytiskněte!
Např. str. 22, 75,...

str. 45 na naší černobílé tiskárně vůbec není znát ten nástroj, když se to vytiskne a kopíruje


Je tam spousta matematických, typografických chyb (i ve výkresech), jak to máme distrubuovat žákům a dělat ze sebe amatéry.
Pane Inženýre nic ve zlém, ale doplňte si vzdělání v typografii, která vychází z českého jazyka.
dodatek 14. 04. 2011, 10:53:24 | Ing. Radovan Skuhravý omlouvám se za své překlepy, v předešlém příspěvku, ale jsem tak rozezlen, že to musíme z PDF zase jako vloni převést a u nás opravit a předělat, protože se stydíme to v tomto stavu předložit našim studentům po kterých chceme to co v tomto zadání není.
nekvalitní další obor 14. 04. 2011, 11:00:44 | Ing. Radovan Skuhravý To samé je u klempíře. Vložené obrázky, které nejsou upravené, vyrovnané barvy, odstraněno šedivé pozadí ze skenované asi staré učebnice v špatném rozlišení.
Tady to je ještě horší. Co třeba na str. 33., 36., (pro učitele)
Neostré fotografie (k čemu je ostrá podlaha?) jako např. s. 140..

A mimochodem, pokud někdo takto vezme obrázky z učebnice a použije je jinde ... není to TRESTNÉ? Co autorská práva? Na to bych chtěl taky odpověď podepřenou zákonnou citací.
Děkuji
Re:nekvalitní další obor 15. 04. 2011, 13:46:41 | Dana Kočková Použití obrázků z učebnic je upraveno v Autorském zákonu jako tzv. výuková licence:
Citace
(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo ...c) užije dílo při vyučování pro ilustrační účel nebo při vědeckém výzkumu, jejichž účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, a nepřesáhne rozsah odpovídající sledovanému účelu...
Re:nekvalitní další obor   15. 04. 2011, 14:38:30 | Libor Berný Opět Vaše připomínky předávám vedoucímu autorského týmu. Vaše přípomínky se zde týkají podkladových obrázků v zadání pro žáky. Nejsou to výkresy, ale vysvětlující podklady pro žáky. A takto je třeba s tím pracovat. Ale je třeba se s tím vypořádat. Můžete mně prosím napsat e-mail na adresu libor.berny@nuov_cz, abych Vám mohl napsat vypořádání.
Re:Re:nekvalitní další obor   17. 04. 2011, 10:14:43 | Ing. Radovan Skuhravý dobrý den,
tak by se ty iustrační obrázky měli překreslit, aby to nebyla fotografie, ale kresba. Zručná kreslířka to zvládne za pět minut a neříkejte mi, ža mezi studenty nemají. nebo rodiči.
Stačí hledat!!! Máme s tím ty nejlepší zkušenosti. A máme takovou.
Re:Re:nekvalitní další obor   22. 04. 2011, 11:49:15 | Stanislav Prouza myslím si, že je jedno jakou roli ten obrázek má plnit. Má být prostě v pořádku, zřetelný, ostrý a při kopírování by neměl ztratit na kvalitě. Jinak se dostáváme k problémům, kdy student řekne, že obrázek byl pro něj nečitelný. A náš kopírovací systém neumí kopírovat v kvalitě 1:1 ale vždy to je horší.
Zadání z minulých let   14. 04. 2011, 11:11:16 | Ervín ERNST Dobrý den, mám dotaz zda jsou někde volně ke stažení témata pro JZZZ z let minulých a zda do nich mohou případně žáci nahlížet.
Re:Zadání z minulých let   15. 04. 2011, 13:53:57 | Dana Kočková Jednotná zadání z minulých let nejsou zveřejňována. Školám jsou nyní zpřístupněna JZZZ 2010/11. O jejich využití u závěrečných zkoušek rozhoduje ředitel školy.
Vaše otázky 14. 04. 2011, 12:28:53 | Mgr. Jarmila Holá Myslím si, že toto Vám nikdo nedá, protože ta témata z minulých let jsou vlastně stejná jako letošní, jenom trochu oprášená. Nebo pokud jich je více, tak se odloží na jiný rok.
Ale pokud Vám mohu poradit. gůglujte a naleznete.
Vaše otázky   14. 04. 2011, 13:50:55 | Martin Jake by ste mi navrhl podtema na tema GASTRONOMIE NAPRIČ ČASEM ale nechci Staroceskou Kuchyni to ma snad kazdej?! :-)
Re:Vaše otázky  15. 04. 2011, 14:15:02 | Dana Kočková Několikrát už tu bylo uvedeno, že se jedná o široké téma, pro které je možné využít libovolnou historickou etapu nebo dokonce zpracovat představu o tom, jak se bude gastronomie vyvíjet v budoucnosti. Poraďte se prosím s učitelem, který Vám práci zadával.
Vaše otázky  15. 04. 2011, 20:50:57 | crazy Chci se zeptat kdyz sem si vylosoval tema GASTRONOMIE NAPŘÍČ ČASEM mohlo by bejt podtema:SVĚTOVÁ KUCHYNĚ? dekuji za odpověd
Re:Vaše otázky  15. 04. 2011, 21:28:15 | Dana Kočková Světová kuchyně - to je hodně široké. Co by Vás z té světové kuchyně zajímalo konkrétně?
Vaše otázky  16. 04. 2011, 22:10:03 | crazy Tak třeba Italska kuchyně,myslel sem i Japonskou kuchyni ale ta me prisla moc tezka
Re:Vaše otázky  17. 04. 2011, 19:35:23 | Dana Kočková Italská kuchyně čerpá z tisícileté historie, takže by tématu "Gastronomie napříč časem" jistě vyhověla. Zamyslete se nad tím, vyhledejte informace a poraďte se s učitelem, který Vám práci zadával.
Vaše otázky  17. 04. 2011, 17:19:55 | Bc. Martina Košťálová Několik připomínek - klempíř
- strašně rozcancané testy (na mnoho stran i když je odpověď 1-2 slovní a dalo by se dát do řádku,...)

- str 73. - 74 u učitele co to je?
- výkresy pro praktickou zkoušku, co je to za rozlišení, vždyť to je hrozný (např. téma 1, ale i ty další, pokud to neumí v PC kreslit, tak ať to nedělají a někomu to svěří, cpát se bezpodmínečně do něčeho je na škodu věci)

- typografie (asi autoři neví co to je - nebudu napovídat), vždyť to někdo musí kontrolovat

- přílohy (oni autoři neví jak se dělají vnořené odrážky?)

- a co číslování otázek???
v tématu jedna chybí 9 a rozdílná velikost písma
v tématu dva jsou přeházené otázky (je rozdíl mezi žákovskou a učitelskou verzí)
....

!!! vynechané místo s vytečkovanými řádky na odpověď je strašné. Vím ze zkušeností, že některým studentům stačí méně prostoru na některou otázku a u jiné zase jim chybí. Tak jak to svými slovy popisují. Nejlepší je napsat otázky nahoru a potom ať si sami hospodaří s místem, které zbude. Zkušený pedagog a profesionál si s tím hravě poradí. Jen učitel lenoch to musí mít takto nalajnovaný jak ve zvláštní škole.

Je toho tam hodně nad čím by se mělo plakat a to nám tu někdo před rokem sliboval, že se to zlepší.
Pokud to je placená funkce, tak za takovouto práci brát peníze, by se mi také líbilo.
Re:Vaše otázky  21. 04. 2011, 13:19:10 | Bohuslav Roll Děkuji za upozornění na některéh chyby, které bohužel vznikly. Omlouvám se Vám, ale i ostatním učitelům. U písemné zkoušky oboru klempíř - strojírenská výroba , téma 1 byla chyba opravena. Toto téma má 9 otázek.
Bohužel došlo, při překlopení z programu tvůrců do programu presentace, k některým nepřevídatelným změnám - viz rozhození tabulky odpovědí na test apod.. Bude opraveno v co nejkratší době. Je mi bohužel záhadou, proč k této situaci došlo.
K Vašemu názoru na tvar zadání písemné zkoušky a testů je to Váš názor - např. "nalajnovaný, jak ve zvláštní škole" je opět Váš názor. Někteří jiní učitelé mají názor jiný a tento styl jim vyhovuje. Bude nutno najít kompromis. Tento styl zadání není používán jen u oboru klempíř - strojírenská výroba, ale i u jiných oborů.
Pokud, poslední větu ve Vašem příspěvku myslíte vážně, prosím, aby jste uvedla svoji adresu NUOV a rád Vás zařadím do autorského týmu pro příští školní rok.
Editor oborů klempíř - strojírenská výroba, klempíř - stavební výroba, karosář.
Re:Re:Vaše otázky   22. 04. 2011, 10:50:15 | Bc. Martina Košťálová U nás to zase budeme muset řešit tak, že to celý převedeme do textového editoru, upravíme, vymažeme linky. Obsah necháme, ale grafické ztvárnění přetvoříme. Spousta zbytečné práce. Už jsem domluvená s jinýma škola, kde každý učitel udělá část a vzájemně si to vyměníme.

Ano je to můj (nejen můj) názor. A zkušenosti (testovala jsem to asi tři roky ve dvou třídách co učím). Jedné třídě jsem dávala nalinkované písemky (ne ZZ, ale čtvrtletní práce, pololetní, pětiminutovky,...) a druhé třídě, aby měli místa kolik si sami určí, tedy nahoře jenom soupis otázek. A vyšlo mi z toho, že pokud student nebyl omezen řádky, tak napsal co věděl a v textu se objevila podstata věci i když tam bylo spoustu zbytečností. Ne každý student dokáže napsat hned to co je důležité k otázce. Takhle i když ví více, tak skončí vyčerpáním řádků a víc nenapíše a kolikrát studenti řekli, když jsem jim to neuznala, protože tam chyběla podstata, že oni by rádi napsali více, ale už neměli kam a matlat to někam na konec papíru je odvádí od souvislosti.
Tomuhle já říkám praktická didaktika. A ne to co se někde prezentuje od lili, kteří nemají za sebou třicetileté zkušenosti mezi studenty pak vymýšlí didaktiku teoretickou.

Chyb tam je mnohem více. Nemám sil je tady vyjmenovávat je pro mě rychlejší si je při tom převodu do texťáku opravit sama.
Vaše otázky    22. 04. 2011, 10:52:27 | Bc. Martina Košťálová dodatek - třídy, které neměli nalinkováno byli zhruba o 40% úspěšnější (porovnáno s celkovou klasifikací - měla jsem na to vzorec s koeficientama, podle průměru za klasifikační období, tak abych se vyhnula že v jedné třídě jsou studijnější typy a v druhé "hloupější" děti.
poděkování a prosba    22. 04. 2011, 14:41:27 | Janohubová Věra Děkuji za dobře zpracované truhláře, ale měla bych připomínku.
Naše paní ředitelka nám vytiskne jen 3 témata (co si vybereme pro výběr studentům) pro písemnou ZZ a tím máme pouze tři druhy testů. Ale mi chceme všechny testy, protože jsme si všimli, že jsou každý jiný a hodilo by se nám to, aby každý student měl svůj a nemohli si mobilem posílat výsledky.
Nešlo by to dát do jednoho souboru, někde v těch přílohách? Aby jsme to vytiskli najednou? Děkuji velice moc.
Re:poděkování a prosba   27. 04. 2011, 09:52:51 | Dana Kočková Je mi líto, že Vám nemohu vyhovět. Každý test se váže k určitému tématu, proto není možné zadávat žákovi test z jiného tématu, než které si zvolil. Při zkoušce žáci nesmí používat mobil, což je uvedeno v organizačních pokynech.
TESTY   28. 04. 2011, 09:02:27 | Ing. Radek Krátký Nojo, jenže jak zabráníte tomu, aby žáci neopisovali. Pokud by měli každý jiný test, tak to je bez problémů a objektivnější. Ze zkušenosti víme, že cca 95% kluků si vybere stejné zadání a když sedí ve stejné lavici vedle sebe, v jedné třídě 24 kluků. Tak nemáte šanci to uhlídat.
U nás sice nepoužívají mobil (aspoň si myslím) ale mnohem rafinovanější metody.
Třeba vyblikávání laserovým světlem (vymysleli svůj kód), světýlkem který je samozřejmě na konci tužky (nební to samostatné laserové ukazovátko), dokonce se tu objevili tužky, které mají a to jsem málem spadl ze židle, možnost navolit čísla a písmena a to se potom jako světelný obraz promítne na zeď, na strop (to je hrozný!!!).

Aby byl test v jednom souboru ničemu neodporuje, protože pokud jsme ty testy dobře četli, tak jsme nenašli žádnou VAZBU!, která by se vázala na konkrétní téma, tedy aby byl obsah otázek provázán obsahově se zadáním.

Myslím si, že jde více méně o ochotu (o lidskou ochotu) a nic víc, nic míň.

Já to klidně udělám, pokud to autoři nechtějí dělat, nebo jak to je? A zadarmo, protože nám to pomůže.

Testy jsou skvělé, děkuji, ale dotáhněte to do konce. Takhle to je polovičaté. Proč nevyužít tu OHROMNOU PRÁCI, kterou tam ty lidi udělali, ze svých zkušeností vím jak je pracné vymyslet a udělat test, ale takhle zůstane ta hromada práce nevyužitá, když se použijí testy z jednoho tématu a max. jeden žák si vybere něco jiného.
Kluci se dopředu domlouvají právě na tom, aby si všichni vybrali jedno téma (ve většině případů), aby mohli opisovat. Nechávají si na toaletách lístečky s výsledky (třeba kusovníky, spotřeba materiálu, skica co má být na chybějícím výkresu...) a postupně si to chodí číst. A schválně nechodí na toaletu na patře, ale mají domluvenou toaletu jinde. A dokonce co jsme zjistili, že se sychrují i zálohou na jiné toaletě.
Je toho hodně jak se snaží podvádět. Samozřejmě u testů to moc dobře nejde takto s WC dělat, je to časově limitované a i tak má polovina studentů testy hotové do dvaceti minut.
Hezký den
R. Krátký
Jak je to možné???   28. 04. 2011, 14:20:43 | anonym Dobrý den,
nechápu jak je možné,že když student odpoví správně u písemných i ústních zkoušek,ale neudělá praxi (konkrétně u pekařů) tak jako proč má mít nedostatečnou???To je skoro jak za komunismu!Jsi chytrý,ale vzhledem k tomu,že nejsi manuálně zručný dostaneš za pět!Je to spravedlivé???Znám takového člověka,je chytrý,ale neumí moc ručně pracovat.To jako neudělá závěrečné zkoušky a nedostane VL?A na druhou stranu,když je někdo líný se naučit a při písemných i ústních dostane za pět,ale z praxe bude mít jedničku jelikož je manuálně zručný tak normálně VL dostane???To není spravedlivé!!!
Re:Jak je to možné???    17. 05. 2011, 15:31:25 | Věra Vašáková Dobrý den, i když píšete anonymně (z jakého důvodu???), je slušné odpovědět. Vaše informovanost o celkovém hodnocení závěrečné zkoušky je poněkud mylná. Platný právní předpis (vyhláška č. 47/2005 Sb.) stanoví, že jestliže žák má z některé zkoušky závěrečné zkoušky(tzn. písemné, praktické či ústní) stupeň prospěchu 5 - nedostatečný, pak u závěrečné zkoušky neprospěl.
Vaše otázky    1. 05. 2011, 11:45:51 | Senky Dobry den rád bych se chtěl zeptat: Vytáhl jsem si Téma - Můj rodný kraj a region a podtéma Cyklotrasa Březnice - Rožmitál.Mohly by jste mi prosim vas poradit jak mam zacit nebo jak by melo vypadat meny??Ja absolutne nevim co jedi sportovci.Predem vam velmi dekuji za odpoved
Re:Vaše otázky  5. 05. 2011, 14:55:35 | Taťána Vencovská Dobrý den, v samostatné odborné práci bylo stanoveno téma Můj rodný kraj - region. Podtéma si žák zvolí sám tak, aby měl představu o tom, jak téma zpracuje, jaké krajové speciality zařadí do menu. Proto nerozumím tomu, že jste si vylosoval i podtéma, které není právě vhodně zvolené. Opravdu není ani mě jasné, jak souvisí cyklotrasa s regionální gastronomií. Možná byste si měl trasu projet ( nezapomeňte přitom na zámek), zjistit jaké jsou tam stravovací zařízení, co nabízejí,zhodnotit je a na závěr navrhnout menu které by se hodilo pro cyklistu na výletě. Složení menu budete muset obhájit zkušební komisi. Svůj záměr určitě konzultujte i se svými učiteli.
Možné úpravy  1. 05. 2011, 13:51:45 | Henryeta Dobrý den.
Z důvodu úspory papíru Vás zdvořile žádáme o souhlas s úpravou zadání. Nechceme měnit obsah, ale zmenšit počet stran. Učíme u nás několik oborů a všechny (je jedno jestli technické a nebo společenské obory) mají šíleně nevyužité místo na stranách. Velké řádkování, velké nadpisy o JZZZ, testy na mnoha stranách,...
Děkuji, že nám vyjdete vstříci a že nebudeme muset nechat studenty jako v minulých letech, aby si platili poplatek za ZZ, tak aby se pokryli zvýšené náklady na nadměrné tisky, které již od počátku máme a zmenšují nám rozpočet na nákup učebnic, videofilmů s odborným zaměřením, PC,....
Řeknete si, že to není moc, ale spočítejte si, když třeba jedno téma u klempíře je na 17 stranách. Studentům musíte dát tři témata aby si vybrali, což je 51 stran jeden student. A u nás to je 561 papíru, nemáme tiskárnu na které můžeme tisknout oboustranně automaticky a tisknout sudé zvlášť a potom liché, tak to je strašná práce a mnoho lidí to otočí a pak to je vzhůru nohama, nebo tisknou na tu samou stranu liché, spoustu pokaženého papíru, proto se tiskne na jednu stranu, což tedy 51 papírů na jednoho žáka. Krát 22 studentů = víc jak 1100 papírů * 1,8 kč co vychází náklady na naší tiskárně a to je cca 2 000 kč. Za jeden obor!!!
Děkuji za pochopení a povolení. Prosím aby autoři našli optimalizaci a stáhli počty stran Děkuji za pochopení
Helena Procházková
Re:Možné úpravy   17. 05. 2011, 15:33:09 | Romana Jezberová Vaše stížnost se velmi pravděpodobně týká zejména zadávání témat písemné zkoušky, kde si žák podle vyhlášky č. 47/2005 Sb. volí ze tří témat, která mu musí být předložena. Nejste sami, na tento problém již upozornila celá řada škol z různých oborů. Proto počítáme do budoucna s úpravou způsobu zadávání témat písemné zkoušky, a je možné, že žák by si i zde musel jedno téma vylosovat. O tom rozhodnou výsledky dotazníkového šetření k návrhu koncepce NZZ - verze září 2010, v němž je tento problém zaznamenán.
Vaše otázky    2. 05. 2011, 12:04:26 | Štych Petr Mám dotaz,z jakých učebních studijních materiálů vycházeli tvůrci JZZZ oboru 23-51-H/001 Strojní mechanik. Máme zájem o JZZZ, ale učební texty jsou buď zastaralé a nebo chybí jejich schvalovcí číslo. Díky
Vaše otázky  2. 05. 2011, 16:48:59 | Misa F. Dobrý den.Vylosovala jsem si témá:Můj rodný kraj-region a jako podtéma jsem si vybrala OSTRAVU.Docela si nevim rady s charakteristikou vylosované příležitosti s ohledem na využití v gastronomii.Nevim co do toho zahrnout.Děkuji předem za odpověd.
Re:Vaše otázky  6. 05. 2011, 09:49:39 | Taťána Vencovská Ve vybraném tématu se můžete zaměřit buď na souvislosti spojené s hostorií Ostravy (např. havířské menu, tradiční kuchyně v hornických rodinách apod.) nebo na současnost např.různé příležitosti společenské, sportovní a jiné. Možnosttí je opravud mnoho, záleží i na tom, k čemu máte vztah , aby se Vám téma dobře zpracovávalo.
Vaše otázky 3. 05. 2011, 16:52:22 | ....... Dobry den,chodím na obor kuchař,a záverečné zkoušky se blíží,proto se chci zeptat jestli jsou nekde na internetu ke stažení ustni zaverečné otazky pro rok 2010/2011,škola nam tyto otazky nechce vydat,dekuji za odpovet
Re:Vaše otázky 5. 05. 2011, 14:09:27 | Dana Kočková Zadání ke stažení na internetu skutečně nejsou, neboť otázky jsou pro žáky až do zkoušek tajné. Škola však obvykle žákům připraví okruhy, ze kterých se mají ke zkouškám připravit.
Vaše otázky  3. 05. 2011, 18:18:50 | jíra Zdravim všechny co sou na tom stejně jako já(čili v řiti) mám téma gastronomie napříč časem=nejhorší! Pořád mám v hlavě jak lovili dinosauri a dělali je s koprem jako v Machovi a Šebestové ale to tam napsat asi nemůžu :D o čem ste psali vy?
Re:Vaše otázky 17. 05. 2011, 15:08:02 | Věra Vašáková Na tento dotaz bylo již mnohokrát odpovídáno. Podívejte se, prosím, např. na odpověď paní Vencovské z 16.2.2011.
Vaše otázky  3. 05. 2011, 23:54:39 | Lenka Chtěla bych se zeptat, jak je to s praktickou zkouškou u cukrářů. Kromě samostatné odborné práce (volitelné téma na vylosované korpusy a náplně + volitelné zákusky) je tam ještě losovatelná část - 30ks zákusků. Kdy si žáci mají vylosovat tuto část ZZ? Myslím těch 30 ks zákusků. Děkuji Lenka
Re:Vaše otázky 6. 05. 2011, 14:00:40 | Eva Rathouská Grmelová Žáci si volí téma praktické zkoušky v prvním dnu realizace praktické zkoušky. V zadání tématu je uvedeno, co se má v daném tématu připravit. Tedy i losování zmiňovaných zákusků patří do zadání tématu a realizuje se první den konání praktické zkoušky. Přeji Vám příjemnou realizaci ZZ.
Re:Re:Vaše otázky 11. 05. 2011, 22:38:38 | Lenka Takže si ještě neměli losovat témata k praktické zkoušce??? Pokud vím, už je mají vylosovaná...Už dnes přesně ví, co budou vyrábět....Já jsem si to hned myslela, že to tak být nemělo, ale jsem tam příliš malým pánem....
K čemu tu je toro fórum, když se tu neodpovídá na dotazy 4. 05. 2011, 22:13:36 | Antonín Hora Proč tu je hodně otázek nezodpovězených? A je jedno jestli z oborů technických, nebo společenských?
Re:K čemu tu je toro fórum, když se tu neodpovídá na dotazy 5. 05. 2011, 14:05:21 | Dana Kočková Je to proto, že editoři, případně autoři příslušných jednotných zadání, kteří se k nim mohou vyjádřit, tuto rubriku nesledují pravidelně. Dnes jsem je na nezodpovězené dotazy upozornila.
Přehlednost fóra 6. 05. 2011, 10:40:01 | Antonín Hora A nešlo by to zpřehlednit? Vždyť to tu je jak kupa na hnoji. Omlouvám se za výraz, ale proč by nemohlo by být zvlášť pro cukráře, zvlášť pro strojaře,...
takhle je někde dotaz a další se valí za ně a orientovat se v tom a hledat jestli tam přibyla odpověď a nebo ne, je strašně zdlouhavé.
Opravdu je jednoduché vytvořit podmenu, kde by se to dalo takto udělat podle oborů a třeba ještě všeobecné dotazy, které by nebyli vázané na jeden jediný obor, ale celkového pojetí JZZZ. Vím o čem mluvím, že to není složité. U nás to umí udělat každý student, děláme to v redakčních systémech a dalších technologiích webu (PHP,...) a to bez problému za pár !!! opravdu pár minut.
Děkuji určitě to zvýší prestiž tohoto institutu.
Re:Přehlednost fóra  6. 05. 2011, 12:56:17 | Dana Kočková S Vaší připomínkou souhlasíme, skutečně se z rubriky dotazů a odpovědí k obecným problémům kolem NZZ stalo "diskusní fórum" k jednotlivým zadáním/oborům. Tyto dotazy by ale spíše měly být adresované na vedoucí týmů, které připravovaly jednotná zadání (editory). Nad touto skutečností se musíme v projektu zamyslet a domluvit se na tom, co by z hlediska našich uživatelů bylo nejvhodnější. Pro Vaši informaci: od léta se začne s tvorbou zcela nového webu ústavu a jistě i tato otázka bude součástí nového řešení.
Re:Re:Přehlednost fóra   6. 05. 2011, 16:56:59 | Ing. Radek Krátký Nemyslím si, že by bylo dobré, aby to bylo adresované přímo na vedoucího týmu. Takhle by se nedozvěděli odpověď jiní lidé, které by to také zajímalo

Př.
Když jsem dával sem dotaz (ještě na něj nemám odpověď), tak jsme o tom mluvili na jedné žákovské soutěži s kolegy, které to taky zajímalo. Tak jsme se dohodli, že to sem napíšu. A i oni čekají na odpověď.

Námět:
1. viděl bych to tak, že každý dotaz by zde byl a po rozkliknutí by se zobrazil celý příspěvek podle oboru

2. až budete vytvářet nový web, tak by stálo zato (jako to dělají i jinde) zveřejnit beta verzi a nechat to připomínkovat veřejnost, autory, tvůrce ,... a nechat třeba hlasovat, aby se sešly návrhy k tomu co se vytvoří. To je rozumná varianta ve světě odzkoušená.

Děkuji, tak se vyhneme tomu, že by někdo chtěl něco upravit a i kdyby to bylo rozumné, tak by se potom do toho nikomu nechtělo
Praktická část  10. 05. 2011, 19:13:20 | Jana Kubešová Dobrý den, mohu se zeptat proč jste cukrářům ztáhli závěrečné praktické zkoušky ze tří dnů na dva dny. Děkuji předem za logickou odpověd.
Re:Praktická část 17. 05. 2011, 15:16:04 | Romana Jezberová Délku trvání praktické zkoušky navrhují v souladu s vyhláškou č. 47/2005 sb.tvůrci jednotného zadání. Přestože se časově musí "vejít" do limitu 21 hodin, tj. do maximálně 3 dní po 7 hodinách(což neplatí pro umělecké obory), řídí se přitom potřebami daného oboru. Ve Vašem případě, u oboru vzdělání cukrář - výroba se rozhodli, že délka 2 dní je dostačující. Součástí praktické zkoušky je totiž prezentace a obhajoba výrobků ze samostatné odborné práce. Na tuto práci se žáci mohou dopředu připravovat již při zpracování její písemné dokumentace, protože na to mají minimálně jeden měsíc. Tudíž by pro němel být velký problém výrobky ze SOP také zhotovit. Pokud bude mít škola zájem, může vyžít zbývající třetí den určený vyhláškou pro praktickou zkoušku pro realizaci školní části ZZ. Může tedy zařadit do zkoušky ještě další výrobek apod.
Samozřejmě, že názory škol na délku praktické zkoušky stanovenou v jednotném zadání se mohou různit. To by mělo zjistit ověřování JZZZ a získané připomínky škol, na které vždy tvůrci JZZZ berou zřetel.
Re:Praktická část 18. 05. 2011, 08:36:32 | Eva Rathouská Grmelová Dobrý den, v JZZZ pro obor cukrář-výroby autorský tým pro letošní rok v souladu s vyhláškou vyhodnotil pro realizaci praktické zkoušky dva dny jako adekvátní dobu pro realizaci této zkoušku. Zároveň to byla reakce na připomínky pilotních škol, které realizovaly JZZZ v roce 2009/2010. Zde byla autorům JZZZ vytýkána příliš dlouhá doba pro realizaci praktické zkoušky. Zdravím Eva Rathouská Grmelová
Pratická část  11. 05. 2011, 22:42:58 | Milena Ungerová Pokud já vím, tak vždycky byly pouze 2 dny. Ty 3 dny jsou proto, že je víc žáků a někteří prostě jdou v těch prvních dvou dnech a někteří ve druhém a třetím dnu. Tak to bylo vždycky - aby se prostřídali nepletli se na dílnách. Ale jednotlivě měl každý žák vždy pouze 2 dny na praktickou ZZ.
klempíř chyby 12. 05. 2011, 08:48:33 | Ing. Šťáhlavenský Roman krom toho co tu bylo popsáno (úprava, různá odsazení jiná, typografie, obrázky, překlepy, kdy se slovo mění v jiný význam, chybějící čárky ve větách, nebo naopak chybějící mezery za čárkama a tečkama...) to je děs co máme předkládat žákům. Podotýkám, že jsem to konzultoval ještě s několika jinými školami.
Např.
test: litina je železný materiál s obsahem uhlíku:
a) více než 1%
c) více než 2%
obě odpovědi správné, protože kde je strop co je to víc jak jedno procento? Víc jak jedno procento je třeba 5,...

ví autoři co je správně a co je odborný výraz a ne jenom hovorové označení, slang nebo odborný vulgarizmus, abych zas byl konkrétní "úhel ostří" se nepoužívá, doplňte si. A další.


Proč nemá téma 1 až 3 rýsování a další témata ho mají

Čeština je slabá stránka autorů, vždyť ale musí být někdo, kdo to po nich kontroluje. Je toho tam hoďne. např.
"popišTE .... a uveDE...." má být uveďte atd.


nebo vypočítejte potřebnou šířku plechu pro zakroužení,... nemá být délku?


když už udělají zkratku ve větě, kde to je zbytečný, tak by další slovo nemělo začínat velkým písmem, když to na to navazuje a není to nová věta

atd. atd. atd.


PS. více témat a odlišných nebude, takhle to je skoro na stejné brdo až na několik odlišností

Děkuji moc za odpověď, jestli se to zlepší, včetně mizerných pomocných obrázků
Výsledky z písemné a praktické ZZ - Kuchař - číšník   12. 05. 2011, 13:40:30 | Bc. Daniel Vančura Dobý den,
rád bych se zeptal na jednu věc. Tento školní rok poprvé zkoušíme JZZZ a zajímá mě, jak je to s výsledky zkoušky písemné a praktické, kdy se mají žáci tyto výsledky dozvědět, jestli je proto stanoven nějaký přesný datum nebo to záleží na škole.
Předem děkuji za odpověď.
Re:Výsledky z písemné a praktické ZZ - Kuchař - číšník   17. 05. 2011, 14:59:22 | Věra Vašáková Konání závěrečné zkoušky podle jednotného zadání se řídí vyhláškou č. 47/2005 Sb. To znamená, že při využití JZZZ platí stejné postupy, jako při dosavadní závěrečné zkoušce. Uvedená vyhláška stanoví (v § 4 odst. 5): "Hodnocení písemné zkoušky a praktické zkoušky se žákům oznámí nejpozději 1 týden před zahájením ústní zkoušky. Celkové hodnocení závěrečné zkoušky včetně hodnocení jednotlivých zkoušek oznámí žákovi předseda zkušební komise v den, ve kterém žák tuto zkoušku ukončil."
Jak dodržet pokyny v jednotném zadání, když to nejde.    18. 05. 2011, 13:09:45 | Jan Bratník V pokynech se píše:
Vybraná témata jednotného zadání realizuje škola v plném rozsahu. Upravovat, příp. nahrazovat lze pouze ty části témat, které jsou označeny písmenem Š.

ALE JAK??? když to je PDFko.

Pošle nám to někdo v něčem jiném (word, excel, txt, rtf,...)? Nebo to musíme jak hlupáci, přepsat?
Děkuji, že na můj dotaz bude zodpovězeno. Všiml jsem si, že se tu na dost podstatných věcí neodpovídá.
Děkuji
Ing. Honza Bratník
 
Re:Jak dodržet pokyny v jednotném zadání, když to nejde.    20. 05. 2011, 13:36:54 | Dana Kočková Jakým způsobem škola nahradí otázky označené Š není stanoveno. Může např. tuto otázku v zadání škrtnout a žákovi dát školní otázku na samostatném papíře. Alespoň je pak oddělená část jednotného zadání a školní část.
 
Re:Re:Jak dodržet pokyny v jednotném zadání, když to nejde.    20. 05. 2011, 21:59:24 | Ing. Věra Čtvrtková Nezlobte se na mě, ale naše škola nevlastní papírny a letos nám z kraje zase dali o spoustu milión méně na provoz. Šetří se, kde se dá, tak proč místo jednoho papíru dávat dva?
Vyřešte to prosím Vás. Moc Vás prosím, copak Vám je to lhostejné, takto plýtvat našema daněma? Copak i vy na to neplatíte daně ze svého platu?
Děkuji moc, zbude nám více peněz na materiál do dílen, nářadí, počítače, pomůcky,...
 
Re:Re:Re:Jak dodržet pokyny v jednotném zadání, když to nejde.   21. 05. 2011, 08:49:37 | Ing. Josef Zenbauer Dobrý den, prosím napiště mi co byste přepisovala, když nám vedení NUOVu nechce lidsky vyjít vstříci a pokud budeme mít stejné, tak bych Vám pomohl s přepisováním a vyměnili bysme si to, aby toho na Vás nebylo tolik. Já mám taky zájem o jeden papír.

Dříve jsme měli OCR SW, který by to po vytisknutí z nascanovaného papíru převedl do wordu, ale již nám propadla licence. To by také bylo řešení.

zorro.josef@seznam_cz
obraběč kovů - písemné JZZZ   19. 05. 2011, 11:50:02 | Ing. Veronika Hejduková Dobrý den
naši studenti budou mít problém v celé řadě otázek, protože nemáme takové strojnické tabulky, kde by byly požadované hodnoty, které jsou v zadání. Budou muset leccos dopočítávat a některé to ani nenapadne, když to nebudou mít v tabulkách.
Příklad.:
v tom bodě šest. např. str 32 je průměr obrobku nebo nástroje 11 ale v tabulkách není, dále str 48 je průměr 17 a i jinde to je takto


Další nesrovnalost v několika případech. Např. bod šest v písemní JZZZ stanovení řezných podmínek a určení otáček - u soustružení (někde to chybí i u frézování) chybí zadané h= (v tabulkách si mají vybrat libovolné????) u frézování je již někde zadané

Další blbost, je po nich požadovaná hloubka řezu při vyhrubování, vrtání, vystružování... (takového nic neexistuje,...)

STARÉ NORMY - je tu značení použitého nástroje ...S20, ale dneska se to již značí jinak


testy: str. 37 otázka 11 je správně b) i c) neboť, když se vypne příčný posun a na konzoli se dá šablona,... a naši studenti to vědí
str 103 otázka 15 - jako operační nástroj.... zcela nepřesné, chlapi na dílnách i já jsme z toho mimo, když vezmete tabulky....



nejsou schopni udělat:
někde v bodě 6 při určení otáček ze stanovených řezných podmínek je broušení, ale nemají ho v tabulkách studenti


Výkresy: jsou tu pěkné ale i mizerné jako např. téma 5 CNC, je to šedivý podklad, kóty špatně čitelné, opravte to za lepší rozlišení a vyhoďte ty rámečky
- přece by všechny výkresy měly mít stejnou úroveň a styl


piktogramy v testu CNC - na různých strojích jsou různé, to je docela úlet


obrázek určení souřadnic - POMÓC proč bílá čára na černém pozadí!!! toho zbytečně promrhaného toneru!!!

budou nějaké opravy? Abychom studentům předložily správné zadání? Odpoví mi někdo? Všimla jsem si, že se tu neodpovídá? Nebo se to řeší soukromě? Děkuji moc
Veronika
Re:obraběč kovů - písemné JZZZ   26. 05. 2011, 14:52:31 | Ing. Jaroslav Svoboda Hezký den,
dovolte abych Vám poděkoval, že jste se poctivě věnovala JZZZ oboru „Obráběč kovů“
Na Vaše připomínky budu stručný. Pokud Vám mé vysvětlení nebude stačit, lze připomínky konzultovat telefonicky. Mé údaje jako editora tohoto zadání najdete na webu.
Podotýkám, že na vypracování spolupracovali partneři.
1. Určení otáček-jde pouze o jednoduchý výpočet ze známého vzorce pro řeznou rychlost a základní podmínky. Takže pokud mám nástroj s SK a žáci určí řeznou rychlost od 80 do 300 m/min (dokonce nejnověji i 500) a vypočtou otáčky se správnými jednotkami, tak je to dobře. Obdobně si volí hloubku řezu a posuv (pokud je vyžadováno.
2. Značení nástrojů – velký problém, neboť existuje velké množství katalogů, kde výrobci značí nástroje dle ČSN, ISO, DIN a někdo má rád staré normy jako je tomu u značení ocelí. Je to na učitelích, neboť katalog nástrojů nelze předepisovat. Osobně bych se rád těmto údajům příště vyhnul (viz např. určení nástrojů z obrázků).
3. Další blbost, je po nich požadovaná hloubka řezu při vyhrubování, vrtání, vystružování... (takového nic neexistuje,...)- nevím honem co myslíte tou blbostí a kterou část z JZZZ máte na mysli. Nicméně žáci by měli určit přídavky pro vrtání přesných děr , tj. průměr vrtáku, výhrubníku, výstružníku (a opět lze použít za správné řešení více údajů dle velikosti otvorů (např. pro výstružník nechává výhrubník přídavek dle velikosti otvoru cca (0,1 až 0,3)mm. I zde můžeme diskutovat zda pro strojní, či ruční nástroj obecně.
4. str. 37 otázka 11 je správně b) i c) neboť, když se vypne příčný posun a na konzoli se dá šablona,... a naši studenti to vědí- Od vás veliká hloupost, neboť u běžných konzolových frézek nelze příčný posuv vypínat. Nebo chcete pro uvolnění matice posuvu stroj rozebírat? I to je možné.
5. Broušení je zahrnuto v NSK jako Odborná způsobilost a nevím co chcete hledat v tabulkách. Opět jde o určení řezné rychlosti tak ja je tomu u ostatních nástrojů.
6. str 103 otázka 15 - jako operační nástroj.... zcela nepřesné, chlapi na dílnách i já jsme z toho mimo, když vezmete tabulky....
7. Jako operačni nastroj se vyhrubnik použiva : u této testové otázky je nešťastná formulace, i když každý ví že se myslelo Výhrubník pro operaci vyhrubování (případně úsek z operace). Za tuto formulaci se omlouvám (přehlídl jsem při kontrole zadání.
8. Piktogramy jsou u každé otázky, kterých se to týká jednoznačné.
9. Určení souřadnic. Máte pravdu, že bílé na černém je nešťastné řešení. Osobně jsem tuto část nezpracovával a poprosil jsem autora o nápravu. Ale ani to snad není nepřekonatelný problém. Čitelnost je velmi dobrá. Kdyby se na plýtvání dbalo i jinde.
10. Výkresy-to je problém sám o sobě a chce to skutečně odborníka a vhodné prostředky aby si s vkládáním výkresové dokumentace poradil. Nelze totiž vkládat výkresy ve formě rastrových obrázků jako BMP, TIFF, JPG, GIF atd. Takže ani editor nemůže pokud nemá k dispozici originály provést nápravu.
Ing. Jaroslav Svoboda-editor zadání
Re:Re:obraběč kovů - písemné JZZZ    27. 05. 2011, 23:22:18 | Ing. Veronika Hejduková Ad 10)pokud budou obrázky v rozlišení s 400 - 600 DPI, tak je to v pohodě

ad 9) píšete "Čitelnost je velmi dobrá. Kdyby se na plýtvání dbalo i jinde." ALE o tom to je!!! každý musí začít sám u sebe, pokud budu alibista, že když to nedělají jinde, proč zrovna JÁ mám šetřit? Ale to je v naší hnusný společnosti se vším, všímáte si? třeba ve vládě... Děkuji, že to změníte :-)

určení otáček ze stanovených řezných podmínek je broušení, ale nemají ho v tabulkách studenti

ad 3) např. strana 16
U vyhrubování je hloubka řezu a pod. jak jsem psala výše. takový termín přeci neexistuje. vy jste to rozkopírovali pro všechny operace univerzálně a nenapadlo vás to, že tak ne.


Tamto vše ostatní. Vydíte to moc deformovaně z pozice odborníka, ale měli byste to brát z pozice studenta
strojaři 19. 05. 2011, 21:32:36 | Ing. Věra Čtvrtková je to tak, chtělo by to opravy

- to označení S20 je označení výrobce a některé tabulky to špatně přebírají, ale odborník by to měl vědět, že to tam nepatří a neměl by to dát do tohoto zadání, jelikož se změní knižní tabulky a zadání JZZZ bude špatně. Dobré by bylo, kdyby to označení bylo vysvětlené, aby studenti věděli.
JZZZ z cizího jazyka - připomínky    22. 05. 2011, 22:30:26 | Mgr. Regina Janíková Dobrý den,
ráda bych se zeptala na pár věcí týkajících se SOP a praktické ZZ z cizího jazyka oboru kuchař-číšník/číšník a prodavač. Není mi jasné, proč ve zkoušce z cizího jazyka (s příznačným názvem "praktická")není zařazen praktický rozhovor, který žáci potřebují v každodenní praxi namísto popisu servisu jídel a pití, který nevyužijí po zkoušce již nikde. Myslím, že je to krok zpět a v tom případě by bylo daleko pohodlnější tyhle znalosti zkoušet jednorázově písemně a nezatěžovat učitele přítomností u zjišťování znalostí, které žáci dále nevyužijí a tudíž nepotřebují verbálně zvládnout.
Moje druhá otázka se týká oboru prodavač. Nedávno jsem zažila téměř šok, když jsem zjistila, že u tohoto oboru (poprvé za mou skoro dvacetiletou praxi) nejsou předepsané zkoušky z cizího jazyka! Myslíte si, že prodavač v obchodě poskytující služby a denně konverzující se zákazníky potřebuje znát jazyk méně než např. kuchař nebo číšník? Těžko chápu toto rozhodnutí a předpokládám, že nebudu jediná, kdo se absenci jazyka podiví.
Děkuji za odpověď.
Regina J.
Re:JZZZ z cizího jazyka - připomínky    25. 05. 2011, 09:56:11 | Hana Hušáková Dobrý den, reaguji na dotaz ohledně prodavače a cizí jazyk v rámci jednotného zadání u tohoto oboru vzdělání. Na základě připomínek ze škol a rozhodnutí autorského týmu pro školní rok 2010/2011 byl v tomto školním roce cizí jazyk u prodavačů vypuštěn z obsahu jednotného zadání, zároveň ale školám byl ponechán časový prostor pro zařazení cizího jazyka v rámci školní části praktické zkoušky. Je tudíž na Vás, zda cizí jazyk přidáte do praktické zkoušky či nikoliv i v jakém rozsahu a kvalitě (např. prodejní proces a odborná poradenská služba v reálném prostředí s konverzací ideálně s rodilým mluvčím). Organizační pokyny u praktické zkoušky pouze stanovují vliv hodnocení školní části praktické zkoušky na celkové hodnocení praktické zkoušky konané dle JZZZ.
Re:Re:JZZZ z cizího jazyka - připomínky    26. 05. 2011, 21:37:45 | Mgr.Regina Janíková Děkuji za odpověď, i když mě úplně neuspokojila. Jestli tomu dobře rozumím, tak bylo na rozhodnutí školy, zda u prodavače jazyk bude či nikoliv a jelikož to někteří nepochopili, tak někde zkrátka není. Jen doufám, že příští rok budou kritéria jasnější, nejlépe formou jednotného zadání.
Nenašla jsem odpověď na svou první otázku, zda se počítá s nějakými úpravami zadání směrem k praktickému využití zkoušek pro obor kuchař, číšník. Děkuji.
Re:JZZZ z cizího jazyka - připomínky    27. 05. 2011, 09:38:57 | Taťána Vencovská Cizí jazyk je zařazen do praktické zkoušky u oborů kuchař - číšník proto, že je zde největší časový prostor ke komunikaci se žáky. Překlad je zařazen pouze jako součást SOP. Při praktické zkoušce pak probíhá vlastní komunikace v cizím jazyce. Žáci dostali jako součást zadání SOP i návrh osnovy pro průběh rozhovoru. Žák by se měl představit, uvést jaké téma samostatné práce zpracoval, jaký výrobek připravil , popíše sestavenou tabuli apod. Vždy však záleží na zkušební komisi a na zkoušejícím, jak rozhovor vede a jak se žákem komunikuje.
Cizí jazyky   23. 05. 2011, 08:44:04 | Ing. Perháč Martin to je to samé u technických oborů. Pokud jsme si dělali naše školní ZZ, tak jsme vždy měli zahrnut cizí jazyk, neboť řemeslník se dostane k informacím o nových materiálech v drtivé většině případů v anglickém (německém) jazyce. Vždy jsme zkoušeli jestli dokáže porozumět návodu (třeba lepidla, tmely, barvy, elektrické nářadí, zapojení přístroje,...) a prospektu z oboru, čemuž musela samozřejmě předcházet v těch třech letech odborná jazyková příprava.
Celkově je to takové chaotické. Protože tady v těch JZZZ jsou i věci, které neučíme!!! jsou o teorii a radši učíme praxi, to co bude žák potřebovat.
Divím se jak může vzniknout celostátní zadání JZZZ, když každá škola má své ŠVP a každá škola to teď učí jinak. U nás některým kapitolám věnujeme 5, 10, 15 minut a na jiné škole o tom povídají zarputilí teoretisté několik hodin a studenti mají u nich popsaných několik listů A4. U nás pár řádků.
Je to scestné, pokud nebude jednotná osnova v celé republice.
Pak to dopadne jako u sousední školy, že k otázkám, které neučí vkládají do desek s ZZ i správné odpovědi, aby to studenti opsali a bylo to v archívu, že to napsali a bodově udělali.
Re:Cizí jazyky   25. 05. 2011, 09:00:02 | Dana Kočková Dobrý den, protože neuvádíte konkrétní zadání, vyjádřím se obecně: záměrem je pochopitelně vytvořit zadání, které bude ověřovat základ oboru (RVP), a škola ve školní části doplní to, co chce ověřovat ze svého zaměření (ŠVP). Naplnit tento záměr není jednoduché a daří se to postupně, zvlášť tam, kde se jedná o "široké" obory, které se učí ve více školách. Využití jednotného zadání proto není povinné a jestliže škole nevyhovuje, uplatní u závěrečných zkoušek zadání vlastní. Prosím, abyste své připomínky uvedl do dotazníku, který bude v červnu v IS NZZ - tam, kde jste stahovali jednotné zadání. Na Vaše připomínky a názory budou autoři příslušného JZZZ reagovat. Děkuji.
Re:Re:Cizí jazyky  26. 05. 2011, 08:07:44 | Ing. Perháč Martin Dobrý den,
není to alibizmus? Napsat, že není povinné, když to děláte právě proto, aby to jednou povinné bylo? Jinak. Můžete mi dát záruku, že to nebude nikdy povinné?
Jinak ten formulář zástupce ředitele vyplňuje sám a nikoho se neptá (ani nevíme, že něco takového existuje). Když řekneme nějaké připomínky, tak jen mávne rukou. Asi by se zpětná odezva měla řešit jinak, než přes jednu centrální osobu, protože při velkém množství oboru na škole, nebude mít chuť vypisovat problémy. U kolegy to zase vyplní jen tak, aby bylo vidět, že to četli a odklikají prý.
Cizí jazyky - doplňek   23. 05. 2011, 08:47:29 | Ing. Perháč Martin Ano vycházíme z RVP (které jsou celostátně dané), to jen na okraj, aby někdo neřekl proč neučíme obsahově stejně jako jiné školy. Ale jak jsem napsal. Některým kapitolám věnujeme jen minimum času aby jsme splnili povinnost kvůli třídni knize a ŠVP, které musí vycházet z RVP.
Re:Cizí jazyky - doplňek   25. 05. 2011, 09:09:17 | Dana Kočková Rada bych ještě doplnila, že při tvorbě jednotných zadání se rovněž využívají kvalifikační standardy, které specifikují požadavky na příslušnou kvalifikaci (na kterou daný obor připravuje) a jsou zpracovány zaměstnavatelskou sférou. K těmto standardům rovněž přihlížejí tvůrci jednotných zadání při navrhování konkrétních úloh.
kvalifikační standardy  25. 05. 2011, 12:13:44 | Mgr. Věra Rajhradová Co to je? U nás na škole to nikdo nezná a známá z jiné školy to taky nezná. Podotýkám, že jsme na funkci zástupkyně ředitele školy. A ředitel školy o tom pouze slyšel a taky to nemá.
Kde se to dá prosím Vás stáhnout, třeba v PDF? Obory už si vybereme.
Děkuji moc
Rajhradová V.
Re:kvalifikační standardy  25. 05. 2011, 13:50:45 | Dana Kočková Naplňování Národní soustavy kvalifikací (NSK) je spojeno se dvěma projekty MŠMT: projektem NSK (www.nsk.nuov.cz) a NSK2 (www.nuov.cz/nsk2). Kvalifikační standardy, které prošly schvalovacím řízením, jsou dostupné v informačním systému NSK na adrese www.narodni-kvalifikace.cz.
Re:Re:kvalifikační standardy   25. 05. 2011, 22:59:35 | Mgr. Věra Rajhradová Tak jsem se dívala a nic moc. Očekávala jsem něco víc. Podrobněji rozpracované do detailů. Tohle je o ničem. Tím nic nezískáme. Asi tomu nerozumím.
Tím, že existuje spousta dokumentů se v tom jenom dělá chaos.
PS. děkuji Vám za rychlé odpovědi, jak jsem si všimla, tak to tu není zvykem. Docela jste mě překvapila.
V. R.
Vaše otázky    27. 05. 2011, 11:59:52 | Ervín ERNST V některém zadání pro obory elektro slaboproud není v rozpisce materiálu plošný spoj. Chci se zeptat. Mohou si žáci dopředu vyrobit dle slepého schématu DPS (či několik) aniž by věděli k jaké práci je tento určen. Je to správný postup přípravy dle JZZZ_? V den zkoušky si vylosuje jedno zadání a k tomu dostane svůj vyrobený plošný spoj. Zřejmě jsem přehlédl správný postup. Děkuji za upřesnění.
Cizí jazyk - NJ   28. 05. 2011, 01:11:15 | Ježková L. Dobrý den,

měla bych pár otázkek k oboru kuchař-číšník.
Cizí jazyk je řazen k závěrečné zkoušce a to jako jediné, není moje silná stránka.Pokud tedy zvládnu všechny zkoušky a ta z cizího jazyka se nepovede, tak to sníží známku z praktické zkoušky o jaký stupeň ?

Jsem schopná se naučit, řekněme to, co si nechám přeložit a odříkat to, ale už není v mým silách,abych odpovídala na jednotlivé otázky komise .
A pokud se nynějšího učitele zeptáme, tak nám jen poví to, co jsme měli zadáno od Vás - zaměření k představení,tématu...Ale co je požadováno dál, to už nevíme nikdo . A poslední dotaz - jak dlouhá je tato část zkoušky ?

Děkuji za poskytnutí informací .

S pozdravem...Ježková
Re:Cizí jazyk - NJ  30. 05. 2011, 20:28:51 | Taťána Vencovská Komunikace v cizím jazyce, která u praktické zkoušky oboru kuchař-číšník vychází ze samostatné odborné práce by měla ovlivnit hodnocení asi z jedné pětiny klasifikačního stupně. Pokud z ostatních částí praktické zkoušky budete mít dobré výsledky, myslím, že se nemusíte obávat neúspěchu při celkovém hodnocení zkoušky. Doba zkoušení cizího jazyka záleží na učiteli a činí průměrně asi deset,nejvýše patnáct minut.
Potíže se školou - servírka (3.letá)  28. 05. 2011, 01:30:50 | Eichlerová Kateřina Dobrý den, dcera studuje třetím rokem obor servírka a letos bude konat závěrečné zkoušky - jednotné. Delší dobu už řešíme se školou pár potíží a zajímalo by nás,kde je tedy pravda.Po vylosování tématu a zadání SOP si dcera práci vypracovala,vytiskla a svázala - 14.dní před odevzdáním přišla domů s tím,že na hlavní stránce (která je doporučována ke stažení na stránkách školy), má být obrázek vlastní tabule,kterou budou žáci dělat při praktické části---což jsme nechápali,protože jsme měli naplánováno nakupování potřebným věcí do termínu zkoušek a najednou jsme museli spěchat.A nakonec chtěli ještě SOP doplnit vlastním menu,které se vždy dávalo až komisi při zkoušce.
Menu jsme měli objednané také na období zkoušek a dozvěděli se toto též asi týden před odevzdáváním SOP...
Poslední problém je,že jsme žádali školu,aby udělala rozpis žáků na praktickou zkoušku a dostalo se nám informace,že budou žáci rozděleny do termínů mezi 2-6.6. na složitou obsluhu a 7.-9.6. tabule,ale přesný den jsme se dozvěděli až dnes.
Zaměstnavatel mi již nechce povolit volno na tyto dny,protože musím nahlásit volno 14.dní předem...Manžel pracuje mimo republiku a přijet nemůže...Máme tedy problém s tím,kdo ji doveze potřebný inventář do školy apod.

Je v pořádku toto jednání školy ?

Děkujeme za odpověď,snad se dozvíme konečně jestli je jednání školy správné.

Eichlerovi
Re:Potíže se školou - servírka (3.letá)  30. 05. 2011, 21:01:29 | Taťána Vencovská Vážená paní Eichlerová,prakticky všechny problémy, které popisujete jsou organizačního charakteru a za organizaci zkoušek zodpovídá plně škola. Jednotné zadání určuje obsah zkoušky, vlastní organizace a zabezpečení je na každé škole. To se týká rozdělení žáků ke zkoušce i upřesnění pokynů ke zpracování a k odevzdání SOP. Titulní list s fotografií tabule nepožadujeme, sestavení menu je požadováno a je důležitou součástí SOP. Nerozumím ale dobře tomu, že jste si menu objednali. Pokud by šlo např.o natištění menu pro připravovanou tabuli, tak to opravdu stačí až ke zkoušce.
Re:Re:Potíže se školou - servírka (3.letá)   2. 06. 2011, 16:44:15 | Eichlerová Kateřina Dobrý den,

právě,že se jednalo o to, že si dcera měla dodat do SOP tištěné menu,které mělo být původně až ke slavnostním tabulím,ale najednou přišla s tím,že mistři ji sdělili,že má mít v SOP stejné menu jako bude mít na té slavnostní tabuli..A s tou fotografií je tak zvláštní,protože najít prostory pro tak velký stůl nebo prostření je nadlidský úkon...:-(
Vaše otázky  30. 05. 2011, 09:13:42 | Petr Vaško Dobrý den,
reaguji na dotaz pana Ervína Ernsta ohledně vlastní výroby plošných spojů k praktické části žáky předem.
Nepředpokládá se, jelikož již dnes není výukovou praxí, že by si žáci ručně kreslili plošný spoj, že by tento systém byl součástí JZZZ. Není obsažen ani v bodovém systému hodnocení. Rovněř jde i o ochranu zadání. Slepé schema je sice možné, ale již nastíní složitost zapojení.
Proto bylo v komisi autorů dohodnuto, že žáci dostanou k JZZZ plošný spoj hotový a klavně kvalitní.
Petr Vaško, editor
studijní literatura ke NZZ    31. 05. 2011, 09:20:36 | Smílek Dobrý den v ústních otázkách oboru elektro jsou otázky, na které sám neznám odpověď - tedy odpoveď odpovídající rozsahu NZZ.
Např.Spotřebiče, akumulační spotřebiče, Některé otázky jsou nejednoznačné např. příprava montáže, druhy ochran - jakých.
Kde jsou přístupny učební texty na přípravu nejenom k NZZ, ale i k běžné výuce během studia.
Když je jednotná zkouška tak musí být i jednotné studium.
Děkuji
Smílek
ISŠ-COP VM
Re:studijní literatura ke NZZ    31. 05. 2011, 15:28:19 | Dana Kočková Prosím uvěďte, jakého zadání se Váš dotaz týká (název oboru). Děkuji.
Re:studijní literatura ke NZZ   1. 06. 2011, 14:07:35 | Lenka Demjanová Učebnice pro SŠ a SOŠ již dlouho nikdo nevydává.
Pro výuku lze využít odbornou literaturu - např.Sobotales, BEN, Tribun EU...

Ústní otázky odpovídají náplni oboru.

Druhy ochran; příprava montáže - to jsou podotázky a vždy se vztahují k tématu.

Škola si může vybrat 25 otázek. Pokud se tedy některé otázky "nelíbí", škola je nepoužije.
Testy pro celou třídu   31. 05. 2011, 11:27:44 | Kateřina Martínková Dobrý den. Jak prosím Vás máme udělat - je to neuhlídatelné, aby studenti neopisovali při testech. Nebylo by možné zamyslet se nad tím, že by studenti měli různé verze? Tak aby otázky i odpovědi byli namíchané a zpřeházené?
Prosím popřemýšlejte o tom, protože takhle já sedím celý víkend doma a ty testy přepisuji a míchám ručně.
PS. je spousta fint, které již známe, kdy někdo dohodnutý odpoutá pozornost učitele, aby ostatní mohli si předat lístek se správnou odpovědí.
Děkuji, Martínková
Re:Testy pro celou třídu  31. 05. 2011, 16:02:40 | Libor Berný Dobrý den, v některých zadáních jsou již testy namíchané pro každé téma písemné zkoušky, v některých tomu tak není. S namícháním je spojeno i odpovídající namíchaní správných řešení. Nyní připravujeme systém generování testů přímo pro každého žáka. Učitel zadá do systému seznam žáků a systém mu připraví pro každého žáka odpovídající test. To bude příští rok, neboť tvůrci testů se musí na tento systém připravit a vytvořit dostatečné množství odpovídajících otázek a odpovědí.
Re:Testy pro celou třídu    31. 05. 2011, 16:02:41 | Libor Berný Dobrý den, v některých zadáních jsou již testy namíchané pro každé téma písemné zkoušky, v některých tomu tak není. S namícháním je spojeno i odpovídající namíchaní správných řešení. Nyní připravujeme systém generování testů přímo pro každého žáka. Učitel zadá do systému seznam žáků a systém mu připraví pro každého žáka odpovídající test. To bude příští rok, neboť tvůrci testů se musí na tento systém připravit a vytvořit dostatečné množství odpovídajících otázek a odpovědí.
Testy 1. 06. 2011, 06:56:40 | Martin Holan Dobrý den,
nekomplikujete to? Vždyť to zase přidělá další práci učitelům/ředitelům, kdy budou muset na nějaký portál klikat jména... (třeba u nás v končících ročnících je cca 150 lidí) pak při rozdávání 3 složek z které si má student vybrat tu práci, kterou si vybere bude muset být nakopírováno jmenovitě a při rozdávání!!! kdy to rozdává učitel, který žáky nezná po jménu, tak bude muset vyvolávat, což následný proces zahájení ještě zdrží.

Navrhoval bych:
1.
Osobně bych šel cestou nejmenšího odporu a to, že bude přiložena příloha, kde bude vygenerováno (jak se domluvíte) třeba 10, 20, 30,... testů a škola si vytiskne kolik potřebuje.

2.
finanční prostředky, které na toto chcete vynaložit (mimochodem SW na to již každá větší škola má, pokud využívá techniku k výuce a šetří si čas učitelů), tak ty prostředky bych věnoval na to, aby zadání byla bez chyb (s těma z češtiny a typografie jsme se naučili žít, byť to je ostuda) ale chyb odborných. A taky, aby obrazová dokumentace byla v pořádku. Nějaké obrázky v barvě a odstíných šedi vypadají kouzelně, ale když ředitel nedovolí barevný tisk (peněz je málo), tak se mnohdy stávají zle čitelné.

PS. u nás stejně testy netiskneme do 3 nabízených témat, ale až když si student vybere, tak mu dáme test, který začne zpracovávat a už mu běží čas. A ještě to má zmenšené, protože jsou strašně natažené na velké množství stran. Takže má 2 stránky A4 na jedné straně,...

PS. proč nedistribuujete ta zadání jako maturity již vytištěné v profi kvalitě, možná by se předešlo nářkům s tiskem.
Re:Testy    1. 06. 2011, 14:39:20 | Libor Berný Vážený pane,
bod 1 je v podstatě návrat k tomu, co je, kdy autoři zadání sestavují test pro každé téma v písemné zkoušce a je to obvykle pouze modifikace jednoho testu. A to řadě škol nevyhovuje.
Bod 2 nejde o software. Chce mít několikanásobně více otázek, ze kterých by se testy generovaly. A to vyžaduje ješte dost velké úsilí autorů to připravit a nastavit tak, aby všichni žáci obraželi rovnocenný test. Tisk celých zadání nebudeme realizovat, některá mají řádově i stovky stránek a tím zavalíme sebe i školy. A zbytečně. Na škole vědí, které stránky a kolikrát mají tisknout. A témata praktické a ústní zkoušky si žák losuje a tak se počty vytištěných zadání minimalizují. Maturita je proto tak drahá, že se všechno tiskne centrálně ve velké počtu kusů a pak se to náročně distribuje. Jinak teď připravujeme návrh vstupu pro školy, aby to bylo pro ně, co nejjednodušší. A rád bych Vám jej poslal, aby jste mohl také k tomu vyjádřit a doplnit. Chceme zohlednit jak vyhlášku, tak i možnost zařadit vlastní části témat aspojit tyto požadavky není zcela jednoduché. A tak prosím mně pošlete svůj e-mail. Děkuji
Re:Re:Testy   1. 06. 2011, 22:08:13 | František Suchánek Ale u nás co jsem koukal a co naši kluci dělali (u truhlářů) to je skvěle udělené s těmi testy. Tam se otázky v těch variacích jenom neopakují, není to modifikace jednoho a toho samotného testu v různých tématech - aspoň co jsem si pročítal. Jak to mají tedy autoři udělané, že se v těch testech objevují otázky různé. Tedy jsou tam otázky, které se v některých jiných tématech neobjevují. Tak se mi to líbí a děkuji autorům. Vyřiďte jim pozdravení, určitě jim to dalo hodně práce a děkuji jim za to i za to, že to bylo na 1 list papíru (2 stránky).

PS. vím, že se to asi nemá, ale u nás se vytiskly testy ze všech témat a ty se rozdali klukům, tak aby "neměli šanci". V uvozovkách proto, že i já chodil do školy a vymýšlel jak si pomoci a napálit učitele :-))
Re:Re:Testy    2. 06. 2011, 09:54:30 | Martin Holan Dobrý den, tady je ten e-mail:
martinek.holan@seznam_cz

Ano, u nás také víme, kolik stránek máme tisknout, ale troje zadání se musí vytisknout, aby se hned dvě z nich hodili do koše. Letos to bylo 3,5 balíku papíru + kopírování na toner do koše za celou školu co se vyhodí.
A u známého to dokonce kvůli těm barevným obrázkům, nechávají ve městě v papírnictví tisknout barevně na zakázku. Asi jim to přinesou na flešce.
promrhané finance   1. 06. 2011, 10:13:34 | Daniel Kovář Tak jsme zase vyhodili 23 cm zbytečně nakopírovaných prací, když si žáci musí vybírat ze 3 verzí a ty dvě se vyhodí.

Kdy někomu konečně dojde, že se tím školy připravují o peníze, které mohou věnovat na materiál do dílen, nástroje...

Prosím Vás vemte rozum do hrsti!!!
Re:promrhané finance   1. 06. 2011, 13:47:47 | Dana Kočková Dobrý den. Problémem je současná vyhláška, která stanoví, že žák si musí vybírat minimálně ze 3 témat. Pokud nebudou žáci zpracovávat písemnou zkoušku na PC, budou se muset zadání tisknout. Řešením může být systém, kdy by se úlohy (testy)generovaly pro žáka a řešily na PC. Tak by se zabránilo i nežádoucímu opisování. Výše se o tom zmiňuje Dr. Berný, která má vývoj informačního systému NZZ na starosti.
Re:Re:promrhané finance    2. 06. 2011, 11:02:44 | Novotná Simona Nerozumím jak mohou žáci zpracovávat písemnou zkoušku na pc, vždyť se za ty tři roky jak je málo na odborné předměty a hlavně některé obory se neučí kreslení na pc (naši klempíři a obráběči teda ne). Stejně zadání musí dostat na papíře. Jak chcete dělat dokumenty podle výkresu, když výkres nevidíte,....
Asi jste myslela pouze testy, ale to si nedovedu představit, kdy u nás máme v učebně pouze po 8 pc /běžně u jedno pc sedí při výuce dva žáci/. Máme sice více (4) učeben, ale různě po areálu školy. Nedovedu si představit, když třeba dvě učebny jsou v budově dílen a přecházení trvá cca 10 minut,...
Bojím se řešení testů na pc. Organizačně nemožné zajistit. Jeden učitel bude hlídat v učebně a druhý půjde se skupinkou na testy, až oni test udělají, pak se prostřídají s dalšíma, jak se bude prodlužovat čas na zkoušu, cestou se studenti spolu budou bavit a poví si něco k zadání!!! Zdá se mi to nedomyšlené. A hlavně zbytečné.
Co když nepůjde elektrika, bouřka v oblasti, kdy se pc vypínají,...
Nestrkejme vše na techniku, která nám jenom práci přidělá. Opravit ručně 30 testů trvá chvilku (cca 5 minut), když si při kafi uděláte šablonku.
Děkuji že na toto téma rozpoutáte diskuzi
Re:Re:Re:promrhané finance   2. 06. 2011, 11:26:38 | Dana Kočková Děkuji za reakci. Testy na PC se už běžně dělají u ZZ oborů automechanik a autoelektrikář. Jednou z výhod je školami požadovaná úspora nákladů spojených s tiskem zadání.
Re:Re:Re:Re:promrhané finance   2. 06. 2011, 13:05:44 | Novotná Simona Ale musí mít potřebné PC vybavení. Nedovedu si představit, že by škola, která najednou začne dělat testy na PC ve všech oborech, kde používá jednotná zadání, by zvládla přesuny na počítače a zpět do učebny. U nás nemáme ani tolik počítačů, kolik končí třetích ročníků, které jdou podle JZZZ. Tak by se museli střídat po skupinkách. A ani je nepotřebujeme (PC) a kupovat to jen kvůli JZZZ na to nejsou peníze. Radši koupíme železo do dílen.
Myslím si, že papírový test (dobře udělaný) je rychle opravený. A to ještě u nás stihneme během dozoru v učebně opravit.
časová dotace na ZZ    1. 06. 2011, 11:38:00 | Stanislava Mrázková Už se nám po několik let za sebou stává, co praktikujeme JZZZ, že klempíři a obráběči odchází po hodině až hodině a půl od zadání a podle bodů uspějí na 3-4. Je to normální, když třeba jiný obor tam je do 12 a nestíhá, resp. s vypětím všech sil.
Jak je možné, že stíhají na to aby prošli? Není to příliš jednoduché to JZZZ?
Stížnost na pracovníky školy    2. 06. 2011, 17:20:25 | Havlíček Petr Dobrý den,
dnes má dcera na škole vykonávala praktiskou závěrečnou zkoušku v oboru servírka (složitá obsluha).
Pozvala si mě a manželku jako hosty k práci a my jsme byli svědkem celkem zvláštního přístupu školy.

Dcera si ráno měla vylosovat menu a na něj udělat žádanku na inventář --- tak učinila,ale při našem příchodu sháněla pomocnice části nádobí,protože je ho prý nedostatek pro všechny a to nechápu.Pokud jsem dobře počítal,tak bylo dnes studentů osm a proč tedy nerozdělí studenty do více skupin a dnů...

V menu měla flambování a podle mého zjištění celé tři roky flambovali tak,že první umístili máslo a teprve poté cukr, pak kvůli tomu byl průvan se škole a měla pracovat tak,jak se má.Dnes dala dcera tedy nejprve cukr a po chvíli ji navštívil mistr,který ji tam před lidmi začal vyčítat to,že si dělá co chce,že říkali,že to mají dělat tak,jak je to naučili apod.Nechápu,protože mají přece pracovat tak,aby to dělali správně a ne podle toho,jak si umyslí mistři oboru ve škole...
No a pak jsme měli mít v menu ovocný salát,který by podle mého názoru měl být založen jako salát a jíst tedy dzertní vidličkou,po založení si zase vyslechla a to upozorňuju,že přede všemi,že to prý je myšleno jako kompot se lžičkou a založením jako kompot.

vím,že určujete jen stanovy zkoušek,ale tohle se mi opravdu nelíbí a je pravda,že toto už je delší dobu a nejen na zkouškách a já bych si někde rád stěžoval,ale zkoušel jsem hned školu a tam mi VUOV sdělila,že se určitě zase tak moc nestalo a tím to skončilo.

Můžeme si tedy někde stěžovat mimo školu na tyto potíže ?
Děkuju za zodpovězení dotazu....Havlíček
Re:Stížnost na pracovníky školy   3. 06. 2011, 16:16:26 | Ježková Ludmila Dobrý den,
jsem ze stejné školy jako dcera pana Havlíčka a s výše uvedenými problémy naprosto souhlasím.

Několikrát během školy jsme řešili problém s mistry,pak s VUOV a také se zástupcem OV,ale nikdy jsme problém nevyřešili a na vedení se zkrátka zakopl pod koberec.

Učitelka,která učí stolničení se nás zastala a dostalo se ji jen křiku,my jsme byli označeni jako lháři,flinkové a zase se jelo pode nich.

Rozdílné názory na výuku a organizaci OV,nepřipravenost mistrů na JZZZ atím vyplývají další problémy...

Pokud je možná nějaká stížnost,připojím se.

Ježková
Re:Re:Stížnost na pracovníky školy   6. 06. 2011, 09:06:44 | Dana Kočková Dobrý den, podle toho, co uvádíte, neprobíhá zkouška ve Vaší škole plně v souladu s jednotným zadáním. Rádi bychom si Vaše informace ověřili, prosím konkretizujte, o kterou školu se jedná, nejlépe e-mailem na adresu editorky: tatana.vencovska@nuov_cz. Děkuji.
Re:Re:Re:Stížnost na pracovníky školy    9. 06. 2011, 16:54:29 | Havlíček Petr Dobrý den,

pokud budete ve škole zjišťovat informace ohledně zadání apod.- budete u toho používat jméno dcery nebo moje a spolužačky dcery ?

Chystají se obě na nástavbu a bojí se toho,že pokud se tato věc bude řešit,tak to odnesou obě děvčata ve škole...:-(

děkuju za info. Havlíček
Re:Re:Re:Re:Stížnost na pracovníky školy  10. 06. 2011, 13:00:16 | Dana Kočková Nejsme oprávněni provádět ve škole kontrolu, proto se bude jednat jen o monitoring průběhu zkoušek, kde zjistíme, jestli škola postupuje podle pokynů jednotného zadání.
stížnost - na Vaše zadání (ne na organizaci ve škole)   4. 06. 2011, 10:28:38 | Hana Matoušková Našemu synovi (stejně tak všem v té škole) nebylo umožněno předem připravit materiál k praktickým zkouškám. Prý to musí dělat jiní studenti, že to je prý tajné, aby si studenti již nepřinesly hotový výrobek (nebo jeho část) k praktickým zkouškám. Proto nesměli vidět výkresy. I když jim je mladší žáci co to připravovali donesli nafocené digitálem.
TAKOVÁ DEMAGOGIE, takhle to zdůvodňovat. Vždyť přeci mistr vidí jestli student dělá a nebo nedělá a vytáhne něco co neudělal. Vždyť vidí jaký má materiál a co z něj a v jaké kvalitě zhotoví.
Syn chtěl mít výrobek doma, ale když vidí jak je materiál připravený, tak se mu nelíbí.
Podle fotek co přinesl není nic co by bylo špatně, ale on by si to připravil jinak.
Konkrétní věci (dle jeho popisu - kopíruji z jeho poznámky co mi napsal):
- zatmelené suky (vyspravil bych vylodičkováním, vysukováním, protože po čase tmel vynikne, tím jak se dřevo barevně mění jinak, než tmel)
- divoce slepené prkýnka do spárovky (hned vedle sebe tangenciální řezivo s radiálním (nejenže to vypadá ošklivě, ale při sesychání/bobtnání se to jinak chová a může dojít k popraskání)
- dřevina kterou nechci a připravil bych si to rád ze své, aby mi to ladilo do pokojíčku
- kombinace běli a jádra ve výrobku
...

Prosím, dejte možnost, pokud chtějí a mají k tomu možnost, ať si to ti studenti připraví. To co mají mít připraveno, ať si zajistí.
Stejně VÝKRESY dostali od druháků do detailu ofocené.
Re:stížnost - na Vaše zadání (ne na organizaci ve škole)   6. 06. 2011, 13:20:10 | Jana Motyková Mrzí mne, že Váš syn nebyl spokojený s připraveným materiálem na praktickou zkoušku. Bohužel, je to podle mého názoru nedostatek školy, nikoliv zadání jako takového. Učitelé odborného výcviku by měli zajistit kvalitní materiál na realizaci praktické zkoušky. Pakliže žáci žáci dostali předem ofotografované výkresy, opět došlo k pochybení školy.
Re:Re:stížnost - na Vaše zadání (ne na organizaci ve škole)   6. 06. 2011, 21:10:49 | Hana Matoušková Ale jak jsem psala, z pohledu truhlařiny OK, a jak jsem se ptala se synem v truhlárně kam má nastoupit po vyučení, tak nám řekli, že se to tak sice dělá ale, že klasická řemeslná truhlařina to není. Že to je truhlářská prasečina, která se dělá v každé truhlárně z důvodu rychlé a laciné výroby. A že se diví, že taková bezohlednost k duši truhláře může být, že studentovi, co má zájem nevyjde vstříci, tak že student zahořkne na školu.

Co z toho vyplývá.
Z Vaší odpovědi mi není jasné PROČ si studenti, když mají možnost, že si nemohou připravit materiál podle zadání sami. Proč? Rozumný a pádný důvod, bych ráda slyšela.

Co se týká těch fotek výkresů, co máme doma, můžete mi říci, jak škola může zabránit, aby to studenti neodfotili? To by mě zajímalo. Fakt, vysvětlete mi, jak škola pochybila. To by musel mít každý student celou pracovní dobu za zadečkem dozorce. A to po celou dobu co to vyrábí a věřte, že za den to nestihnou.

Mimochodem jedna věc z jiné školy. Tak odborný výcvik konají dohromady jak třetí, tak druhý ročník, takže když to druháci připravují, tak to stejně třeťáci vidí. A zde to obhájíte to utajení jak?

Fakt mi zde přijde "trapné" utajování něčeho co je zbytečné utajovat a jenom se z toho někdo cítí důležitý, že je to jak v CIA.

Moc prosím o odpověď.
Děkuji H.M.
Re:Re:Re:stížnost - na Vaše zadání (ne na organizaci ve škole)    9. 06. 2011, 13:15:57 | Hana Matoušková Dobrý den
Velice moc děkuji za Vaši odpověď na mé poslední dotazy. Už mi je více jasný smysl celého Vašeho institutu.
Matoušková
Re:Re:Re:Re:stížnost - na Vaše zadání (ne na organizaci ve škole)    9. 06. 2011, 20:56:12 | Dana Kočková Omlouvám se, že jste dosud nedostala odpověď. Editorka JZZZ truhlář bude o těchto problémech jednat s vyučujícími ve škole, kam pojede na monitorovací návštěvu v pátek. Poté odpoví. Děkuji za pochopení.
Re:Re:Re:stížnost - na Vaše zadání (ne na organizaci ve škole)    10. 06. 2011, 11:30:15 | A. Přibylová, ředitelka řešitelské školy Výkresová dokumentace podléhá utajení podle předpisů JZZZ. Žáci se před vlastní zkouškou nemohou s ní seznámit. Při přípravě materiálu k praktické zkoušce jsou tímto úkolem pověřeni pouze učitelé odborného výcviku, kteří mohou žákům zadat pouze rozměry. V žádném případě se k žádnému žákovi nemohou dostat výkresy.Obraťte se s bližšími dotazy, či vysvětlením Vašich problémů, na synovu školu.
Re:Re:Re:Re:stížnost - na Vaše zadání (ne na organizaci ve škole)   10. 06. 2011, 13:09:08 | Milan Baláž Ale proč? Proboha PROČ to má být utajené.
Stále se tu píše, že to podléhá utajení, ale nikdo to rozumně nevysvětlil.

Proč? Prosím Vás na kolenou je to utajení výkresů k praktické zkoušce.

Doufám, že tu jednají inteligentní lidé.
Takhle působíte z pozice diktátora, tím, že určíte, že to je utajené, ale nezdůvodníte.
Je mě z toho smutno.
Re:stížnost - na Vaše zadání (ne na organizaci ve škole)   10. 06. 2011, 11:22:00 | Miroslav Findeis - člen autorského týmu JZZZ Příprava materiálu je pouze věcí školy. Suk je vadou materiálu - buď se před zkouškou vymění díl, nebo se k úpravě suku nepřihlíží.
Materiál určuje škola s přihlédnutím ke svým možnostem a dostupnosti daného materiálu. Typ dřeviny nelze projednat individuálně a předem /bez znalosti konkrétního zadání/. Vše je jasně řečeno v organizačních pokynech JZZZ.
Re:Re:stížnost - na Vaše zadání (ne na organizaci ve škole)  10. 06. 2011, 23:53:42 | Mgr. Stanislav Martin Vážený pane,
a jak pan Baláž napsal - odpověď na to, proč!!! mají být výkresy utajené? Rozumný důvod se dozvíme kdy?
Děkuji za informaci

PS. na naší škole to stejně budeme dělat jako dříve, studenti jsou ve třetím ročníku na externích praxích ve firmách, dostanou výkresy a seznam co si mají připravit, protože to je hloupost to tajit. Každý si připraví takový materiál, který se mu hodí. Někomu se líbí dub, jinému modřín,...

Jo, a k tomu jak se tu psalo, že by druháci měli dostat rozměry jen dílců a ty postupně připravovat, tak to by to muselo tak v tom zadání být připraveno. Protože si nedovedu představit, že jeden týden budou řezat boky, druhý týden půdy a dna,... stejně tak rozměřovat kolíkování a potom se sejdou s rozměry jak - boky budou o půlmilimetru užší,...? Vždyť se seknou. Když budou za 14 dní znovu nastavovat kolíkovačku, pilu,...
Je to nabubřelost s tou utajeností.
Mějte se jak chcete
Re:Re:stížnost - na Vaše zadání (ne na organizaci ve škole)    11. 06. 2011, 10:50:52 | Ruda Hromádko Dobrý den pane Findeis (a další zodpovědní)

- jsem mistrem odborného výcviku již 42 let
- zároveň soukromě v truhlařině podnikám
- vlastním truhlárnu, kde můj syn dělá mistra a víme jaké studenty chceme zaměstnávat a vybíráme si naše nejlepší
- už když jsem já sám skládal praktickou
zkoušku i můj syn (a příští rok i můj vnuk), tak jsme vždy dostávali výkres a spolu s mistry jsme připravovali materiál na praktickou závěrečnou zkoušku
- je to vlastně součást praktické zkoušky, kde se nakonec zhodnotilo i to jak si student dokázal vybrat materiál na výrobek, jak správně udělal sesazenku, jak si poradil s kresbou dýhy, jak se mu podařil nákližek na pokos, jak správně vykolíkoval dílce, jak vybral prvou a levou stranu prkýnka s ohledem na umístění ve výrobku,... (nemusím snad popisovat dál...)
- a to vše proto, aby se hodnotil celkový vzhled výrobku (tedy jeho prodejnost)
- a to v současné době nejde, když nešikovní mladší ročník to pokazí, nejsme schopni připravit takový materiál, který by reprezentoval třeťáka, tento materiál reprezentuje druháka, který se teprve učí a je schopen až ve třetím ročníku připravit materiál na mnohem lepší úrovni
- zároveŇ se studenty připravujeme kusovníky na výrobek (ano jsou součástí JZZZ), aby bylo jasné, jak umí číst výkres a jestli všemu rozumí

- nedělejte z toho (a za svou letitou praxi s klukama Vás jako odborník žádám) polívku v prášku (jako dnešní budoucí kuchaři z 90% se učí vařit z prášku a ne ze surovin)

- i můj děda za první republiky měl svůj výkres (ještě je máme v domácím archívu) a to dělali krásný jídelní stůl s intarzovanou deskou a soustruženými nohami

- prosím, ať si to každá škola udělá podle svých zvyklostí, nenuťte nás dělat to tak jak jsme zvyklí a na ven pro vaše úřady se tvářit, že to děláme jinak (otevřeně to samozřejmě nepřiznáme, aby jsme nedostali namátkovou kontrolu, jestli se dodržuje jednotné zadání - i tak nám to náš řídící říká, hlavně o tom nikde nemluvte)

Prosím o odpověď:
Když tedy mají být výkresy tajemstvím
- tak jak má škola zabezpečit, aby je studenti při samotné zkoušce nenafotili (dnes každý mobil má foťák) a nedali si je na své servery s výukovými materiály pro budoucí žáky, který by za pár let mohli opět podle nich pracovat (takové servery existují)

- v čem se zlepší objektivita zkoušky, když budou utajovány
- v čem bude zkouška zkouškovější?
- proč se tedy mají výkresy utajovat
- co přispěje k psychické pohodě kluků na dílně, aby si tím stresem něco nepokazili a něco si neudělali

Na shledanou
Rudolf Hromádko
Re:Re:Re:stížnost - na Vaše zadání (ne na organizaci ve škole)   12. 06. 2011, 13:12:14 | Richard Havlík Dobrý den,
naprosto souhlasím s panem Hromádkem. I truhlářské firmy podnikající v zakázkové výrobě zadávají svým pracovníkům, případně partám zakázku od A do Z. To znamená od výběru materiálu přes výroby polotovarů, opracování, montáž až po povrchovou úpravu. Pokud se řeší reklamace, nikdo se na nikoho nemůže vymlouvat a je naprosto jasné, kdo ji zavinil.
Když tedy máme vyučovat pro praxi, proč nám v tom bráníte? Vždyť jak může třeťák ručit za výrobek a být z něj známkován, když mu polotovary připravoval někdo jiný?
Ve shodě s ostatními nevidím problém v tom, aby si žák sám připravil a opracoval materiál předem. Jinak to totiž z kapacitních důvodů ani nejde, při zkoušce by vznikaly fronty u strojů.
Proč se přesunuly příspěvky, na které se neodpovědělo?    7. 06. 2011, 21:20:53 | Zdeněk Pospíšil Proč byli přesunuty otázky a dotazy na které se tu někdo ptal, sledoval jsem to, protože mě to taky zajímalo, ale nikdo na ně neodpověděl. Proto byly uklizeny?
To mi nepřijde férové.
Bc. Pospíšil
Re:Proč se přesunuly příspěvky, na které se neodpovědělo?    8. 06. 2011, 15:20:26 | Dana Kočková Omlouvám se, v této rubrice však nemůžeme zajistit odpověď na každou otázku. Některé dotazy totiž směřují ke konkrétním zadáním, ale jejich tvůrci tuto rubriku pravidelně nesledují, takže zůstávají bez odpovědi. Pro autorské týmy bude směrodatné vyjádření škol k jednotnému zadání prostřednictvím dotazníku v IS NZZ. Tyto připomínky budou autorské týmy projednávat a budou se k nim písemně vyjadřovat. Ke sdělení názorů a připomínek k JZZZ proto prosím využijte uvedených dotazníků.
Re:Re:Proč se přesunuly příspěvky, na které se neodpovědělo?    8. 06. 2011, 16:26:59 | Novotná Simona Třeba naše škola ten dotazník ignoruje, není na to čas a jen tak ledabyle se tam něco napíše.
Proč?
Protože s jednotným zadáním pracuje odborný učitel, který sice vznese připomínku, ale než se napíše vyjádření, tak ředitel to stejně zapomene a hlavně si s tím nechce přidělávat práci (i kdyby to měl zaplacený, tak se mu to prý nevyplatí, volný čas mu je milejší).

Hlavně po tom, co jste udělali tu komedii s tou fleškou, kde mají být uložena zadání, ty podmínky o uzamykatelnosti PC,... tak se ředitel takovýmito věcmi nechce zabývat

PS. to že to nečtou tvůrci je jedna věc, ale snad je ještě nějaká zodpovědná osoba nad tvůrci, která by na to měla odpovědět a nebo kontaktovat tvůrce, který by se měl vyjádřit. A hlavně to zkontrolovat, jestli došlo k vyřešení dotazu.
To bych řekl, že je Váš organizační nedostatek, protože pokud má vzniknout kvalitní produkt, tak musí být odezva od těch co s tím pracují a ne s řediteli škol, který tomu za prvé nerozumí a za druhé se jich to vůbec netýká.
Re:Re:Re:Proč se přesunuly příspěvky, na které se neodpovědělo?   9. 06. 2011, 08:46:08 | Dana Kočková Jestliže s vyplněním dotazníku ve škole je problém, prosím napište své připomínky na mou adresu a já je editorovi předám - uveďte prosím obor vzdělání. Na rozdíl od diskuse na tomto fóru jsou editoři povinni se k připomínkám ze škol vyjádřit. Děkuji. dana.kockova@nuov_cz.
Re:Re:Re:Re:Proč se přesunuly příspěvky, na které se neodpovědělo?    9. 06. 2011, 10:23:10 | Zdeněk Pospíšil Dobrý den,
- můj názor na věc jakožto nestranného pozorovatele

já bych také měl zájem znát odpověď na dotazy jiných. Třeba tady na tomto webu, pokud by to fungovalo, tak je hodně dotazů, které kolegové položily a mě by zajímalo jaké je stanovisko.
Osobně na soukromé dotazy po E-mailu, abych si uhamounil odpověď pro sebe nejsem nakloněn.
Pospíšil Z.
Re:Re:Re:Re:Re:Proč se přesunuly příspěvky, na které se neodpovědělo?    9. 06. 2011, 20:07:28 | Dana Kočková Na velkou většinu dotazů jsme reagovali. Dřívější dotazy a odpovědi nezmizely, byly jen přesunuty mezi starší dotazy - viz výše.
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Proč se přesunuly příspěvky, na které se neodpovědělo?   4. 07. 2011, 20:08:56 | Martin Hradoba Statistika je věda, kde se sčítají nepřesná čísla, aby vznikl přesný výsledek.
Udělal jsem si totiž rozbor, kolik bylo položených dotazů a na kolik bylo zodpovězeno.
Tedy co jste napsali:
"Na velkou většinu dotazů jsme reagovali."
je to jako počítání u indiánů. 1, 2, 3, 4, 5, mnoho.
:-)))
Vaše otázky   9. 06. 2011, 15:15:44 | Richard Havlík Dobrý den,
už dost dávno jsem zde psal příspěvky k jednotným závěrečným zkouškám oboru Truhlář. Upozorňuji, že můj názor (negativní) se stále nezměnil. Tehdy jste nejen mě, ale i jiným diskutujícím odpovídali, že zkoušky jsou dobrovolné. Teď jsem se dočetl, že do dvou let budou povinné. Je to pravda?
Co je na zkoušce jednotného, když si žáci volí z několika témat a výsledek práce posuzují různí lidé? Naprosto stejnou kvalitu výrobku a jeho opracování mohou hodnotit 2 lidé naprosto jinak.
Dále jste tvrdili, že jednotnou závěrečnou zkoušku chtějí zaměstnavatelé. Nedávno jsem byl na jednání Svazu podnikatelů ve stavebnictví, jehož je naše škola členem. Účastnil se i Ing. Ševčík - viceprezident svazu. Přímo jsem se jej zeptal, zda Svaz podporuje jednotnou závěrečnou zkoušku. Ten o její existenci vůbec nevěděl a se Svazem prý nikdo nic okolo jednotné zkoušky neprojednával. Kde tedy berete informace, že zkoušku chtějí zaměstnavatelé, když jeden z čelních představitelů zaměstnavatelského svazu nebyl vůbec informován?
Stále jsem přesvědčen, že nejen státní závěrečná zkouška, ale i státní maturita jsou naprosto zbytečné, nevycházejí vůbec z potřeb zaměstnavatelů. V žádném případě se díky nim nezvedne úroveň absolventů. Kdyby se peníze, které stát stojí státní z. zkoušky, státní maturita a také chod institucí, které je vymýšlejí věnovaly na modernizaci vybavení škol, byly by jistě lépe vynaloženy i ke spokojenosti budoucích zaměstnavatelů žáků.
Re:Vaše otázky   9. 06. 2011, 20:40:33 | Dana Kočková MŠMT počítá s tím, že nová závěrečná zkouška bude zavedena jako standardní součást do systému odborného vzdělávání. O termínu zavedení se dosud nerozhodlo. Podle našeho názoru je dobře, že se NZZ uplatňuje ve školách dobrovolně a školy tak mají několik let na to, aby se na zkoušku připravily.
Jednotný je postup při tvorbě zadání, struktura JZZZ, metodické pokyny atd. Témata, která žáci vybírají nebo si losují, by měla být srovnatelná. Jednotné pro dané JZZZ jsou také pokyny k hodnocení a kritéria hodnocení. Hodnocení na základě těchto kritérií, které provádí učitelé ve školách, je podle našeho názoru dostatečně objektivní. Přenášet hodnocení mimo školu nepovažujeme za přínosné.
Na vývoji JZZZ spolupracují odborníci z praxe nominovaní Hospodářskou komorou ČR. Je mi líto, že o NZZ není informován Svaz podnikatelů ve stavebnictví, budeme se snažit tuto skutečnost napravit a informace jim předat.
Paradox našeho státu  9. 06. 2011, 17:10:15 | Milan Baláž Kdo nelže není Čech.

Oni nás tlačí k tomu, aby jsme to nedělali. Proto říkají, že je to dobrovolné. A taky proto, aby jsme do toho nerejpali. Jim stačí pár škol, které v tom jsou, aby splnili indikátory.
Kdo to dělá, tak do toho trochu vidí, rejpe jim do toho a to je jim nepříjemné. Takhle mají peníze z EU, které je živí a pak školy postaví před hotovou věc, až to bude povinné. A když se budeme bouřit, tak řeknou, však jste se mohli zapojit do dobrovolného testování a připomínkovat to.
A když tady někdo něco připomínkuje, tak mu stejně nikdo neodpoví.
Třeba teď poslední příspěvky, taky tu není odpověď. A podstatná s těma výkresama a přípravou,...
Jojo. Je to podlost proti národu.
Re:Paradox našeho státu   9. 06. 2011, 20:49:23 | Dana Kočková Nikdo Vás do ničeho netlačí, v tom to je, rozhodujete se (respektive ředitelé škol) podle svého uvážení.
Na většinu dotazů jsme reagovali, na dotaz k JZZZ truhlář byla editorka upozorněna, odpověď připravuje a uvede ji po konzultaci se školou.
Úprava zadání    9. 06. 2011, 22:30:21 | Petra Hálová Zdravím,
měla bych dotaz jak je to s úpravou jednotného zadání.
Např. kadeřnice.
někde jsou kapitoly podtržené, jinde ne (mimochodem podtržené písmo se podle zásad typografie nepoužívá)
je to třeba u ústní zkoušky (odborné otázky/otázka ze světa práce) a je to zbytečně rozplýtvané. Proč každá otázka na extra straně? Studentům stačí úzký proužek, který je na té příloze.
Hlavně mi nepiště, že si to některé školy takto přejí, to je nabádání k plýtvání.

Dále nejednotné podtržení u přílohy č. 1 (něco je a něco není) atd.

Děláte jednotné zadání a každý obor je jinak formátovaný. Takže to vlastně v globálu jednotný není.

Třeba odrážky. Opět Kadeřník a jiné v Kuchaři, číšníkovi,...

Nejednotné řádkování (porovnejte téma 4 a 5 zadání u písemky u kuchaře mezi 1. a 2.] - a to je na mnoha místech.
atd.
Re:Úprava zadání   10. 06. 2011, 11:27:47 | Libor Berný K formátu - používáme nyní upravený editor z produktů openoffice - ten má poměrně volná pravidla, jak v něm vytvářet text a úpravy. Původně jsme mysleli, že to stačí, ale zadání připravuji lidé, kteří práci s počítačem stále učí a my musím to po ních formálně upravovat. Každé zadání má průměrně 300 stran textu a tak to není jednoduché. Nyní se dokončuje vlastní nový editor, kde budou nastavena přísná pravidla pro vkládání textu a jeho úpravy.
Re:Re:Úprava zadání    10. 06. 2011, 23:34:47 | Mgr. Stanislav Martin Musím s Vámi nesouhlasit, co se matematiky týká.

Vezmu-li počty stran níže uvedeného zadání, tak se toho Vašeho průměru zdaleka nemohu dopočítat (píšu nejvyšší počet stran z učitelské verze co jsem po známých posbíral, co mi poslali).

Prosím Vás, nevytvářejte uměle vysoké číslo nadbytečnými a dublovanými stranami, kdy každé zadání opakuje několik stejných stran s pokyny,... dále nesčítejte verzi pro žáky a pro učitele, kde je drtivá většina stejná a jen učitelská rozšířená.
Dále se zbytečně uvádí jednotlivá otázka pro ústní na jedné straně a bohatě stačí ten seznam, kde jsou za sebou. Pro žáky to nařežeme na řezačce.

Počty stran (cca)
Cukrář - 178
Kadeřník - 164
umělecký truhlář - 143
Kuchař, číšník - 136
Klempíř - 235

Opakuji - nesčítejte žákovskou a učitelskou verzi - tím nás jenom klamete na počtech stran, to si nechte k vykazování indikátorů při čerpání dotace z evropských fondů.

V úctě a s vřelým pozdravem
Mgr. Martin Standa
Re:Re:Re:Úprava zadání   13. 06. 2011, 12:37:01 | Dana Kočková Zadání pro technické obory mají 300 - 500 str. včetně výkresů ve verzi pro učitele (např. JZZZ Automechanik - cca 480 str. atd.)
Re:Re:Re:Re:Úprava zadání  14. 06. 2011, 10:09:08 | Renáta Šulcová Přidávám další dva technické obory a taky nemají víc jak 300, tak ten průměr je divný, když sečtu ty již zobrazené obory. Každý si tu matematiku vykládá po svém, aneb dezinformace z NUOVu.

Obráběč 280
Truhlář 299

To je to samé jako průměrná výplata v ČR :-))
Re:Re:Re:Re:Re:Úprava zadání  14. 06. 2011, 14:08:29 | Dana Kočková Rozsah JZZZ závisí na počtu témat, formě jejich zpracování (zejména písemné zkoušky), množství obrázků a příloh. Vzhledem k tomu je rozsah JZZZ u jednotlivých oborů velmi odlišný. Centrálě je stanovena struktura JZZZ, obsah vytváří autorský tým (vyučující 3 a více škol příslušného oboru a odborník z praxe). Záměrem není rozsah JZZZ zvyšovat - naopak, mělo by však obsahovat všechny potřebné podklady pro práci žáka a pro hodnocení JZZZ ve škole.
Dozvím se prosím Vás důvod? Prosím.   10. 06. 2011, 13:11:39 | Milan Baláž Ale proč? Proboha PROČ to má být utajené.
Stále se tu píše, že to podléhá utajení, ale nikdo to rozumně nevysvětlil.

Proč? Prosím Vás na kolenou, proč je to utajení výkresů k praktické zkoušce.

Doufám, že tu jednají inteligentní lidé.

Takhle působíte z pozice diktátora, tím, že určíte, že to je utajené, ale nezdůvodníte to.
Je mě z toho smutno.

Já když jsem dělal závěrečné zkoušky, tak jsme dostali výkresy domů, aby jsme se s tím seznámili, .... a teď kluci přijdou, v pondělí dostanou výkresy, 2 - 3 hodiny trvá, než se s tím seznámí, než se jim to vysvětlí, než to pochopí,...
Zbytečná ztráta času pro ty studenty, kteří nejsou TOP.
Re:Dozvím se prosím Vás důvod? Prosím.  10. 06. 2011, 15:34:29 | Ing. Jarmila Holanová Neřešte to, zbytečně se tím ničíte, je to nadvláda moci. Samozřejmě neexistuje rozumný důvod.
U nás se tomu výkresu po špatné zkušenosti věnujeme několik dní dopředu, aby to studenti pochopili a mohli hned první den vyrábět, jinak bychom dopadli jak před několika lety, kdy se dva studenti ze stresu pořezali.
Ano, porušujeme pravidla, ale pro dobro věci.
Přeji Vám hodně úspěchů a dělejte to tak, aby jste měli vůči studentům svědomí čisté i když porušíte tuhle demagogii.
Jarča
Bodování praktické zkoušky - JZZZ - Servírka    10. 06. 2011, 13:34:56 | Pavlína Hanzlíčková Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v jakým poměru je nastaveno hodnocení praktické zkoušky v oboru číšník-servírka ? Dcera mi dělá zkoušky, ale vůbec nevíme, jak se práce hodnotí a víme jen to, že jazyk ovlivňuje výsledek z 1/5 a maximum bylo 10,znamená to tedy, že zadání složité obsluhy je 20 a slavnostní tabule s obhajobou je taky za 20 ? Celkem tedy je maximum 50.bodů ? Děkuju za informace. Hanzlíčková
Re:Bodování praktické zkoušky - JZZZ - Servírka    11. 06. 2011, 10:25:08 | Štěpánka Hynková Pokud to je obor Kuchař - číšník pro pohostinství 65-51-H_002, tak máte myslím špatné informace.

Celá zkouška je hodnocena 65 body a komunikace v cizím jazyce je za 5 bodů.

Pokud to je jiný obor, tak to může být jinak.
Re:Bodování praktické zkoušky - JZZZ - Servírka    13. 06. 2011, 13:02:26 | Taťána Vencovská Praktická zkouška je hodnocena bodováním jednotlivých zařazených úkolů. Největší důraz je kladen na obsluhu v běžném provozu, odbornou dovednost číšníka, provedení a prezentaci tabule - hodnoceno po 15 bodech, 10 body je hodnocena komunikace v cizím jazyce a po 5 bodech dovednost číšníka v běžném provozu a obhajoba samostatné práce.
barevný tisk   12. 06. 2011, 14:40:04 | Lucie Haladová Jak máme řešit tisk barevných obrázků, které jsou součástí JZZZ, když nemáme barevnou kopírku.
U nás to v takovém případě dáme do kopicentra na flešce a do týdne nám to vytisknou a nakopírují.
Asi to není správně podle Vašich pravidel, ale asi by se to mělo promyslet, co zadáte do JZZZ.
Děkuji za střízlivé podmínky, které neutahují volnost, ale naopak dávají tvůrčí možnosti při JZZZ.
Re:barevný tisk   12. 06. 2011, 21:31:52 | Pepa Hanuš U nás to tiskneme v reklamní agentuře. Tam to zařizuje jeden tatínek z rady rodičů. Jde to přes mail.
Re:barevný tisk   13. 06. 2011, 12:41:39 | Hana Hušáková Jednotné zadání je technicky zpracováno tak, že barevný tisk není nutný, postačuje černobílý.
Re:Re:barevný tisk   14. 06. 2011, 00:36:47 | Pepa Hanuš A co ty barevné obrázky v zadání u strojařů (např. obraběč kovů apod.)? Když jsme to vytisknuli na našem stroji, tak to byl jen šedivý flek a po okopírování ani nemluvě.
Pepa
Re:Re:Re:barevný tisk   15. 06. 2011, 11:37:10 | Vlastimil Černý Klempíř má taky barevné obrázky a ještě k tomu řadu špinavých podkladů (barevný až šedivý nádech).
Taky s tím máme problémy. U nás to musíme přelepovat a nahrazovat perokresbou, což je spousta zbytečné práce. Asi by to měli udělat ti zhotovitelé.
Re:Re:Re:Re:barevný tisk   26. 06. 2011, 21:03:39 | Alena Podborovská U nás jsme si ty obrázky nakreslili perokresbou, protože se to nedalo takto tisknout. Nastrkat tam blbé obrázky je amatérská práce.
Alča P.
Re:Re:barevný tisk   16. 06. 2011, 08:27:40 | Lukáš Mádl Tak v tom případě trpím zrakovou poruchou. Protože naše technika (monitor) mi ukazuje barevné obrázky.
Re:barevný tisk    4. 07. 2011, 13:35:55 | Pecina Radovan jakákoliv fotografie, ať již černobílá nebo barevná i nám dělá vážné problémy s tiskem a kopírováním. Použijte prosím perokresby. A jsou tam.
MY spoluyaci v roce2006:2007   15. 06. 2011, 00:20:27 | David Varga Jak dopadl muj svarecak na co2 v roce 2006
Nedostal jsem zde odpověď   15. 06. 2011, 12:22:09 | Rudolf Hromádko Prosím o odpověď na moji otázku ohledně utajení výkresů.
Proč?
Re:Nedostal jsem zde odpověď    16. 06. 2011, 15:21:03 | Dana Kočková Zadání by žákovi nemělo být předem známé jednoduše proto, že je to zkouška. Číst výkresy se žáci učí během studia a zkouška ověřuje, jak to umí. Náročnost výrobku (výkresu) musí být samozřejmě přiměřená schopnostem žáků a délce zkoušky. Podrobnější informace o praktické zkouškce v oboru Truhlář Vám rádi poskytnou tvůrci jednotného zadání.
Re:Re:Nedostal jsem zde odpověď   27. 06. 2011, 23:01:06 | Ing. Jan Brandejs Houby mi do toho je, protože u nás truhláře neučíme, ale proč sto a více roků zpět ty výkresy nemusely být utajené a teď ano.
To by mě zajímalo, protože tady jsem se to nedočetl. A věta, že se to má respektovat zavání nadutostí.
A propó. Jezdím na sousední školu (kde učí truhláře) jako předseda zkušební komise za kuchaře a tam ty výkresy mají normálně za sklem na zdi. Jen tak na okraj.
Re:Re:Re:Nedostal jsem zde odpověď    2. 07. 2011, 12:02:16 | Tupec Václav U nás strojaři používají výkresy k procvičování ze starých ZZ. To se snad nesmí?
Re:Nedostal jsem zde odpověď   23. 06. 2011, 14:04:19 | Jana Motyková Dobrý den,ohledně dodržování zásad utajení JZZZ se již vyjádřila kolegyně a školám, které se k realizaci JZZZ přihlásí nezbývá, než je respektovat. Ráda bych zde pouze zveřejnila, že ze 103 škol, ve kterých letos končí žáci oboru Truhlář, se k jednotnému zadání (nebo jeho části) přihlásilo 70 škol.
Budeme vděčni za jakoukoliv konstruktivní kritiku (adresná, doporučení na úpravy zadání...), která pomůže jednotné zadání tohoto oboru pro další roky zlepšit. Pokud takovéto náměty máte, zašlete je na adresu jana.motykova@nuov_cz, budou projednány autorským týmem a pokud se ukáží jako smysluplné, budou zohledněny v nové vezi JZZZ pro rok 2011/2012.
Re:Re:Nedostal jsem zde odpověď   25. 06. 2011, 17:00:14 | František Hlavatý Hmmmm. Je to blbost utajovat něco co utajit nejde a co se od dob Rakouska Uherska, přes první republiku, Gottwalda, ... Husáka, Havla nedělalo. Myslím si, že zavádíte něco co si někdo vymyslel a teď to bude prosazovat, aby nebyl za pitomce.

Fakt nevím jak utajíte výkres, který musíte (tedy u nás to tak neděláme, ale nebudu na sebe upozorňovat, jak sleduji je nás více, co to děláme tajně) přece dát žákům nižšího ročníku, aby vyráběli pro ty starší.

Museli byste autory donutit, aby nakreslili výkresy dílců, aby neviděli výkres výrobku.

Jelikož se to nedá kontrolovat, tak stejně třeťáci dostanou výkresy, aby si připravili materiál sami, podle svých představ.
Nazdar
Re:Re:Nedostal jsem zde odpověď    25. 06. 2011, 17:08:26 | František Hlavatý Ještě dodatek,
chcete adresnou a věcnou kritiku, ale neumíte adresně a věcně odpovědět.
Znovu jsem si přešel všechny odpovědi a nikde jsem nenašel odpověď na důvod proč to má být utajené.
Vidíte jak jste falešní?
Místo, abyste uznali, že se můžete mýlit, nebo že vlastně to není podstatné to utajovat, tak se chováte jako malé děti, které lžou i když rodiče vědí že lžou. Také nedokážou se přiznat.
Je mi z toho na blití.
Re:Re:Nedostal jsem zde odpověď   28. 06. 2011, 16:22:17 | Richard Havlík Tak dobrá, jeden konstruktivní návrh. V minulosti jsem kritizoval finanční náročnost zkoušek v oboru Truhlář. Když už na těch jednotných závěrečných zkouškách tak trváte a žádné argumenty Vás zřejmě nepřesvědčí, což tak zadat pouze okruh dejme tomu 10 výrobků se stručným popisem, co by výrobek měl obsahovat (zásuvka, příčka, police ...), ale bez rozměrů. To aby bylo možno vyrobit výrobky takových rozměrů, které by se někam a někomu hodily, nebo by výrobek mohl být použitý ve škole, na internátě apod. Prostě aby skutečně sloužil. Žáky zřejmě nikdo nedonutí si své výrobky odkoupit (i když na některých školách se to zřejmě daří). Rád bych věděl, zda si žáci své výrobky odkoupili, či leží na školách a v zimě se s nimi bude zatápět.
Nebo ještě jiný návrh. Což tak nechat jednotné pouze otázky k ústní zkoušce, eventuálně ke zkoušce písemné a praktickou zkoušku nechat na škole? Konkrétně u oboru Truhlář bychom se vyhnuli zbytečným komplikacím kritizovaným oprávněně i na tomto fóru.
Re:Re:Re:Nedostal jsem zde odpověď    28. 06. 2011, 19:59:50 | Radovan Zahradník Plně souhlasím s panem Havlíkem!

Jenom bych chtěl upozornit, že to je možné i podle současné podoby.
Viz téma 4 - Výroba truhlářského výrobku zadaného školou. Zde si může škola udělat jakýkoliv výrobek.

Jinak musím poděkovat autorům truhlářů, protože to jsou asi nejlépe zpracované zadání, které naše škola má pro naše obory.
Vaše otázky   18. 06. 2011, 22:39:03 | Milena Ungerová Mě nejvíc dostala správná řešení u cukrářů....to jsem se nasmála. Pokud byla otázka zněla " popiš výrobu másla" správné řešení zní " žák popíše výrobu másla"...jak říkala už moje babička " to by blbej neřekl, kdyby mu ústa někdo rozbil..."
Vaše otázky   20. 06. 2011, 15:27:01 | Eva Rathouská Grmelová Dobrý den paní Ungerová, u správných řešení v písemné zkoušce JZZZ Cukrář jsme přistupovali při koncipování obsahu správných řešení takto: není naším cílem dogmaticky popisovat obsah odpovědí žáků a tím svazovat hodnotitele. Jde nám spíše o stanovení hodnoticích kritérií, která by měla být obsažena v odpovědi žáka. Jde nám nejvíce o to, nač by se hodnotitelé měli zaměřovat a co by odpověď žáka měla určitě obsahovat. Díky moc za názor.
Re:Vaše otázky   20. 06. 2011, 18:26:37 | Milena Ungerová Nemělo by tam tedy být napsáno, že to je správné řešení. Celkově proti JZZZ nic nemám, některé otázky bych ovšem koncipovala poněkud odlišně. Také jsem byla dost zaražena u výpočtů. V dnešních učebnicích není ani slovo o tzv. koeficientu, jehož zkratka tam je uvedena. Dnes se používá výraz přepočtové číslo. Naštěstí jsem ještě ze staré školy a nás to učili - mohla jsem to tedy žákům vysvětlit. Navíc byly chyby ve výpočtech - špatné zaokrouhlování. Ve všech 6 variantách....Příští rok bych uvítala opět JZZZ, ale to nezáleží jen na mně. Myslíte, že bych se mohla podílet na tvorbě otázek?
Re:Re:Vaše otázky  21. 06. 2011, 13:41:14 | Eva Rathouská Grmelová Dobrý den, vítáme Váš zájem o spolupráci při tvorbě JZZZ Cukrář-výroba 2011/2012. Práce na zadání pro rok 2011/2012 startují obvykle v září či říjnu. Takže budu jako editor JZZZ Cukrář-výroba ráda pokud budu moci s Vámi navázat kontakt. Ozvěte se mi prosím na email: eva.rathouska.grmelova@nuov_cz a domluvíme se.
Hezký den.
předsedkyně ZZ  27. 06. 2011, 18:08:52 | Jaroslava Dobříšová nedělejme si iluze o objektivnosti ZZ a stejně maturit.
Stejně jako znám školy, které rozdají těsně před maturitní zkouškou zadání včetně výsledků, tak jsem se nyní setkala ve složce z písemnou zz (náhodou, protože to zapomněli vyndat) s vloženým řešením. Když jsem se tak na to dívala, tak ti studenti to udělali podobně, aby to nebylo nápadné, že to je opsané.
Je to komedie, plakat se mi chce kam to české školství dotáhlo.
Re:předsedkyně ZZ  29. 06. 2011, 15:30:54 | Mgr. Josef Rychetský Kde není žalobce, není soudce.
A nezveřejňujte jak to děláte, aby mi co to taky obcházíme porůznu jsme se nedostali do problémů, že začnou chodit nějaké kontroly.
Re:předsedkyně ZZ  30. 06. 2011, 10:26:16 | Věra Vašáková Z popsané situace lze usuzovat na vážné porušení smlouvy o zabezpečení JZZZ před únikem informací, kterou uzavřel ředitel školy s NÚOV na základě svého rozhodnutí o využití jednotného zadání při závěrečné zkoušce. Vzhledem k tomu, že neuvádíte konkrétní údaje o škole a oboru vzdělání, ve kterém jste tento problém zaznamenala, nemůžeme jej s jejím ředitelem řešit. Bezprostředně jej však bylo možné vyřešit přímo ve škole, a to ze strany předsedy zkušební komise na základě ustanovení § 74 odst. 9 písm. c) školského zákona. Otázkou rovněž je, jak odpovědně byl v dané škole prováděn pedagogický dozor nad žáky v průběhu písemné zkoušky. Organizační pokyny obsažené v JZZZ mu mj. ukládají dohled nad samostatnou prací žáků, který zřejmě nebyl důsledně prováděn. Dost obtížně by bylo možné přijmout vysvětlení, že v průběhu 4 hodin konání zkoušky nelze zachytit používání „nedovolených pomůcek“ (v dikci školského zákona), které navíc zřejmě nebylo v tomto případě ojedinělým jevem. Kromě toho školský zákon stanoví odpovědnost za řádný průběh zkoušek rovněž předsedovi zkušební komise, příp. jím určenému členovi zkoušební komise.
Přes absenci konkrétních údajů, které nám znemožňují s ředitelem příslušné školy v dané věci neprodleně jednat, Vám děkujeme za sdělení zjištěného problému. Zařadíme je mezi shromažďované podklady pro tvorbu legislativních změn v souvislosti s plošným zavedením nové závěrečné zkoušky. Kromě toho v rámci stávajícího právního rámce zapracujeme potřebná opatření do JZZZ pro příští školní rok.
Re:Re:předsedkyně ZZ   30. 06. 2011, 14:50:27 | Ing. Hanuš Filip Zajímavá diskuze.
On taky trochu problém je v tom, že na některých školách se asi některé věci neberou tak podrobně, aby je ti žáci zvládnuli při písemce.
Tak se pak nedivme, že to některé školy obcházejí. Tak jim pomohou a dostanou řešení k věcem, které u nich neberou a nebo tak okrajově, že nejsou pokládány za důležité.
Pan Mgr. Rychetský to napsal dobře v první větě.

A čím více to legislativně svážete, tím více to lidi budou obcházet. Myslel jsem, že to děláte pro lidi jako pomoc a ne jako nutné zlo.
Tak to totiž teď vypadá.
Normální učitel bude vlastně vámi trestán.
Re:Re:předsedkyně ZZ    1. 07. 2011, 20:32:23 | Koutná Jarka ???
jestli budou JZZZ povinné, tak nevím jak je budeme dělat. Kdybychom se měli zabývat kapitolami, která jsou v společenských oborech jak je v JZZZ tak ztrácíme čas nesmysly. Jsou tam zbytečné teoretické bláboly, které u nás neučíme. Více se zaměřujeme na praktickou kuchařinu, číšničinu, cukrařinu.
Držte už konečně hubu   3. 07. 2011, 20:59:53 | Jaroš Přestaňte vy všichni tady psát jak to děláte.

Máte pravdu, že jsou v tom části, které vyhovují pár školám, a nebo o tom rozhodují ředitelé, které nemají ani ponětí o reálném průběhu a do dotazníku napíšou cokoliv (jako u nás).

Ale už tu nepiště jak to děláte, všechny nás tím přivedete do průšvihu.
vy tu mažete příspěcky, které vyjadřovali můj názor    2. 08. 2011, 09:41:55 | naštvaný ředitel nedokážete příjmout a přenést přes žaludek, že jsme se na poradě ředitelů domluvili, že když budete vymyšlet takové věci, jako letos, že nebudeme ten Váš výmysl testovat.
Jako malý děti, kterým na písečku někdo sebere lopatičku
Re:vy tu mažete příspěcky, které vyjadřovali můj názor  2. 08. 2011, 11:02:40 | Dana Kočková Prosím, podívejte na na pravidla diskuze na začátku diskuzního fóra. Váš příspěvek tato pravidla porušil, proto byl smazán.
Co se týče využití jednotných zadání, je to zcela na rozhodnutí ředitele školy. Myslím ale, že je škoda, jestliže jste se rozhodli zadání nevyužít kvůli bezpečnostním pokynům. Je mi rovněž líto, že jsme se nemohli zúčastnit porady ředitelů, kterou zmiňujete, a vysvětlit důvody, které vedly k zavedení bezpečnostních pokynů. Podobné výhrady měli také ředitelé ze Sdružení učňovských zařízení (SUZ), a proto nás pozvali na své jednání, kde jsme vše v klidu probrali a domluvili se na konkrétním řešení. Budete-li mít zájem, jsme připraveni se s Vámi také sejít a vše projednat.

Nahoru

Novinky

SOUTĚŽ SOP

Ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR vyhlašujeme soutěž samostatných odborných prací v gastronomických oborech  

 

Konference „Nová závěrečná zkouška – kvalita pro učňovské školství“

Dne 8. března 2012 se u příležitosti ukončení projektu NZZ uskutečnila konference „Nová závěrečná zkouška – kvalita pro učňovské školství“. Konference se zúčastnili ředitelé a zřizovatelé odborných škol, odborníci z praxe, zástupci Hospodářské komory ČR, krajů, ČŠI a dalších partnerů v odborném vzdělávání.  

 

Závěrečná zkouška podle jednotného zadání ve škole

příručka Závěrečná zkouška podle jednotného zadání ve škole -  školní rok 2011/2012  

 

Zadání samostatné odborné práce

V březnu 2012 budou zpřístupněna jednotná zadání,  která školy mohou využít pro závěrečné zkoušky 2011/2012. Součástí jednotného zadání je v některých oborech samostatná odborná práce (SOP) . Její zařazení do závěrečné zkoušky je závazné.  

 

Pilotní ověřování jednotného zadání v oborech vzdělání kategorie E

Ve školním roce 2010 - 2011 se příprava jednotného zadání poprvé soustředila rovněž na obory středního vzdělání s výučním listem kategorie E.  

 

další novinky