Výběr jazyka
Cz
Web není aktualizován od roku 2012

Najděte práci v zahraničí

8.3.2010    Osobní finance    str. 40    Práce a podnikání - Chcete pracovat v zahraničí? Máte plné zuby front na tuzemských úřadech práce? Zkuste to u sousedů.  

Nemůžete doma sehnat práci? Můžete to zkusit za hranicemi. Není to zrovna lehká cesta, ale při troše štěstí a důkladné přípravě můžete uspět. Práce v zahraničí není žádnou novinkou. Do Ameriky se za ní jezdilo už za ekonomické krize koncem dvacátých let minulého století, v nedávné minulosti jezdily a dosud jezdí kvůli jazykové praxi stovky mladých lidí například jako au-pair do Německa, Velké Británie nebo USA. V současné době je hledání dobrého zaměstnání v zemích Evropské unie obtížné, bez šancí však našinci zcela jistě nejsou.


Důležitý Europass

Pokud budete hledat v cizině dobrou práci, která není za minimální mzdu, bude to dnes skutečně těžší než v uplynulých letech. V zemích Evropské unie totiž klesl zájem jak o domácí, tak hlavně o zahraniční pracovníky. Přesto se však volná místa na internetu stále inzerují, jen jich je méně. A podle poradce evropského portálu pracovní mobility Eures Davida Chlupáčka se zhruba stejné množství lidí, kteří do zahraničí odjíždí, z důvodu ztráty zaměstnání vrací zpět domů.

            Právě kvůli vyšší konkurenci na evropském trhu práce je proto nutné, abyste se co nejvíce na případné jednání se zahraničními zaměstnavateli připravili. Náročnost se liší podle stupně kvalifi kace a pracovního zařazení. Anglicky napsaný životopis nemusí stačit, ideální je Europass. V jednom cizím jazyce - angličtině, němčině nebo francouzštině - vám ho vydá Národního ústav odborného vzdělávání zdarma. Má podobu dodatku k diplomu či k osvědčení, který vašim budoucím zaměstnavatelům usnadní pochopení dosaženého vzdělání a kvalifi kace, protože z něj díky konkrétním údajům o vašich dovednostech lépe poznají, co vlastně umíte. Žádost o Europass si můžete stáhnout na serveru europass.cz. Na stránkách také najdete vzor i návod na jeho sestavení.

 

Bez dohody nejezděte

Základní věcí, bez které byste neměli rodnou vlast vůbec opouštět, je pracovní smlouva, kterou zajistí personální agentura. Minimálně byste však měli mít smlouvu se samotnou personální agenturou, jež práci zajišťuje. V případě problémů se zahraničním zaměstnavatelem byste ji pak mohli kontaktovat. Vždy stojí za to si ověřit, zda je pracovní agentura registrována na Ministerstvu práce a sociálních věcí v ČR nebo v Británii, pokud jednáte s agenturou, která vystupuje jako britská. Za zprostředkování práce od vás seriózní agentura nesmí vybírat žádný poplatek. Ten by přicházel v úvahu, pokud by poskytla nějaké služby navíc, například by vám v jiné zemi zajistila ubytování.

 

Přímý kontakt je efektivnější

Podle poradců z Eures je dobré nechat si před odjezdem poslat přinejmenším návrh pracovní smlouvy, abyste vůbec měli představu, za jakých podmínek budete pracovat. „Zejména v případech, kdy odjíždíte do zahraničí s profesní odborností a s jasnou představou, jakou práci chcete vykonávat, doporučuji vyjednat předem návrh pracovní smlouvy. Naopak pokud vám v zásadě nezáleží na tom, jakou práci najdete, není úplně nezbytné dožadovat se návrhu smlouvy,“ říká poradce David Chlupáček. Dodává, že je samozřejmě lepší, pokud hledáte práci přímo na místě a můžete přijít na pohovor, neboť přímý kontakt je vždy efektivnější. Nicméně odjezd do zahraničí, aniž byste měli nějakou práci předem domluvenou, může být riskantní, zvláště pokud jste ochotni pracovat jen v jednom konkrétním oboru či pozici.

 

Pozor na osobní číslo

Podle Davida Chlupáčka je těžké říci, zda se měla slečna Berenika z našeho příkladu vrátit do Česka poté, co ji v Liverpoolu odmítli zaměstnat. „To je velmi individuální. Spíše bych doporučoval v zemi zůstat a nějakou dobu zkoušet najít jinou práci, pokud vás na dohodnutém místě odmítnou. Pro tyto případy je dobré vzít si vždy s sebou do zahraničí několik kopií životopisů, které budete na místě nabízet, a stejně tak si i předem zjistit kontakty na Eures poradce a úřad práce v Británii, kde vám na místě mohou poradit, jak práci hledat,“ doporučuje Chlupáček.

            Důkladná příprava na hledání práce není to jediné, co byste před odjezdem neměli podcenit. Na českém Eures si zjistěte informace, jak se v jiné zemi registrovat ke zdravotnímu či sociálnímu pojištění. I když systémy v Unii jsou v zásadě podobné, je mezi nimi rozdíl. Například v Itálii získáváte osobní číslo (tedy číslo, podle kterého vás sociální či zdravotní systém jednoznačně identifi kuje) s nástupem do zaměstnání, ale třeba v Británii je třeba o osobní číslo zažádat už ve chvíli, kdy přijedete a budete hledat práci. Eures poradce zdůrazňuje, abyste si ohlídali přidělení osobního čísla. Pokud si je nevyřizujete sami, najdete je například na výplatní pásce.

 

Nezapomeňte na pojištění

Ještě před odjezdem se také nezapomeňte odhlásit ze zdravotního pojištění v České republice. Pokud nemáte zaměstnání v cizině jisté, doporučuje David Chlupáček domluvit se předem s pojišťovnou, abyste se mohli odhlásit až ve chvíli, kdy v zahraničí nastoupíte do práce, a do té doby si platit pojištění v Česku. Také vám mohou do zahraničí posílat z Česka i podporu v nezaměstnanosti, ale počítejte s tím, že v tomto případě se vám tato doba zkrátí na tři měsíce.

Berenika J. z Bystřice pod Hostýnem loni maturovala na gymnáziu. Hledala si práci, ale v rodném městě ani v okolí nesehnala zaměstnání podle svých představ. Když nebyla její cesta za prací ani po dvou měsících úspěšná, rozhodla se pro práci v zahraničí. V jedné personální agentuře jí nabídli místo v Anglii. Také proto, že z angličtiny maturovala, neváhala a od rodičů si půjčila peníze na cestu do Británie. Po příjezdu do Liverpoolu se ale ukázalo, že firma, na kterou jí dala personální agentura kontakt, o ni nemá zájem. Odmítli ji hned ve dveřích s tím, že už nové pracovnice nepotřebují. Berenika se v Anglii rozhodla zůstat. Sehnala si skromné, ale levné ubytování, denně odpovídala na desítky inzerátů. Zaměstnání ale ani po měsíci nenašla. Nakonec se domů vrátila bez peněz a s dluhy.

 

Co je Eures?

Eures je evropský portál pracovní mobility (portal. mpsv.cz/eures). Na jeho internetových stránkách především naleznete databázi volných pracovních míst v členských státech sítě EURES. Je možné zde procházet kompletní databáze pracovních příležitostí všech států EU. V zájmu nalezení co největšího počtu volných míst je užitečným tipem pro používání této databáze zadávat jako vstupní požadavek pro vyhledání pouze požadovanou profesi a požadovanou zemi. Databáze životopisů Zájemci si dále mohou zadat svůj profesní životopis do databáze životopisů. Tato databáze je pak přístupna řádově tisícům registrovaných zaměstnavatelů ve všech členských zemích, kteří mají zájem o motivované žadatele z jiných států EU. Velmi užitečným zdrojem informací je databáze životních a pracovních podmínek v zemích EU. Každý členský stát zde uvádí veškeré potřebné informace, které zájemci o zaměstnání v jiném státě umožní orientaci ve všech oblastech souvisejících s přesunem do jiné země EU a prací a životem v ní -například v problematice přesunu do jiného státu, legislativě, sociálním systému, životních podmínkách v zemi, užitečných odkazech, daních, pracovních smlouvách, obvyklých způsobech hledání zaměstnání, v opatřeních týkajících se přechodných období. Informace o situaci Pro lepší orientaci na pracovním trhu země slouží databáze informací o situaci na místním trhu práce. Zde naleznete údaje o situaci na trhu práce až do úrovně jednotlivých regionů členských států a seznam místně nejžádanějších profesí stejně jako seznam nejhůře uplatnitelných povolání. V sekci Volný pohyb je k dispozici podrobná charakteristika opatření, která vůči novým členským státům zavedla většina „starých“ členů EU, což zájemci umožní lépe se zorientovat v možnostech získání zaměstnání v těchto zemích.

Nahoru