Výběr jazyka
Cz
Web není aktualizován od roku 2012

Mistrovství České republiky v grafických disciplínách

V Novém Bydžově dnes skončilo mistrovství České republiky v grafických disciplínách. Absolutním vítězem se stal žák 4. ročníku Ochodní akademie Heroldovy sady v Praze Ondřej Kanta. Mistrovství v grafických disciplínách pořádá každoročně Státní těsnopisný ústav, který je dnes součástí Národního ústavu odborného vzdělávání. Letos se konalo v SOŠ a VOŠ v Novém Bydžově. Soutěžení má přispět k motivaci žáků, aby zdokonalovali své dovednosti ve zpracování textu na PC.  

TZ mistrovství.doc (53,00 KB)

Mistrovství ČR je vyústěním krajských kol, jichž se letos zůčastnilo přes 500 žáků obchodních akademií, gymnázií a dalších středních škol. Do celostátního mistrovství postoupilo 70 žáků, kteří soutěžili v opisu textu, jeho korektuře, wordprocessingu (editace textu) a v záznamu mluveného slova. Ondřej Kanta si odnesl vítězné poháry ze všech disciplín kromě wordprocessingu, v němž vyhrál Tomáš Svoboda z Obchodní akademie Louny.

Soutěžení má v naší republice dlouhou tradici, i když zpočátku šlo hlavně o zápis mluveného slova těsnopisem. Projevilo se to i v mezinárodním měřítku. Na mistrovstvích světa v grafických disciplínách patří pravidelně naši reprezentanti k těm nejlepším – např. na posledním mistrovství, které se konalo v roce 2007 v Praze, zastupovalo Českou republiku 18 soutěžících, kteří získali celkem 54 medailí.

Psaní na klávesnici není věnována dostatečná pozornost

Výuce počítačové gramotnosti se dnes ve školách sice věnuje značný prostor, ale vůbec to neznamená, že se stejná pozornost věnuje psaní na klávesnici. Realita je spíš právě opačná. Převážná část činnosti Státního těsnopisného ústavu proto dnes spočívá v péči o tuto disciplínu. Stará se o výuku moderních administrativních předmětů na středních školách, organizuje státní zkoušky z psaní na klávesnici, provádí rekvalifikační kurzy i semináře pro učitele středních škol, organizuje také krajské a celostátní soutěže žáků.

Rádi odpovíme na vaše dotazy.

Renáta Drábová, vedoucí STÚ

Národní ústav odborného vzdělávání

renata.drabova@nuov_cz, tel: 274 022 361

Zoja Franklová, tisková mluvčí NÚOV

zoja.franklova@nuov_cz

mobil: 724 652 240

Národní ústav odborného vzdělávání, Weilova 1271/6

102 00 Praha 10, tel: 274 022 111

 

Nahoru