Výběr jazyka
Cz
Web není aktualizován od roku 2012

Mezinárodní životopis Europass používá při hledání práce už 10 miliónů lidí

novinky.cz | 6.12.2010 | rubrika: Kariéra | strana: 0 | autor: ťas  

Z nejnovějších údajů Evropské komise vyplývá, že při hledání práce dnes již přes 10 miliónů lidí využívá elektronický životopis Europass (CV). Prostřednictvím Europassu mohou uchazeči o zaměstnání prezentovat své znalosti a dovednosti v uživatelsky přátelském formátu zaměstnavatelům ze všech evropských zemí i mimo Evropu. Šablona životopisu je standardizovaná a dostupná v 26 jazycích.

Europass se začal používat v roce 2005 a původně byl určen pro mladé lidi ucházející se o práci a příležitosti v zahraničí. Tato skupina dodnes tvoří nejdůležitější část uživatelů. Skoro polovina uživatelů Europassu je mladší 25 let; z jedné třetiny jde o osoby bez předchozí pracovní zkušenosti a jen z menší části o lidi, kteří již pracovali déle než pět let.

Kromě hledání práce v zahraničí však využívá Europass stále více lidí také tehdy, když se uchází o zaměstnání ve vlastní zemi. Europass se osvědčil i u obchodních a personálních agentur

„Na neustále proměnlivém a stále více mezinárodním trhu práce usnadňuje Europass-životopis nábor zaměstnanců pro společnosti a zlepšuje mobilitu pracovníků. Forma, jakou uchazeč o zaměstnání sestavuje svůj životopis, je často ovlivněna místními zvyklostmi dané země. Postup, který je standardní v jedné zemi, však nutně není přijatelný v jiné. Europass-životopis tento problém řeší,“ říká Marc Vandeleene z belgické pobočky mezinárodní společnosti Manpower.

Systém Europass byl pro Komisi vytvořilo Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání (CEDEFOP), které jej společně s národními středisky Europass také spravuje. Národní střediska hrají důležitou úlohu v propagaci Europassu mezi občany. Jsou v kontaktu také se službami profesního poradenství a pracovními úřady, zaměstnavateli a odborovými organizacemi.

Maďarské a finské středisko Europass například podepsaly s pracovními agenturami dohody o přijetí formátu Europass-životopisu. Očekává se, že tak učiní také další země. Na německé středisko Europass se pro informace o tomto životopise obrátilo přes 200 německých společností. V roce 2009 bylo z britského střediska Europass staženo více než 600 000 vzorů životopisu a z italského střediska 200 000. Jak se bude Europass dále vyvíjet?

Komise zkoumá možnosti spolupráce s portálem Euraxess, zaměřeným na odborný rozvoj vědeckých pracovníků, a portálem pracovní mobility EURES, aby bylo možno na tento úspěch navázat.

Komise, CEDEFOP a národní střediska Europass také zvažují možnosti modernizace portálu Europass a samotného Europass-životopisu. Uvažuje se například o nové verzi životopisu určeného pro odborníky uprostřed kariéry.

http://www.novinky.cz/kariera/218757-m...-hledani-prace-uz-10-milionu-lidi.html

Nahoru