Výběr jazyka
Cz
Web není aktualizován od roku 2012

Krize ubrala místa lidem po škole

17.8.2009     Hospodářské noviny     str. 28     Hana Kejhová     V září přijdou na trh práce noví absolventi. Zatím se v případě jejich nezaměstnanosti velké drama nekonalo. O její míře však rozhodnou zářijová čísla a radostná nebudou. „Minulí absolventi přišli na trh práce loni v srpnu a září, kdy situace ještě nebyla nijak zvlášť vyhrocená. Krize začínala, takže se většinou ještě uplatnili,“ vysvětluje Jiří Vojtěch z Národního ústavu odborného vzdělávání v Praze (NÚOV).  

 Dopad ekonomické recese na nezaměstnanost mladých byl také zmírněn tím, že jsou v posledních letech populační ročníky o hodně slabší, takže trh poměrně dobře absolventy „vstřebal“.

výhoda mládí - je levné „Vlivem krize ovšem volných pozic pro absolventy ubylo,“ říká Štěpán Marzini, senior manažer řízení lidských zdrojů T-Mobile. V tom se shodují i ostatní firmy, které HN oslovily. Vybírají si raději odborníky s delší praxí, a těch je kvůli krizi na trhu dost. Studenti jsou nyní vůči nim v nevýhodě. Bez práce je jich přes jednadvacet tisíc, což je o čtvrtinu více než vloni.

            „Jsou jednoznačně nejohroženější skupinou,“ míní ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. Mladí žadatelé o práci ale například mohou získat půlroční odbornou praxi, při které na jejich mzdu přispívá zaměstnavatelům úřad práce. Mají i další plus - jsou levnější a mohou nastoupit hned. Navíc nejsou zatíženi špatnými návyky z jiných pracovišť. Žádaní jsou obchodníci „Na první místo v poptávce po lidech se vyšvihl obchod a prodej. Zájem je o akviziční obchodníky, kteří firmám přinesou životně důležité zakázky,“ komentuje situaci na trhu práce Ondřej Mysliveček, analytik z e-recruitmentové společnosti LMC. Jeho slova potvrzuje Jiří Svěrák z firmy Hewlett Packard: „Nabízíme obchodní pozice nebo účast na technických projektech. O obchodní kariéru má zájem málo absolventů, i když právě tam je nejvíce příležitostí. Ale jen jeden z deseti má obchodního ducha.“

            Podle statistik LMC následují za obchodními pozicemi obory jako ekonomika a podnikové finance, administrativa, bankovnictví a finanční služby. „Na pátém místě v poptávce firem je strojírenství, ve kterém trvá převis poptávky po specialistech nad jejich nabídkou dlouhodobě. Mezi takové profese patří i konstruktéři a technologové,“ dodává Ondřej Mysliveček.

            Skokanem v poptávce po lidech se v červenci stala farmacie. Oproti minulému měsíci vzrostl počet volných míst o celých 24 procent. Ostatní obory zachovávaly status quo, nebo v nich počet volných míst klesl. „Propadákem“ měsíce se stal zákaznický servis, kde zájem o lidi propadl o 43 procent. Sami absolventi mají pak největší zájem o práci v administrativě, a to díky nepříliš specifickým požadavkům na mnoho profesí v tomto oboru - například recepční, asistentka, administrativní pracovník, zpracování zakázek.

            Zajímavé je, že podle výzkumů Jobs.cz by si v současné ekonomické situaci řekla o nástupní mzdu vyšší než 25 tisíc korun jen necelá čtvrtina absolventů. Přitom 44 procent firem mzdu nad touto hranicí nabízí. Navíc studenti uvádějí, že je na pracovních nabídkách zajímá spíše náplň práce než výše odměny.

vyšší vzdělání, větší šance U nezaměstnanosti absolventů se zpravidla zjišťuje dubnová a zářijová hodnota. Dubnová čísla vypovídají především o tom, jak trh absorboval celou vlnu nových absolventů. Tradičně nejvyšší je nezaměstnanost těch, kdo mají pouze výuční list. Například v roce 2008 absolvovalo například 3714 učňů, k dubnu 2009 jich bylo bez práce 939 - nezaměstnanost činila 25,3 procenta. S rostoucí kvalifikací se snižuje podle výzkumů NÚOV i míra nezaměstnanosti. Nejlépe jsou tedy na tom vysokoškoláci, kterých loni absolvovalo 50 661 a k dubnu 2009 jich zůstalo bez zaměstnání 1547. Míra nezaměstnanosti činila 3,1 procenta.

            Gymnaziálního vzdělání dosáhlo 24 284 studentů, většina pokračuje ve studiu. Bez práce jich tak zůstalo 584, což činí také nízkou míru zaměstnanosti, a to 2,4 procenta.

 

***

 

3,1 vysokoškoláci zatím nacházejí práci poměrně snadno. Bez práce jich je pouze 3,1 procenta. vzdělání se vyplatí, učňů bez práce je přes 25 procent.

 

O autorovi| Hana Kejhová hana.kejhova@economia_cz

Nahoru